Suriyeli Göçmenler ve Türkiye’ye Uyum Süreci

0
236

Bilim Eğitim Kültür Araştırmaları Merkezi (BEKAM), Medipol Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bekir Berat Özipek’in katılımıyla “Suriyeli Göçmenler ve Türkiye’ye Uyum Süreci” üst başlıklı seminer düzenledi.

BEKAM, 24 Kasım Cumartesi günü BEKAM Konferans Salonunda Medipol Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bekir Berat Özipek’in katılımıyla “Suriyeli Göçmenler ve Türkiye’ye Uyum Süreci” üst başlıklı bir seminer düzenledi. Seminere; Anadolu Platformu Başkanı Turgay Aldemir, BEKAM Başkanı Mehmet Ali Eminoğlu, yönetim kurulu üyeleri, akademisyenler, öğrenciler ve davetliler katıldı.

BEKAM tarafından Kasım ayında başlatılan “Suriyeli Göçmenler ve Türkiye’ye Uyum Süreci” isimli dört haftalık atölye çalışmasının son oturumu olma özelliğini taşıyan seminerde konuşan Dr. Bekir Berat Özipek şunları dile getirdi:

“Sığınmacılarla ilgili yapılan bütün faaliyetler güzel. Kırılgan gruplarla ilgili, kendisiyle özel olarak dayanışma gerektiren gruplarla ilgili bütün faaliyetler güzel. Ama özellikle şu sıralarda Türkiye’de en fazla dayanışma içerisinde olmamız gereken grup Suriyeliler. Çünkü ciddi ayrımcı ön yargı altındalar. Hayata tutunmaya çalışıyorlar, yabancı bir ülkede var olma gayreti içerisindeler. Çocuklarına bir güvence sağlama derdindeler ve böyle bir zamanda da çok fazla ihtiyaç içinde olduklarını, başka insanlardan gelecek olumlu yaklaşımlara çok daha ihtiyaç hissediyorlar.

Sınırın öbür tarafında olduğumuzu düşünelim bir şekilde. Can havliyle çoluğumuzu çocuğumuzu alıp bir yerden bir yere gitmek zorunda kaldığımızı düşünelim. Biz orada ne halde olursak onlarda burada şu an o haldeler. Bizlerden o anlamda insani bir destek bekliyorlar. Belki en başta belirtilmesi gereken şey sığınmanın bir hak olduğudur. Sığınmacılara yönelik olumlu yaklaşımın da bir lütuf değil, bir hakkın iadesi olduğudur. O bakımdan biz de yarın öbür gün başka bir ülkede sığınmacı duruma düşecek olursak başımızın eğik, gözümüzün yerde olması gerekir. O zamanda biz o hakkımızı kullanan bireyler olacağız.

Peki, bu dayanışmayı nasıl yapmak lazım? Bu akşam sizlerle onu konuşmak istiyorum. Sığınmacılarla ilgili bir haber ağının oluşturulması, onlarla ilgili bazı makalelerin, bilgilerin derlenmesi, konuyla ilgili çalışmaların interaktif bir haritasının oluşturulup düzenli olarak güncellenmesi lazım. Bunlar beraberlik içinde, organizasyon içinde yürütülmesi gereken bir çalışma. Sığınmacılarla ilgili çalışma yürüten kuruluşlarla ilgili bir koordinasyon çalışması yapılması gerekiyor. Sığınmacılarla ilgili faaliyet gösteren derneklerin, vakıfların, insani yardım örgütlerinin bir araya gelmesi niye önemli? Çünkü sığınmacılarla ilgili ciddi bir dezenformasyon çalışması var. Toplumu bilgilendirmek gibi görevi olan kurumların bunu yapmadıkları bir ortamda yaşıyoruz.

Türkiye’de sığınmacıların haklarını savunmak prim kazandıran bir şey değil. Böyle bir ortamda sığınmacılarla ilgili bir şeyler söylemek, paylaşım yapmak önemli. Uyduruk paylaşımlar daha fazla revaçta. Sığınmacılarla ilgili haberleri, yayınları insanlar paylaşmaya çekiniyor. Bir kere yaygın bir dezenformasyon var, kurumlar görevini yapmıyorlar. Söylemin düzeni sığınmacılarla ilgili bir kamusal farkındalık oluşturma çabalarını kolaylaştırmıyor. Son olarak da karşı bir ağırlık noktası oluşturmak önemli. Sadece sığınmacılarla ilgili yalan haber üretmek için kurulmuş sosyal medya hesapları var. Harıl harıl yayın yapıyorlar. Bunların önüne geçmek için doğru bilgilendirme yapmak çok önemli.”

Programda “Suriyeli Göçmenler ve Türkiye’ye Uyum Süreci” atölye çalışmasının danışman hocası Gaziantep Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ali Fuat Gökçe de bir bilgilendirme konuşması yaptı.

Program sunumların ardından çekilen hatıra fotoğrafı ile sona erdi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz