Ana Sayfa Kuruluşlar Suriyeli Gence Protez Bacak Takıldı

Suriyeli Gence Protez Bacak Takıldı

0
Suriyeli Gence Protez Bacak Takıldı

Suriye’de iç savaş nedeniyle yaşanan füze saldırısında bacağından ve vücudunun çeşitli yerlerinden yaralanan gence Osmaniye’de protez bacak takıldı.

Yaklaşık 3 ay önce akşam namazı için gittiği camide namaz çıkışı füze saldırısında yaralanan Ali Abdullah Hatim (25) Suriye’de tedavi edilemeyince Osmaniye’ye getirildi.

Hatim, yaklaşık 3 ay önce Halep’te akşam namazı için camiye gittiğini, namaz çıkışı büyük bir bombardıman yaşandığını ve bir füzenin yakınlarına düştüğünü anlattı.

Füze saldırısında 3 kişinin öldüğünü, 15 kişinin ise yaralandığını ifade eden Hatim, ”Neredeyse vücudumun her yerinden yara almıştım. Komşularımız tarafından yakın bir hastaneye götürüldüm. Hastanedeki teçhizat eksikliği nedeniyle ağabeyim beni Türkiye’ye getirdi” şeklinde konuştu.

Türkiye’ye geçişinden sonra Osmaniye Devlet Hastanesi’ne getirilen Hatim, yoğun bakım servisinde tedavi gördü ve 12 ameliyat geçirdi.

Osmaniye’deki doktorların bacağını kurtarmak için çok gayret gösterdiklerini anlatan Hatim, kesilen bacağının yerine hastanede tanıştığı Osmaniye ve Suriye Halkı Dayanışma Platformu yetkilerinin girişimleri sonucu protez bacak takıldığını belirtti.

Osmaniye İl Müftülüğünde İmam Hatip olarak görev yapan Musa Çiftçi’ye müteşekkir olduğunu, tedavisinin her aşamasında kendisiyle yakından ilgilendiğini ve tercümanlık yaptığını ifade etti.

Savaşın bir an önce bitmesinin isteyen Hatim, ”Allah’tan isteğimiz bu zalim, mücrim kimsenin bir an önce yok olması ve gitmesi. Biz Suriye’nin barış, istikrar ve güvenliğin olduğu bir İslami belde olmasını niyaz ediyoruz” dedi.

Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde ağabeyi ile kiraladıkları evde kalan Hatim, tedavi için sık sık Osmaniye’ye geldiğini ve sol bileğinden bir ameliyat daha olacağını söyledi.

Türkiye’de karşılaştığı misafirperverlikten memnuniyet duyduğunu ifade eden Hatim, şöyle devam etti:

”Türkiye insanlarının iyiliği, insanlarla ilgilenmesi kardeşliği, merhameti ve yardımseverliğinden dolayı teşekkür ediyorum. Bu güne kadar karşılaştığımız en güzel yardımlaşma, dayanışma ve birliktelik örneklerini ben burada gördüm.”

Osmaniye ve Suriye Halkı Dayanışma Platformu Başkanı Süleyman Dağ ise Osmaniye’de 550 Suriyeli ailenin kiraladıkları evlerde kaldıklarını anlattı.

Ali Abdullah hatim ile tedavi için geldiği Osmaniye Devlet Hastanesi’nde tanıştıklarını belirten Dağ, bacağının kesildiğini öğrenince, protez takılması için girişimlerde bulunduklarını anlattı.

Dağ,”Bu savaşın bir an önce bitmesini, kardeşlerimizin özgürlüklerini kazanmasını, huzur ve mutluluk içerisinde ülkelerinde yaşamalarını temenni ediyorum. Gittikleri zaman burada bir dostları olacak” dedi.