Suriyeli Avukatlar Birlik için Toplandı

0
117

Vakfımız Suriyeli doktorlar toplantısının ardından şimdi de Gaziantep’te yaşayan 50 Suriyeli avukatı bir araya gelerek sorunlarını konuştu.

Bülbülzade Vakfı Mütercim Asım Konferans Salonunda yapılan toplantıya Anadolu Platformu ve Bülbülzade Vakfı Suriye Koordinatörü Mahmut Kaçmazer, Suriye Gençliği Yardımlaşma Derneği Başkanı Osman Süleyman ile Gaziantep’te ikamet eden Suriyeli avukatlar katıldı.

Kaçmazer: Gelin geleceğin Suriye’sini birlikte inşa edelim.

Toplantı katılımcıların kısaca kendilerini tanıtması ile başladı. Tanışmanın ardından toplantının amacı ile ilgili katılımcılara bilgi veren Mahmut Kaçmazer şunları söyledi: “Sizinle bir araya gelmemizin, bu toplantıyı tertip etmemizin amacı acılarınızı paylaşmak ve Türkiye’deki Sivil Toplum tecrübesini yarının özgür Suriye’sinde de görmek istememizdir.

Şu anda Gaziantep’te 25 bin kamp dışında yaşayan mülteci var. Biz size Ensar olmak istiyoruz. Acılarınızı, sorunlarınızı paylaşmak istiyoruz. Bugün burada toplanmamızın amacı sizlere nasıl yardımcı olabiliriz, sizler bizlere nasıl yardımcı olabilirsiniz, yarın için hep beraber ne yapabilirizi konuşmaktır.

Biz biliyoruz ki adaletin olmadığı yerde zulüm vardır. Zulmün olduğu devlet ve yapı er veya geç çökmeye mahkûmdur.

 “Komşusu aç iken tok yatan bizden değildir” düsturunu ete kemiğe büründürme zamanı geldi. Sorumsuz, bencil bir hayat yaşamak bize göre değil. Bize yakışan sorumluluğunun gerektirdiği gibi yaşamaktır.

Bu çok zor biz bunu başaramayız demeyin!

Resulullah nasıl cahiliye toplumunun içinden Ömer’ler, Bilal’lar, Halit’ler yetiştirdi ise biz de o yolun müdavimleri olarak neden bunu başaramayalım.

Bugün burada hep beraber birlikteliğin adımını atalım, ortak bir akıl, ortak bir irade ortaya koyalım. Bir taraftan acılarımızı sararken bir taraftan birlik oluşturup geleceği görüp ufkumuzu açalım ve geleceğin Suriye’sini birlikte inşa edelim.” dedi.

Mahmut Kaçmazer’in konuşmasının ardından katılımcılar avukatlar da görüşlerini beyan ederek periyodik olarak 15 günde bir toplanma ve kurumsal bir kimlik oluşturmak için karar alındılar.