Ana Sayfa Kuruluşlar Bülbülzade Eğitim Sağlık ve Dayanışma Vakfı Suriye’deki Katliamlar Gaziantep’te Protesto Edildi

Suriye’deki Katliamlar Gaziantep’te Protesto Edildi

0
Suriye’deki Katliamlar Gaziantep’te Protesto Edildi

Beşşar Esed ve müttefiklerinin Suriye’de yaptığı katliamlar Gaziantep’te protesto edildi.

Bülbülzade Derneği ve Minberşam Derneği’nin organize ettiği gösteride Suriyeli ve Türklerden oluşan yaklaşık 500 kişilik grup Beşşar Esed ve müttefiklerinin Suriye’deki katliamlarını protesto etti.

13 Şubat Cumartesi günü öğle saatlerinde Balıklı Parkı’nda toplanan kalabalık, ellerinde döviz ve sloganlarla Suriye’deki katliamları lanetledi.

Gurup adına Arapça ve Türkçe basın açıklaması yapıldı. Arapça basın açıklamasını Nadia Cuma, Türkçe basın açıklamasını ise Abdurrahman Örnek okudu.

Abdurrahman Örnek, okuduğu bildiride Suriye'de 5 yıldır yaşanan zulüm ve katliamın halen devam ettiğini, bu süreçte yüz binlerce masum insanın hayatını kaybettiğini söyledi.

DAEŞ bahanesiyle Suriye'ye giren Rusya'nın zalim Esed'in diktatörlüğünü kurtarmak için savaşa açıktan müdahale ettiğini ve DAEŞ yerine masumları öldürdüğünü dile getiren Örnek, şunları söyledi:

"Lazkiye’ye önce savaş uçakları sonra da binlerce Rus askeri gönderildi. DEAŞ ile mücadele bahanesi ile Suriye’ye giren Rusya, yerleşim yerlerini bombalayarak gerçek amacını daha ilk günden belli etti."

Açıklamada İyilikder’in Suriye’de zor şartlar altında eğitim verdiği İyilik Okullarının da bombalandığını dile getiren Örnek; “İçeride zor şartlarda kurduğumuz okulları yerle bir ettiler. Emperyalist Rusya tarih sahnesine çıktığı andan itibaren Müslümanlara sistematik olarak katliamlar uyguladı. Kafkasya’dan, Kırım’dan ve Türkmenistan’a kadar pek çok İslam beldesinde Müslümanları kitlesel olarak katletti. Biz, dün Irak ve Afganistan’daki Amerikan işgaline karşı çıktığımız gibi bugün de Rusya’nın Suriye işgaline karşı çıkıyoruz. Bizler Haçlı ordusuna karşı Müslüman halkın yanındayız.”

Açıklamada Türkiye’yi inisiyatif almaya da davet eden Örnek, sözlerini şöyle noktaladı; “Çıkarları için Suriye’yi kan gölüne çeviren tüm yabancı unsurlar bir an önce bu coğrafyayı terk etmelidir. Türkiye’yi ve yanındaki devletleri inisiyatif almaya ve yaşananların vebalinden kurtulabilmek için bir araya gelip kanı durdurmaya davet ediyoruz” dedi.

Açıklamanın ardından grup, Rusya'nın Suriye'deki hava saldırılarını sokak tiyatrosuyla protesto etti. Gurup Arapça marşlar söyleyerek dağıldı.