Ana Sayfa Kuruluşlar Bülbülzade Eğitim Sağlık ve Dayanışma Vakfı Suriyeli Filistinlilerden Bülbülzade Vakfı’na Ziyaret

Suriyeli Filistinlilerden Bülbülzade Vakfı’na Ziyaret

0
Suriyeli Filistinlilerden Bülbülzade Vakfı’na Ziyaret

Reyhanlı’da yaşayan Filistinliler adına Hüseyin Avavdi ve beraberindeki heyet Bülbülzade Vakfı’nı ziyaret etti.

28 Mart Pazartesi günü gerçekleştirilen ziyarette Avavdi, Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay Aldemir’e Mescidi Aksa Posteri ve Filistin’in simgesel anahtarını hediye etti. Görüşmede dünyadaki Filistinlilerin durumunu dört başlıkta değerlendiren Hüseyin Avavdi, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Filistinlileri durumunu 4 başlık altında özetleyebiliriz:

1. Mescidi Aksa ve çevresindeki Filistinliler: Şu anda İsrail askerleri sabah 7’den gece 11’e kadar Mescidi Aksa’ya giriyorlar. Mescidi Aksa’yı bölmek istiyorlar. Her gün orada bulunanlar bunu engellemeye çalışıyorlar. İsrail askerleri namaz vakitlerinde Filistinlilerin Mescidi Aksa’ya ulaşmasını engellemeye çalışıyorlar. Yapılanlar yüzünden geçen ayın 10’undan (10 Şubat) beri adeta savaş başladı. Şimdiye kadar 220 şehidimiz, binlerce esir ve binlerce yaralımız var. Filistinliler bu savaşı taşlarla yapmaya çalışılıyor.

2. İsrail vatandaşı olan Filistinliler: Sayıları 1,5 milyon. Sadece onlar Mescidi Aksa’ya ulaşabiliyorlar. Çünkü Batı Şeria ve Gazze’de bulunan Filistinlilerin Mescidi Aksa’ya girişleri yasak. 1948 topraklarında bulunan ve hâlâ Filistin kimliğini korumaya çalışıyorlar. İslami hareketleri, cemiyetleri kapandı şu anda. Onlara liderlik, önderlik yapanlar şu anda aranıyor ve Mescidi Aksa’ya ulaşımları yasaklandı.

3. Gazze: Sizlerin de bildiği gibi 10 seneden beri ambargo var Gazze’de. Buna rağmen Gazze üç savaşa girdi. Gazze’de bulunan kardeşlerimiz sabırla son savaşı kazandılar. İsrail askerlerini yendiler ve onların çekilmesini sağladılar. Çok şükür ambargoya rağmen tüm gelişmeleri yapabiliyorlar. Son savaşta iki havaalanını kapattılar. Bir daha savaş olursa tüm İsrail havaalanlarını kapatabileceklerini söylüyorlar. Allah’a hamdolsun ki sizin gibi insanları gönderiyor bize. Sizin gibi destekçiler olmasaydı bu zafere ulaşamazlardı.

4. Filistin’in dışında olan Filistinliler: Sayıları 7 milyon. Ürdün, Suriye, Lübnan, Avrupa, Amerika ve Arap Yarımadasına dağılmış durumdalar. Suriye’de yarım milyon Filistinli var.

Suriye’deki savaş 5 sene önce başladığında Filistinliler de öldü. Yermük Kampı bombalandı, 40 bin Filistinlinin bulunduğu Hüseyniye Kampı da aynı şekilde vuruldu. 30 bin Filistinlinin bulunduğu İsfina Kampı da vuruldu. 15 bin Filistinlinin bulunduğu Derea Kampı vuruldu. 7 bin Filistinlinin bulunduğu Handara Kampı vuruldu. Birçok Filistinlilerini kaldığı bölgeler vuruldu. Bunların neticesinde 200 bin Filistinli Suriye’den hicret etti.

Yaklaşık 50 bin Filistinli Lübnan’da, 72 bin Filistinli Avrupa’da, 15 bin Filistinli Ürdün’de, 6 bin Filistinli Mısır’da, 8 bin Filistinli Türkiye’de ve bin Filistinli de Gazze’ye ulaşmayı başardı. Suriye’de yaklaşık olarak 3 bin 200 şehidimiz ve binlerce yaralımız var. Yüzlerce de kayıp kardeşimiz var. Yaklaşık bin Filistinli esir. Suriye’de bulunan 300 bin Filistinlinin kalacak yeri yok şu anda.

Yermük’te 32 bin Filistinli varken, şu anda 10 bin kişi kaldı. Onlar da ambargo altında. Humus, Hama ve Laskiye kamplarında da yaklaşık 15 bin Filistinli var. Yaklaşık 5 bin Filistinli de muhaliflerin bölgelerinde oturuyor. Biz Filistinli üç cemiyet olarak Filistin’in içinde ve dışında bulunan Filistinlileri desteklemeye çalışıyoruz. Bunlara ilk başta eğitim, sonra da tıbbi olarak yardım etmeye çalışıyoruz. Sizinle beraber olup kurtuluş neslini yetiştirmek istiyoruz. İnşallah o da yakındır.”

Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay Aldemir ise; “Bu mekânlar öncelikle Filistinlilerin. Buralarda ve Türkiye genelinde ne tür faaliyetler yaparsanız elimizden geldiği kadar size destek oluruz. İnşallah Reyhanlı’da sizleri yerinizde de ziyaret etmek istiyoruz” dedi.

Görüşmenin ardından Hüseyin Avavdi ve beraberindeki heyete 9 kitaptan oluşan Evde Karakter Eğitimi setinin Arapça baskısı ile diğer kitaplar hediye edildi.