Suriye’den Haber Var

0
Suriye’den Haber Var

Halep’te Türkmen Cephesi’ndeki direnişçilerle görüşen Anadolu Platformu Heyeti, sivil halkın ve direnişçilerin ihtiyaçları hakkında bilgi aldı.

Anadolu Platformu Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Ramazan Kayan, Koordinasyon Kurulu Başkanı ve Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay Aldemir, Suriye Yardım Komisyonu Başkanı ve Bülbülzade Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi Mahmut Kaçmazer ile beraberindeki heyet Suriye’nin Halep kentine geçerek direnişçilerle görüştü.

Halep’te Türkmen Cephesi’ndeki direnişçilerle görüşen heyet, sivil halkın ve direnişçilerin ihtiyaçları hakkında bilgi aldı. Heyet adına konuşan Anadolu Platformu Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Ramazan Kayan, Suriye devriminin ümmeti kendine getirdiğini, Suriye halkının haklı mücadelelerinde yanında yer aldıklarını söyledi. Suriye devriminin ümmetin dirilişi için çok önemli olduğundan bahseden Kayan, “Kudüs’e giden yol, Suriye’den geçiyor.” dedi.

Yine heyette bulunan Suriye Yardım Komisyonu Başkanı Mahmut Kaçmazer ise, Kilis Konteynır Kent’te bulunan mültecilere ve Suriye halkına yaptıkları yardımın devam edeceğini, Türkiye halkının, kardeş Suriye halkını desteklediğini belirterek, “Türkiye’de yardım yapacak durumu olmayan insanlar bize, verecek bir şeyimiz yok, bari kan verelim, oradaki yaralılara götürün diyorlar. Biz size böyle destek veriyoruz. Sizden de inşallah zafer bekliyoruz.” dedi.

Görüşmelerin ardından Özgür Ordu üyeleriyle birlikte Halep’in içinde gezen heyet mevcut durum hakkında yerinde bilgi alarak ülkemize döndü.

Daha sonra ziyareti değerlendiren Koordinasyon Kurulu Başkanımız Turgay Aldemir, ziyaretle ilgili şunları söyledi;

“Yaptığımız incelemelerde direnişçilerin moralinin çok yüksek olduğunu ve bu mücadelenin topyekûn bir halk hareketi olduğunu yerinde tespit ettik. Yapılan görüşmelerde ölüm korkusunun yenildiği, özellikle “Nasıl olsa bir gün öleceğiz, bu neden Allah için olmasın?” zihni yaklaşımın hâkim olduğu gözlemledik. Suriye bizim insanlığımızın test edildiği yerdir. Allah onları Esad gibi bir zalimle, bizi de Suriyeli kardeşlerimize karşı sorumluluklarımızla imtihan ediyor.”

Aldemir Konuşmasının devamında;

“Yaptığımız incelemeler sonrasında ortaya çıkan acil ihtiyaç listesini şöyle özetleyebiliriz:

1)     Her türlü savunma ihtiyaçlarının karşılanması için nakdi yardım gerekiyor.

2)     Savaş nedeniyle birçok tarım alanının tahrip edildiğini ve üretim yapan fabrikalarının %90’ının kapalı olduğunu tespit ettik. Bunun için Suriye içerisinde temel gıda (un, yağ, şeker, makarna, pirinç vb) ihtiyaç duyuluyor. Özellikle çocukların beslenmesine dönük gıdaların neredeyse hiç olmadığı ise yaptığımız incelemelerde ortaya çıkmıştır.

Bu ve bunun gibi temel ihtiyaçların karşılanması için tüm Platform üyelerimizi ve çalışmalarımıza sürekli destek veren halkımızı bu konuda yardıma davet ediyoruz” dedi.