Suriyeli Kardeşlerimizle Dayanışma Gecesi

0
83

Meşale Derneği Kültür Komisyonu’nun tertiplediği “Suriyeli Kardeşlerimizle Dayanışma Gecesi” Malatyalılardan büyük ilgi gördü.

Malatya Meşale Derneği Kültür Komisyonu’nun tertiplediği, Malatya Belediyesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen “Suriyeli Kardeşlerimizle Dayanışma Gecesi” Malatyalılardan büyük ilgi gördü.

Bir Damla ve Meşale derneklerinin düzenlediği ve Malatya STK’larının destek verdiği “Suriyeli Kardeşlerimizle Dayanışma Gecesi”nde konuşan Meşale Derneği başkanı Tamer Çalhan, “Esed diktatörlüğüne karşı direnen kahraman Suriye halkının direnişini selamlıyor ve destekliyoruz” diyerek sözlerine başladı.

Suriye’de yaşanan olaylara, insanlık dramlarına sessiz kalınamayacağını belirten Çalhan, zulme karşı mazlumdan yana olunması gerektiğini ifade etti.

Anadolu Platformu Suriye Yardım Koordinatörü Mahmut Kaçmazer ise Suriye halkının mücadelesini selamladığını söyledi. Kaçmazer, Suriyeli erkeklerin tel örgülerden geçerek ülkelerinde cihad ettiğini, ardından yeniden çocuklarının yanına döndüğünü aktardı.

Suriye Gençlik Yardımlaşma Derneği Başkanı Osmanhan Süleyman da kendilerine sunulan yardımlar ve Türkiye’nin zulüm gören insanların yanında olması dolayısıyla Suriye halkı adına teşekkürlerini iletti.

Bu yardımların ilk olmadığını dile getiren Süleyman, “Biz birbirimizle kardeşiz. İnşallah ilelebet böyle kalacağız. Biz Suriye’de zulüm altında yaşıyoruz. Suriye’nin içerisindeki Müslümanlara kan kusturdular. Çocuk, kadın, yaşlı, erkek demeden hepsini kurşuna dizdiler” diye konuştu.

Anadolu Platformu YİK Başkanı ve araştırmacı yazar Ramazan Kayan ise tüm insanlar ve insanlık için özgürlük istediklerini belirterek, insanların inandığı gibi yaşayabileceği bir dünyanın mümkün olduğunu söyledi.

Bu konuda herkese görevler düştüğünü vurgulayan Kayan, duyarlı insanlar tarafından yapılacak yardımların Suriyeli insanların yaralarını sarmada etkili olacağını kaydetti.

Programda, Suriyeli İslam âlimi Ahmed Feyyaz da Kur’an-ı Kerim’den ayetler okuyarak, zulümlerin durmasını diledi. Feyyaz, Suriye halkı için herkesten dua istedi.

Konuşmaların ardından, Suriyeliler için yardım toplandı. Yardımların bir kısmının Türkiye’de yaşayan Suriyeli sığınmacıların ihtiyaçları için harcanacağı ve diğer kısmın ise Suriye’de mücadele eden Müslümanlara ulaştırılacağı belirtildi.