Ana Sayfa Kuruluşlar Bülbülzade Eğitim Sağlık ve Dayanışma Vakfı Suriyeli Eğitimcilerin Eğitimi Seminerleri Yapıldı

Suriyeli Eğitimcilerin Eğitimi Seminerleri Yapıldı

0
Suriyeli Eğitimcilerin Eğitimi Seminerleri Yapıldı

Bülbülzade Vakfı, Minberşam Derneği ve İpekyolu Kalkınma Ajansı işbirliği ile yapılan “Suriyeli Eğitimcilerin Eğitimi” projesi Gaziantep’te başladı.

Yaklaşık 220 kursiyerin katıldığı proje çerçevesinde Suriyeli çocuklara eğitim vermek için Gaziantep’te kurulan geçici eğitim merkezlerinde görev yapan Suriyeli eğitimcilere yönelik seminerler veriliyor. 30-31 Temmuz ve 1 Ağustos tarihlerinde Bülbülzade Vakfı Mütercim Asım Konferans Salonunda yapılan semineler çerçevesinde günde 2 seminer yapılacak. İlk gün oturumlarında Geçici Eğitim Merkezlerinden Sorumlu İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Vasif Münis "Geçici Eğitim Merkezlerinde Görülen Aksaklıklar ve Suriyeli Öğretmenlerin Entegrasyon Problemleri" başlıklı bir sunum yaptı. Sunumun ardından Suriyeli eğitimcilerin problemlerini dinledi. Günün ikinci sunumunu Gaziantep Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şehmus Demir yaptı. Demir, konuşmasında ilahiyat fakültesinde Suriyeli öğrencilere tanınan haklardan bahsetti. Ardından öğretmenlerin mesleki gelişimleri alakalı sunumunu yaptı. Sunumun ardından soru cevap kısmıyla gelen soruları yanıtladı.

31 Temmuz Cuma günü eğitimci Ömer Yıldız Bölge Kültür Tanıtımı ile ilgili bir sunum yaptı. Yıldız sunumunda Gaziantep’in Halep gibi komşu Suriye şehirleri ile damak tadından günlük yaşama ortak bir kültürü paylaştığını ifade etti. Ayrıca Gaziantep ile Suriye şehirlerinin geçmişte olduğu gibi bugün de zor zamanlarda birbirine yardımcı konumunda olduğunu Mumbuc örneği ile anlattı. Ardından eğitimci Veli Karataş Davranış Yönetimi başlıklı sunumunu gerçekleştirdi. Öğretmenin sınıf içerisinde öğrencilerine karşı tutum ve davranışlarının eğitimin kalitesi açısından önemli bir yer tuttuğunu vurgulayan Karataş, her neslin kendine göre özellikleri olduğunu, bu yüzden öğretmenlerin gençlerin zamana göre değişken tutum ve davranışlarını dikkatli tahlil etmelerini ve kendilerini bu bağlamda yenilemeleri gerektiğini söyledi.

Seminerler kuşağı 1 Ağustos Cumartesi günü GAÜN Felsefe bölümü öğretim görevlisi Mehmet Ulukütük’ün Kişisel Gelişim konulu seminerinin ardından sona erecek.