Suriye’den Teşekkür Ziyareti

0
137

Suriye’nin Halep şehrinde faaliyet gösteren Evs ve Hazrec Derneği Başkanı ve Yönetim Kurulu Üyeleri Bülbülzade Vakfına yardımlarından dolayı teşekkür ziyaretinde bulundular.

Anadolu Platformu ve Bülbülzade Vakfı Suriye Koordinatörü Mahmut Kaçmazer tarafından karşılanan dernek başkanı Salim Ali ve Yönetim Kurulu üyelerine vakfımızın çalışmaları hakkında bilgi verildi. Biz de bu ziyareti fırsat bilerek Suriye’deki son durum hakkında Evs ve Hazrec Derneği Başkanı Salim Ali ile küçük bir röportaj yaptık.

Öncelikle vakfımıza hoş geldiniz. Kendinizi ve Derneğinizi kısaca bizlere tanıtır mısınız?

İsmim Salim Ali. Suriye’nin Halep iline bağlı Mambuc ilçesinde bulunan Evs ve Hazrec derneğinin başkanıyım. Derneğimizin faaliyet gösterdiği Mambuc şehrinin yaklaşık 200 bin nüfusu var. Ülkemizde savaşın yoğun olarak yaşandığı yerlerden kaçarak şehrimize sığınanların sayısı da 200 bin. Yani şuan şehrimiz 400 bin nüfuslu bir şehir. 2012 Ağustos ayından beri de muhaliflerin elinde. Malumunuz üzerine Suriye’de birçok ırk, kabile ve grup yaşıyor. Nasıl ki Medine’de Resulullah (a.s.m.) Evs ve Hazrec kabilelerini kardeş kılıp birlikte yaşadılar ise biz de Suriye’deki bütün unsurlarla birlikte yaşayabileceğimiz göstermek amacıyla bu ismi kendimize seçtik.

Şehrimizi muhalifler adına devrim konseyi yönetiyor. Konseyin bir yardım kanadı bir de askeri kanadı bulunuyor. Yardım kanadı şehre dışarıdan gelen ailelere yardım ulaştırırken, askeri kanat da şehirde kamu düzenini ve güvenliği sağlıyor.

Dernek olarak Mambuc şehirde ne gibi faaliyetler yürütüyorsunuz?

Biz şuanda Mambuc şehrinin yerli ailelerine yardımlarımızı kestik ve tamamen dışarıdan gelen misafirlerimize yoğunlaştık. Öncelikle dışarıdan gelen aileleri eski rejimden kalan devlet dairelerine ve okul binalarına yerleştirdik. Birçoğu da akraba ailelerin yanında yaşıyor. Biz bu ailelere dönük olarak giyim, gıda yardımı, nakit yardımı, okul ve medreselere araç-gereç yardımı yapıyoruz.

Yeri gelmişken Mambuc şehrine nerelerden yardım geliyor bize aktarabilir misiniz?

Öncelikle Türkiye’den geliyor. Daha geçen gülerde Malatya Doğanşehir ilçesinden 1 TIR yardım malzemesi geldi. Gelen yardımları Doğanşehirli arkadaşlarla beraber ihtiyaç sahiplerine dağıttık. Mahmut Kaçmazer abinin gayretleri ile Gaziantep’ten ve Bülbülzade Vakfı’ndan yardımlar geliyor. Hepsini ihtiyaç sahiplerine ulaştırmaya çalışıyoruz.

Gelişen son olaylarla birlikte Suriye’deki Devrim Süreci hakkında ne düşünüyorsunuz?

Şuanda Suriye’nin %65-70’i muhaliflerin elinde. Esad resjimi sadece 14 şehirde var. 14 şehir demişken o şehirlerin tamamı değil. O şehirlerde kenar semtler de muhaliflerin elinde, sadece şehir merkezleri Esad’ın elinde. Biz Suriye’deki tüm halklarla birlikte yaşayabiliriz. Buna Nusayriler de dahil. Bu sürece mezhebi bakış açısı ile bakmıyoruz.

Esad ailesi 50 yıldır bir korku imparatorluğu kurdu ve insanları öyle yönetti. Halkımızı birbirini ihbar etmek üzere eğitti. Ama Suriye halkı kritik eşiği geçerek bu korkuları yıktı hamdolsun. Mesela rejim muhalif bölgelerde adi suçların yaygınlaşması ve muhaliflerin halkın gözünden düşmesi için cezaevlerinde tuttuğu bütün adi suçluları serbest bıraktı ve muhalif bölgelere gönderdi. Yine Esad’ın askerleri öldürdükleri insan başına para alıyorlar. Herkesin de bildiği gibi Rusya, İran ve Lübnan’dan çok ciddi destek alıyorlar.

Son olarak neler söylemek istersiniz?

Bundan bir hafta kadar önce Mambuc şehrini Esad’ın uçakları tarafından bombaladı. Bir mahalle tarumar oldu. Benim bizzat şahit olduğum 6 kişilik bir ailenin tamamı yok oldular. Bizim Esad’ın uçaklarına karşı koyacak gücümüz yok. Bu konuda Türkiye’den ve uluslar arası camiadan yardım bekliyoruz.

Bizden yardımlarını esirgemeyen başta Gaziantep’deki hayırseverler olmak üzere tüm Türkiye halkına teşekkür ediyorum.