Suriyeli Muhacirler Romana Konu Oldu

0
Suriyeli Muhacirler Romana Konu Oldu

Suriyeli edebiyatçı-yazar Ebtisam Şakuş Bülbülzade Vakfı’nı ziyaret etti.

Yazdığı 19 eserle İslam dünyasında 5 kez ödül alan Suriyeli edebiyatçı-yazar Ebtisam Şakuş Bülbülzade Vakfı’nı ziyaret etti. 29 Aralık Perşembe günü gerçekleştirilen ziyarette Ebtisam Şakuş, Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay Aldemir ile görüştü. Görüşmede yeni çıkan romanı “Ayak Sesleri”ni takdim eden Şakuş, Ceylanpınar’daki yazarlık okulu için destek istedi.

Ebtisam Şakuş, Cantaş yayınlarından yeni çıkan romanında Türkiye’nin muhacirleri çok güzel karşıladığından bahsederek, Baas rejiminin tarih kitaplarında Osmanlı Devletini sürekli sömürgeci bir devlet gibi gösterdiğini dile getirdi. Yazar olarak Türkiye’nin ve Osmanlı’nın sömürgeci bir devlet olmadığını bu süreçte Türkiye de şahit olduklarını vurgulayan Şakuş, yeni nesillere bunu anlatmak için böyle bir romanı kaleme aldığını belirtti. Romanının uzun yıllar boyu bu gerçeği genç nesillere aktaracağına değinen Şakuş, İslam ümmetinin geleceği için bu kaynaşmanın çok önemli olduğunu söyledi. Ebtisam Şakuş, Türkçe ve Arapça olarak yayın yapan İşrak Gazetesinde köşe yazarlığı yapacağını da sözlerine ekledi.

Şakuş, ayrıca çocuklar için yeni yazdığı kısa hikâyelerden oluşan hikâye setini de Aldemir’e hediye etti.

Aldemir görüşmede BEKAM tarafından hazırlanıp Arapçaya çevrilen Sosyal Uyum ile Tire Kitaptan çıkan Arapça fikir kitaplarını Ebtisam Şakuş’a hediye etti.