Ana Sayfa Manşet Haberi Suriyeli Kanaat Önderleri Toplantısı Yapıldı

Suriyeli Kanaat Önderleri Toplantısı Yapıldı

0
Suriyeli Kanaat Önderleri Toplantısı Yapıldı

Anadolu Platformu Suriye Koordinatörlüğü ve Bilim Eğitim Kültür Araştırmaları Merkezi’nin (BEKAM) Koordinesiyle Suriyeli Kanaat Önderleri ile Sanal Ortamda Toplantı Yapıldı

Anadolu Platformu Suriye Koordinatörlüğü ve BEKAM koordinaseyli 1 Mayıs Cuma günü Suriyeli kanaat önderleri ile gerçekleştirilen toplantıya Diyanet İşleri Eski Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Anadolu Platformu İcra Kurulu Başkanı Turgay Aldemir, BEKAM Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Eminoğlu, Minber Şam Derneği Başkanı Ali Bekir, ÖNDER Derneği Başkanı Abdurrahman Dadam, MİDAD Eğitim Derneği Başkanı Azzam Hancı, İşrak Gazetesi Yazarları Ahmed Mazhar Sadoo ve Ali Muhammed Şerif, Ataa Derneği Gaziantep Temsilcisi M. Vail Dada, Acu Derneği Başkanı Muhammed Hassno, Suriyeli Muhalif ve Devrimci Güçler Koalisyonu Gaziantep Temsilcisi Muhammed el-Şemeli, Tekeffül Şam Derneği Başkanı Muhammed Kallavi, LDO Derneği Başkanı Yusuf Nirabani, Gazeteci-Yazar Hasan el-Nifi, Fecr Radyo Genel Yayın Yönetmeni Alaaddin Hüsso, Rozana Radyo Programcısı ve Yazar Melek Touma, Yazar Zekeriyya Malahfi, Anadolu Platformu Suriye Koordinatörlüğü’nden Cemal Akıncı, Tekin Başer, Abdullah Başyiğit ve Melih Ay, Minber Şam Genel Sekreteri Mustafa el-Hüseyin, BEKAM Genel Sekreteri Ömer Faruk Kavuncu katıldı.

Tanışma ile başlayan toplantıda Anadolu Platformu Turgay Aldemir’in açılış konuşmasının ardından söz alan Diyanet İşleri Eski Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, gündeme dair meselelerin ele alındığı bu tür toplantıların Suriye meselesinin çözümüne katkısının üst düzeyde olduğunu ifade etti. Prof. Dr. Mehmet Görmez’in konuşmasının ardından gündem maddelerinin değerlendirilmesine geçildi.

İlk gündem maddesi olarak Koronavirüs salgınının Suriye içerisindeki ve Türkiye’de yaşayan Suriye vatandaşları üzerindeki etkisi ele alındı. Pandemi sebebiyle tüm dünyada görülen bir takım sosyal kısıtlamaların sebep olduğu problemlerin sığınmacılar üzerindeki etkisine dikkat çekilerek, özellikle alt hizmet sektöründe çalışanların bu süreçte işlerini kaybettikleri ifade edildi. Ayrıca Suriyeli sığınmacıların birçoğunun ekonomik birikime sahip olmaması nedeniyle evde geçirdikleri süre zarfında yeterli temel gıda maddelerine ulaşamadıklarına, ev kirası, elektrik, su, doğalgaz faturaları gibi aylık giderlerini karşılayamadıklarına ve yeterli temizlik ve hijyen malzemesi tedarik edemediklerine vurgu yapıldı. Bununla birlikte savaşa ait geçmiş acıların yeniden hatırlandığı ve psikolojik sorunların katlanarak ortaya çıktığına değinilerek, sürecin uzaması durumunda bireysel, sosyal ve ailevi bir takım vakaların ortaya çıkabilme ihtimalinin olduğu ifade edildi. Bu çerçevede ortaya konan öneriler şu şekildedir:

  • Belirlenecek kurul veya vefa sosyal destek grupları vasıtası ile daha fazla Suriyeli aileye yardım ulaştırılmalıdır.

  • Sosyal medya başta olmak üzere çeşitli basın yayın kuruluşlarında Suriyelilere yönelik yürütülen karalama kampanyalarına karşı bilgilendirici ve açıklayıcı içerikler oluşturulmalıdır.

  • Türkiye’ye desteklerini ve ‘’Biz bize yeteriz Türkiye’m’’ kampanyasına bağış yaptığını bildiğimiz Suriyelilerin görünürlüğü arttırılmalıdır.

  • İlgili bakanlıklar ve Göç İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından pandemi ile mücadelede alınan ve alınacak tedbirler ile ilgili ülkemizdeki tüm yabancıları hedef kitlesi görerek Türkçe, Arapça ve İngilizce olmak üzere 3 dilde içeriklerin hazırlanması ve sosyal platformlarda ve medyada yayınlanması elzemdir.

  • Şehirlerde valiliklerin ve yerel yöneticilerin aldığı karar ve tedbirlerin de aynı şekilde Arapça ve İngilizce dillerine çevrilmesi ve yayınlanması sosyal uyum açısından gereklidir.

Alınan bu kararların yanı sıra Türkiye tarafından yapılan operasyonlarla oluşturulan güvenli bölgelerde şu ana kadar herhangi bir Covid-19 tanısına rastlanmadığı bilgisi verilmiş, ancak bundan sonra rastlanmayacağı anlamına gelmediği ifade edilerek özellikle bölgede faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarının inisiyatif almasının gerekliliği üzerinde durulmuştur.

Toplantıda gündem edilen diğer konular ve alınan kararlar şu şekildedir:

  • Kızılay’ın kan stoklarında azalma yaşandığı bilinmektedir. Suriyeli sığınmacılar tarafından sürece katkı sağlamaları ve gerekli resmi izinlerin alınması noktasında ilgili kurumlarla irtibata geçilme kararı alınmıştır.

  • Hür Akademisyenler Derneği ve Anadolu Öğrenci Birliği olarak yürütülen Koca Çınarlar Projesi Suriyelileri de kapsayacak şekilde genişletilecektir.

  • Evde Karakter Eğitimi Komisyonu tarafından düzenlenen “Hikâyeye Ses Ver” yarışmasına Suriyeli ilkokul çocuklarının katılımı sağlanacaktır.

  • Güvenli bölgelerde faaliyet yürüten sivil toplum kuruluşları, yardım çalışmalarının yanı sıra eğitim faaliyetlerine de ağırlık vermelidir.

Gündemlerin değerlendirilmesinin ardından kapanış konuşmasını gerçekleştiren Anadolu Platformu İcra Kurulu Başkanı Turgay Aldemir sürece dair önerilerin ortak bir rapor haline getirilmesinin daha anlamlı olduğunu dile getirdi. “Ortaya koymuş olduğumuz önerileri ortak bir proje etrafında seslendirirsek, çözüm önerilerinin bir an önce hayata geçirilmesinde daha başarılı oluruz.” ifadelerini kullanarak, bu tür toplantıların periyodik olarak gerçekleştirileceğini ve sonraki toplantıların planlamalarının yapıldığını vurguladı.

Suriyeli Kanaat Önderleri Toplantısı, temennilerin ve bilgilendirmelerin ardından sona erdi. Bir sonraki toplantı geniş bir katılımla gerçekleştirilecektir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.