Ana Sayfa Kuruluşlar Bülbülzade Eğitim Sağlık ve Dayanışma Vakfı Suriyeli Kanaat Önderleri’nden Anadolu Platformu’na Ziyaret

Suriyeli Kanaat Önderleri’nden Anadolu Platformu’na Ziyaret

0
Suriyeli Kanaat Önderleri’nden Anadolu Platformu’na Ziyaret

Suriyeli mütefekkir, yazar ve kanaat önderlerinden oluşan bir heyet Anadolu Platformu’nu ziyaret ederek başkan Turgay Aldemir ile görüştü.

Zuhair Salem,  Abdulmelik Olabi, Safiyye Abdulmelik Olabi, Abdullah Toma, Huseyn Diyarbekri, Şaban Abud, Muhammed Emin Haffar, Muhammed Abdulhay’dan oluşan Suriyeli mütefekkir, yazar, kanaat önderlerinden oluşan heyet Anadolu Platformu’nu ziyaret etti.

İhvan-ı Müslimin Avrupa Temsilcisi müfefekkir yazar Zuhair Salem, Suriye Eğitim Geliştirme Heyeti Başkanı Abdulmelik Olabi, Suriye Eğitim Geliştirme Heyeti Kurucu Üyesi Safiyye Olabi, Suriyeli Alimler Derneği Üyesi ve İhvan-ı Müslimin Suriye Teşkilat Başkanı Abdullah Toma, Halep Hakimler Yüksek Kurulu Üyesi Şaban Abud, Suriye Alimler Birliği Üyesi Muhammed Emin Haffar, Suriye İmam Hatip Okulları Sorumlusu Muhammed Abdulhay, Vaad Partisi Genel Başkanı Saad Vefai, işadamı Huseyn Diyarbekri'den oluşan heyet Anadolu Platformu’na bir ziyaret gerçekleştirdi.

29 Şubat Pazartesi günü gerçekleştirilen ziyarette Anadolu Platformu Başkanı Turgay Aldemir ve Anadolu Platformu Suriye Koordinatörü Mahmut Kaçmazer’le görüşen heyet ile eğitim ve sivil toplum alanındaki çalışmalarla ilgili görüş alışverişinde bulunuldu.

Ruslar ve Rejim, Okullarımıza Saldırıyor

Suriye Eğitim Geliştirme Heyeti Başkanı Abdulmelik Olabi yaptığı açıklamada Suriye'de eğitim alanında ciddi sıkıntılar yaşadıklarını belirterek özellikle Rusya ve rejimin saldırıları dolayısıyla çocuklara eğitim vermekte zorlandıklarını vurguladı.

Olabi sözlerini şöyle sürdürdü; “Suriye’de aksayan eğitim faaliyetlerini desteklemek için Eğitim Geliştirme Heyetini kurduk. Heyette, konusunda uzman birçok kişi yer alıyor. Savaş sebebiyle eğimin dışında kalan ve eğitimlerine ara vermek zorunda kalan çocuklar eğitimlerine uygun bir sistem olmadığı için devam edemediler. Bunun için özel eğitim birimleri kurduk. Uzman ekiplerle yaptığımız çalıştaylar sonucunda bu süre içerisinde eğitimin dışında kalan çocuklara özel eğitim müfredatı oluşturduk. Birisi Kilis’te, 4’ü Suriye’de olmak üzere 5 okulda bu eğitimleri başlattık.

Suriye'de birçok sıkıntı yaşıyoruz. Öğretmenlerin özel olarak eğitilmesi için bir araya geldiğimizde Rusya ve rejim güçleri tarafından saldırıya uğruyoruz. Bu yüzden eğitimcilerimizi Türkiye’de veya dışarıda eğitmemiz gerekiyor. Fakat öğretmenlerimizin giriş çıkışları noktasında sorunlar yaşıyoruz. Ayrıca bizim açtığımız okul eğitimin dışında kalan çocuklara özel eğitim vermek üzerine planlandığı için Türkiye’de açılan diğer Suriye okullarıyla aynı kategoride değerlendiriliyoruz, bu noktada da bu sorunu gideremiyoruz.

