Suriyeli Gazeteciler TRT’nin Özel Davetine Katıldı

0
155

Aralarında İşrak Gazetesi ve Fecr Radyo çalışanlarının da olduğu 60 Suriyeli gazeteci TRT’nin davetlisi olarak Ankara ve İstanbul’da geziye katıldı.

Anadolu Platformu Başkanı Turgay Aldemir, Ortadoğu Medya İletişim Merkezi Genel Koordinatörü Fatih Eminoğlu, İşrak Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Subhi Dusuki, Fecr Radyo Yayın Yönetmeni Alaeddin Husso ve İşrak Gazetesi yazarlarından oluşan 60 Suriyeli gazeteci TRT’nin davetlisi olarak Ankara ve İstanbul’da düzenlenen geziye katıldı. 09 Mayıs’ta Gaziantep’ten hareket eden heyet ilk olarak Ankara’daki TRT Genel Müdürlüğü’nü ziyaret etti. Heyet burada TRT Genel Müdür Yardımcısı Erkan Durdu ile görüştü.

Durdu, yaşanan tüm acılara rağmen Suriyelilerin ayakta durmalarının herkese umut verdiğini söyledi. Durdu, “Yeryüzünün görüp görebileceği en büyük acılara tanıklık ettiniz. Bütün bu acılara rağmen ayakta durmanız, insanlığın da dünyanın da gidişatına dair hepimize umut veren bir şeydir” şeklinde konuştu.

“Yanınızda olmaya devam edeceğiz!”

Genel Müdür Yardımcısı Durdu, Suriyeli gazetecilere TRT hakkında bilgi verdi. Türkiye’nin her zaman Suriye halkının yanında olduğunu vurgulayan Durdu, “Ben bir Türk vatandaşı olarak kendi çocuklarım, komşularım, annem, babam, kurumum olarak da Suriye halkının yanındayız. Yanınızda olmaya da devam edeceğiz.”

Suriyeli gazeteciler ise Türk medyasının kendilerine verdiği destekten duydukları memnuniyeti dile getirdiler.

Gazeteci heyeti daha sonra Türkiye Büyük Millet Meclisi ve SETA’yı ziyaret etti. SETA’da düzenlenen panele katılan gazeteciler sunumlarında Türkiye ve Suriye’nin ortak yapabileceği çalışmalara değindiler.

Ziyaretin ikinci bölümünde gazeteciler İstanbul’a geçti. İstanbul’da Ayasofya Camii ve Topkapı Sarayı’nı ziyaret eden heyet daha sonra boğaz turuna katıldı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz