Ana Sayfa Kuruluşlar Bülbülzade Eğitim Sağlık ve Dayanışma Vakfı Suriyeli Alimden Bülbülzade Vakfı’na Ziyaret

Suriyeli Alimden Bülbülzade Vakfı’na Ziyaret

0
Suriyeli Alimden Bülbülzade Vakfı’na Ziyaret

Şam İslami Heyeti üyelerinden Suriyeli âlim Muhammed Surur ve beraberindeki heyet Bülbülzade Vakfı’nı ziyaret etti.

Suriye’nin önde gelen âlimlerinden olan Şam İslami Heyeti üyesi Muhammed Surur ile Dr. Maan Abdulkadir, Dr. Yasir Çelebi ve beraberindeki heyet Bülbülzade Vakfı’nı ziyaret etti. 

3 Ağustos Çarşamba günü gerçekleştirilen ziyarette vakıf başkanı Turgay Aldemir ile görüşen Muhammed Surur ve beraberindeki heyet; Türkiye’deki Suriyeli misafirlerin durumu, 15 Temmuz darbe kalkışması ve ortak yapılacak çalışmaları ele aldı.

Muhammed Surur, son süreçte İslam dünyasında radikal grupların türemesi ile ilgili çalışmalar yaptığını vurgulayarak, son kitabının “Sultan Abdülhamit Döneminde Filistin” olduğunu söyledi.

Aramızda oluşturulan yapay sınırlardan kurtulmalıyız

Muhammed Surur ziyaret dolayısıyla yaptığı konuşmada Bülbülzade Vakfı’nın bölgedeki çalışmalarını takip ettiğini belirterek; “Sizinle tanışmaktan şeref duydum. Aramızda oluşturulan yapay sınırlardan kurtulmamız gerekiyor. Bunu sağlamanın en pratik yolu, en hızlı çözümü tanışmak ve birlikte hareket etmektir. Yürüttüğümüz her çalışmada ortak geçmişimizi hatırlayarak hareket etmeliyiz. Bunu yapabilmemiz için de kapalı iletişim kanallarımızı açmamız gerekiyor.

15 Temmuz darbe girişiminde göstermiş olduğunuz tavırdan dolayı sizi ve halkınızı kutlarım. Darbeyi planlayanlar, başarısız olacakları ihtimalini akıllarına bile getirmediler. Kalkışma başlangıçta başarılı oldu. Ancak Allah’ın bir ikramı olarak bertaraf edildi. Fakat bu saatten sonra boş durmayacaklardır. O yüzden mücadele yeni başlıyor” dedi.

Görüşmede Suriyeliler ve Türkiyeliler ile uyum sürecinde ortak çalışmalar yapılması önemine de değinen Surur; “Arap dünyasında DAEŞ gibi radikal gruplara antipati oluştu. Gençler bunun emperyalizmin bir oyunu olduğunun bilincindeler” dedi.

Sınırlar, gönül dünyamızda olmayan suni sınırlardır

Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay Aldemir de bu ziyaretlerin aradaki sınırları kaldırmak için birer vesile olduğunu belirterek; “bu sınırlar gönül dünyamızda olmayan emperyalistlerce çizilmiş suni sınırlardır. Son süreçte 15 Temmuz darbe girişimi ile Türkiye’ye yönelik işgal girişimi bertaraf edilmiştir. Bundan sonraki süreçte gerçek düşmanlarımızla ortak bir mücadele yürütmeliyiz. 15 Temmuz zaferi ortak zaferimizdir. Ancak mücadele daha yeni başlıyor. Şimdilik içimizdeki hainleri temizliyoruz. Gerçek düşmanlarımız olan emperyalistlerle mücadele yeni başlıyor” dedi.

Suriyeli entelektüel ve kanaat önderleri ile bir araya geliyoruz

Suriyeli entelektüel, kanaat önderleri ve öğretmenlerle zaman zaman bir araya geldiklerini vurgulayan Aldemir; “Son olarak bir heyet oluşturduk ve Suriyeliler ile Türkiyeli muhatapları bir araya getiriyoruz. Benzer organizasyonları Ortadoğu’da da yapmamız lazım. Arap dünyasının önde gelen alimleri ile Türkiye’deki mütefekkirleri ortak olarak bir araya getirebiliriz” şeklinde konuştu.

Görüşmede Turgay Aldemir’e Muhammed Surur’un kitapları hediye edildi.

Görüşmenin ardından Muhammed Surur ve berberindeki heyet BEKAM Kütüphanesini gezerek incelemelerde bulundu.