Türkiye'nin güney illerinde eğitim alamayan 100 bine yakın Suriyeli öğrenci var. Eğer biz bu çocuklara eğitim götüremezsek ileride daha büyük sıkıntılarla karşılaşacağız. Müfredat geliştirme noktasında çalışmalarımız var, ancak bu noktada da Türkiye’nin tecrübelerinden faydalanmak istiyoruz. Özetle 3 alanda çalışıyoruz; eğitimcileri eğitmek, müfredat çalışması ve çocukların psikolojik eğitimi.”

Sahih İslam’ı Anlatamazsak DEAŞ Güçlenir

Suriye İmam Hatip Okulları Sorumlusu Muhammed Abdulhay de; “Baas döneminde Suriye’de İmam Hatip Liseleri’nin eğitim vermesi yasaktı. Suriye’de yıllarca sahih İslam’ı nesillerimize öğretemedik. Şu anda bu, önümüze DEAŞ olarak çıktı. Bu eksikliği gidermek adına Suriye’de 44 Eğitim Merkezi, 26 İmam Hatip Lisesi açtık. Bu konuda hiç bir kurumdan destek alamadık.

Biz her alanda Müslüman doktorlar, hakimler, mühendisler yetiştirmek istiyoruz. Öğretmen maaşları ve öğrencilerin kırtasiye giderlerini karşılamada sıkıntılar yaşıyoruz. Kurumlarımızdan mezun olan öğrencilere verdiğimiz diplomaların birçok kurumda denkliği yok. Bu konuda sıkıntılar yaşıyoruz.” dedi.

Avrupa'dan Birçok Teklif Aldık

Halep Hakimler Yüksek Kurulu Üyesi Şaban Abud da; “Muhaliflerin hakimiyetindeki bölgelerde birçok hukukçu rejim yanlısı pozisyon aldı. Bunun sonucunda bu bölgelerde hukuki alanda büyük bir boşluk oluştu. Bu konuda çalışmalar var, fakat yeterli değil. Özellikle insanların sivil hayatını ilgilendiren evlilik, boşanma, doğum gibi hukuki durumlarda yetkili bir merci yok. Bu eksikliği gidermek için Halep’te yüksek yargı konseyini oluşturduk. Bazı Avrupalı gruplar geldi, bize rejimin sistemiyle çelişmeyen bir hukuki sistem oluşturursanız size her türlü desteğe hazırız dedi. Fakat biz bunu reddettik. Özelde sivillerin hukukuyla ilgili olmak üzere, hukuk alanında desteklerinize ihtiyacımız var” dedi.

Anadolu Platformu Başkanı Turgay Aldemir ise; “Bahsettiğiniz konularla ilgili benzer sıkıntılarla bizde sık sık karşılaşıyoruz. Birçok alanda sivil toplum çalışmaları yürütüyoruz. Söylediğiniz konularla ilgili şu an yürütmekte olduğumuz çalışmalarımız var ve bu konularla ilgilenen birimlerimiz, gönüllülerimiz var. Edindiğimiz tecrübeleri sizinle paylaşmak, beraber çalışmalar yürütmek ve sorunların çözümünde size yardımcı olmak isteriz. Yapacağımız çalışmalarımızı ortak bir zeminde yürütmek için protokol düzeyinde birlikte çalışmak daha sağlıklı olacaktır” dedi.

Görüşmenin ardından heyet üyelerine 9 kitaptan oluşan Evde Karakter Eğitimi seti ile Turgay Aldemir’in “Bilgi ve Bilinç”, Ramazan Kaya’nın “Kimlik İnşası”, Aliya İzzetbegoviç’in “Doğu Batı Arasında İslam”, İhsan Süreyya Sırma'nın “İşte Önderimiz Hz. Muhammed” ve “Müslüman Filozoflar” kitapları hediye edildi.