Ana Sayfa Kuruluşlar Bülbülzade Eğitim Sağlık ve Dayanışma Vakfı Suriyeli çocukların eğitimi Gaziantep’te konuşuldu

Suriyeli çocukların eğitimi Gaziantep’te konuşuldu

0
Suriyeli çocukların eğitimi Gaziantep’te konuşuldu

Türkiye ve Suriye içinde eğitim gören Suriyeli öğrencilerin problemleri Bülbülzade Vakfı’nda düzenlenen toplantıyla masaya yatırıldı.

Gaziantep, Kilis, Şanlıurfa ve Suriye içinde eğitim gören Suriyeli öğrencilerin problemleri Bülbülzade Vakfı’nda düzenlenen toplantıyla masaya yatırıldı.

17 Aralık Perşembe günü yapılan toplantıya Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay Aldemir, Suriye Ulusal Koalisyonu Geçici Hükümeti Eğitim Bakanı Yardımcısı Azzam Hanci, Şam Cephesinden Ebu Firas, ayrıca Gaziantep ve Kilis’ten öğretmenler katıldı.

Toplantıda önümüzdeki dönemde 1 milyon Suriyeli çocuğun eğitime alınmasının planladığı, öğretmen seçimi, uyum sorunları, müfredat, derslik ve eğitim materyalleri konuları masaya yatırıldı.

Suriye’de çocuklar 5 yıldır okula gidemiyor

Toplantıda bir konuşma yapan Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay Aldemir, ülkemizin 5 ilinde Suriyeli öğrenciler için İmam Hatip okulları açmayı planladıklarını vurgulayarak; “Bu öğrencileri mülakatla alacağız. Suriye içinde çocuklar 5 yıldır okula gidemiyor. Buradaki okulları tamir edip eğitime başlamamız gerekiyor. Bu okulları Türkiye’deki okullarla kardeş okul yapalım” dedi.

“Mevcut okullarda eğitim verilen müfredatı bir heyetle inceledik. İncelemeyi akademisyenler yürüttü” diyen Aldemir “Bu okullardaki kitaplar Baas zihniyeti taşıyor. Komünist sistemi İran, Çin rejimlerini öven ifadeler var. Özellikle Çanakkale savaşı gibi Kudüs müdafaası gibi Medine müdafaası gibi ortak tarihimiz yok. Bu müfredat kurtuluş reçetesi vermiyor, çaresizlik üretiyor. Organizasyon ne kadar iyi olursa olsun verdiğiniz fikirler çağa ve İslam’a hitap etmiyorsa direniş zaaf içerisindedir” açıklamasında bulundu.

Aldemir konuşmasını şöyle sürdürdü: “Ortak tarihimizi, ortak coğrafyamızı gelecekteki eğitim müfredatımız belirleyecek. Yeni müfredat buna göre şekillenecek. Yeni kitap tercümeleri yapacağız. Aliya İzzetbegoviç, Mehmet Akif, İhsan Süreyya Sırma gibi yazarların kitaplarını Arapça’ya tercüme edeceğiz. Bizim, “Evde Karakter Eğitimi”nde uyguladığımız müfredatı Arapça’ya çevirdik. Yine Arapça yayın yapan İşrak Gazetesini çıkarıyoruz.”

Suriye’de 3 milyon çocuk okula gitmiyor

Suriye Eğitim Bakanı Yardımcısı Azzam Hanci ise Suriyeli çocukların eğitiminin çok önemli olduğunu vurgulayarak; “BM kaynaklarına göre Suriye’de 3 milyon çocuk okula gitmiyor. Biz, konuyu Suriye’deki ve Türkiye’deki Suriyeli çocuklar olarak ele alıyoruz. Suriye’de 800 bin öğrenci terkedilmiş binalarda, barakalarda zor şartlarda eğitim görüyor” dedi.

Suriye’de 25 bin öğretmenin hiçbir yerden destek almadan gönüllü olarak eğitim verdiğini, bu durumun öğretmenlerin ekonomik olarak çökmesine sebep olduğunu belirten Azzam Hanci konuşmasına şu şekilde devam etti:

“İkinci husus; içeride kitapların eksik olması. Eğitim verdiğimiz kitapların gözden geçirilmesi gerek. Ortak tarihimizin bu müfredatta yer alması gerekir. Mesela Suriye müfredatında Barbaros Hayrettin Paşa korsan olarak geçiyor. Çanakkale savaşından hiçbir şekilde bahsedilmiyor. Oysa Halep’teki birçok kişinin dedesi Çanakkale’de şehit düşmüştür. Suriye’deki okulların imar edilmesi gerekiyor. Elektrik ve su şebekelerinin onarılması gerekiyor. Uzun ve zor kış şartlarında ısınma problemleri yaşıyoruz. Bu sorunları hallettiğimiz zaman eğitim sistemimizde büyük bir sorunu aşmış olacağız.”