Ana Sayfa Kuruluşlar Bülbülzade Eğitim Sağlık ve Dayanışma Vakfı Suriyeli Kanaat Önderlerinden Bülbülzade Vakfı’na Ziyaret

Suriyeli Kanaat Önderlerinden Bülbülzade Vakfı’na Ziyaret

0
Suriyeli Kanaat Önderlerinden Bülbülzade Vakfı’na Ziyaret

Suriyeli alim, kanaat önderleri, STK temsilcileri ve siyasilerden oluşan bir heyet Bülbülzade Vakfı’nı ziyaret etti.

30 Kasım Çarşamba günü gerçekleştirilen ziyarette; alim-kanaat önderi Mustafa Müslim, Suriye Özgür Avukatlar Birliği Başkanı, Suriye Özgür Kürtler Birliği Başkan Yardımcısı Ralef Muhammed Musleya, Halep Yerel Yönetimler Başkanı, Abdulcebbar Akidi ve beraberindeki heyet katıldı.

Türkiye Halep’te olup bitenler karşısında ses vermeli

Ziyarette konuşan Abdulcebbar Akidi, Halep için insanlığa çağrı yapmak için 50’nin üzerinde yönetici ve kanaat önderleri bir araya geldiklerini vurgulayarak; “Halep’te meydana gelen katliamlar bizi çok üzüyor. Bunun için Araplar, Türkler, Kürtler yani Müslümanlar yeniden bir araya geldik. Türkiye Halep’te olup bitenler karşısında ses vermeli. Orada yaşanan olayları dünya kamuoyuna taşımalı. Türkiye’den başka bunu yapabilecek kimse de yok. Bölgeden Türkiye’ye olup bitenlerle ilgili eksik bilgi eksik ulaşıyor. Bunun için doğrudan bilgilendirme heyeti oluşturduk. Dünyaya olup bitenler yalın bir şekilde açıklanmalı. Eksik ve iyi gösterme niyeti ile yapılan açıklamalar yanlış kararlara sebep olur. Başta İran olmak üzer bazı ülkeler Suriye’ye yetkin kişileri gönderip gidişata yön veriyorlar. Avrupa ülkeleri Suriye’den bir sonuç çıkmasının Türkiye’yi güçlendireceğini çok iyi bildikleri için çözüme karşı çıkıyorlar.” dedi.

Bölgenin yeniden ayağa kalkması için bir araya gelmeliyiz

Anadolu Platformu Başkanı Turgay Aldemir ise; “Böyle bir toplantıyı yaptığınız için sizi tebrik ediyorum. 100 yıldır konuşmak yerine etnik ayrışmaya giderek kavga ettik. Oysa biz 1000 yıldır beraber yaşıyoruz. Bu coğrafyanın kurucu unsurları Araplar, Kürtler, Türklerdir. Bölgenin yeniden adaletle ayağa kalkması için yeniden bir araya gelmeliyiz. Şimdiye kadar yaşanılan eksiklikleri bertaraf etmek için bir araya gelmeliyiz. Bölgenin bütün milletlerini etnik ve dini inançlarına bakmadan buluşturmalıyız. Sizinle adalet üzere bir araya gelmeliyiz. Halep’e düşen her bomba bizim evimize düşmüş gibi içimizi acıtıyor. 15 Temmuz gecesi bizimle birlikte Suriyeli kardeşlerimiz de meydanlardaydı. Türkiye çok uluslu şirketlerin çıkarlarına karşı durduğu için her geçen gün kuşatılmak isteniyor. Türkiye halkı bedeli ne olursa olsun Suriyeli kardeşlerini yalnız bırakmayacaktır. Gaziantep’deki Suriyeli kardeşlerimizle mekânlarımızı paylaşıyoruz, paylaşmaya da devam edeceğiz.” dedi.