Suriye’deki İyilik Okulları Törenle Hizmete Açıldı

0
251

İyilikder Suriye’nin kuzeyindeki El Bab, Bza’a ve Qabasin’de bulunan 3 okulun onarımını tamamlayarak törenle hizmete açtı.

İyilikder Suriye’nin kuzeyindeki El Bab, Bza’a ve Qabasin’de bulunan ve savaşta ağır hasar alarak kullanılamayacak durumda olan 3 okulun onarımını tamamlayarak törenle hizmete açtı.

22 Ekim Pazar günü düzenlenen açılış törenlerine Anadolu Platformu Başkanı Turgay Aldemir, İyilikder Başkanı İbrahim Bahar, Anadolu Platformu Suriye Koordinatörü Mahmut Kaçmazer, Anadolu Kadın ve Aile Derneği Başkanı Rabia Aldemir, Minberşam Derneği Başkanı Cemal Mustafa, Milli Eğitim Bakanlığından yetkililer ve İyilikder gönüllüleri katıldı.

İyilikder heyeti önce Suriye’nin Çobanbeyli kasabasına giderek burada tadilatı devam eden okulu ziyaret etti. Çalışmaları yerinde gören heyet üyeleri daha sonra El Bab’a hareket etti.

El Bab’da onarımı tamamlanarak hizmete açılan Şehit Abdulrauf Alosman İlkokulu’na gelen heyet üyeleri burada düzenlenen açılış törenine katıldı.

HABERİN VİDEOSU

Gerçek özgürlük ilimle, irfanla olur

Törende bir konuşma yapan İyilikder Genel Başkanı İbrahim Bahar; “Geleceğimizin teminatı olan sevgili çocuklarımız ve öğretmenlerimiz! Sizler özgürlük mücadelesi veren bir toplumun çocuklarısınız. Gerçek özgürlük ilimle, irfanla ve geleceğe dair bilgi ile olur. Bu şuur ve gayretle öğretmenlerimizden ve idarecilerden çocuklarımızı vatanına, milletine hayırlı evlatlar yetiştirmesini bekliyoruz. Biz Türkiyeli kardeşleriniz olarak bir kampanya başlattık ve bu okulu onararak hizmetinize sunduk. Rabbim yolunuzu açık, geleceğinizi aydınlık, fikirlerinizi güzel etsin. Rabbim, imanlı ve kardeşlik hukukuna dayanan bir toplum olmanızı nasip etsin” dedi.

Çocukların yoğun sevgi gösterisinde bulunduğu törende konuşmalar sık sık “Şükran Türkiye” sloganları ile kesildi.

Sizleri görünce çok mutlu olduk

Okulun onarımını üstlenen Anadolu Kadın ve Aile Derneği’nin Başkanı Rabia Aldemir ise; “Değerli çocuklar! Türkiye’deki ablalarınız, teyzeleriniz ve anneleriniz olarak, harabe olmuş bu şehrin içinde, böyle bir okulun bahçesinde olmanız bizleri çok duygulandırdı. Burada okuyan çocuklar olarak, Suriye’nin geleceğini imar eden hatta Türkiye’nin de geleceğine katkı sunan insanlar olacağınıza inanıyorum. Savaşın yıkıcı etkisinin içinden geçerek buraya geldik. Şehirde bomba izleri gördük. Sonra bu şehrin içinde cıvıl cıvıl sizleri görünce çok mutlu olduk. Savaşsız, bombasız bir ortamda güzel bir şekilde yaşamanızı diliyorum” şeklinde konuştu.

Heyet daha sonra sınıfları gezerek öğrenciler ve öğretmenlerle hasbihal etti, birlikte hatıra fotoğrafı çektirdi.

İyilikder heyeti El Bab’daki törenin ardından Bza’a beldesine hareket etti. Heyet, Bza’a da onarımı tamamlanan Bza’a Kız Lisesi’nin açılış törenine katıldı. Burada bir konuşma yapan İyilikder Genel Başkanı İbrahim Bahar “Bu gençleri siz öğretmenlere teslim eden anne ve babalara iyi bir evlat, vatanına, milletine ve dinine sadık bir topluluk yetiştirmek için mutlaka elinizden geleni yapacağınıza inanıyorum. Bu gençlerin ihtiyacını devamlı olarak karşılayacağız. Geleceğin evlatları, inşallah yarınları sizler kuracaksınız” dedi.

Bza’a yerel yönetim temsilcisi de; “sizinle birlikte çocuklarımıza güzel bir eğitim vereceğiz. Verdiğiniz destekten dolayı teşekkür ediyorum” dedi.

Törenin ardından okuldaki öğrencilere çanta dağıtıldı. Ardından Bza’a Mahalli Meclisi ziyaret edildi.

Birlikte kardeşlik ormanı oluşturalım

Mecliste bir konuşma yapan Anadolu Platformu Başkanı Turgay Aldemir ise şunları dile getirdi:

“Anadolu Platformu teşkilatı Hakkâri’den Edirne’ye kadar 1 lira, 5 lira, 10 lira toparlayarak bu okulu yaptılar. Amacımız, kadınlarımız ve çocuklarımızın Suriyeli kardeşleriyle kardeş olması. Anadolu Kadın ve Aile Derneği (AKADDER) yönetiminden arkadaşlar Türkiye’nin her yerinden topladıkları yardımlarla bu okulu yaptılar. Geldiler açılışında da bulundular. Bunu önemsiyoruz, para bulunur, asıl hikâye bu. Bu şehirleri yeniden yaparız. Önemli olan insanların kardeşliğini, aile bütünlüğümüzü yeniden kurmak…

Yıkılan Halep’i, Şam’ı insanlar yaptı. Önemli olan aileleri parçalamamak… Bizim bu çabamız, Türkiye’nin her yerinden ailecek buraya gelişimiz… Genciyle, yaşlısıyla bilin ki biz sizin kardeşleriniziz. Yıkılan şehirleri eskisinden çok daha güzel yapacağız. Önemli olan insanlarımızı, gençlerimizi, kadınlarımızı bizi yok etmek isteyen emperyalistlere karşı eğitip onunla yeniden ayağa kalkmak. Bir alan belirleyelim, çocuklarımızla birlikte bir kardeşlik ormanı oluşturalım.”

Bza’a Mahalli İdare Meclis Başkanı Rıdvan Şeyh ise “Yardımlarınız içimizdeki kardeşlik duygularını büyütüyor. Geçmişimiz nasıl birse geleceğimizi de inşallah birlikte kuracağız” dedi.

Görüşmenin ardından İyilikder heyeti El Bab’daki kanaat önderleri tarafından onurlarına verilen öğlen yemeğine katıldı. Yemeğin ardından Qabasin’deki ilkokulun açılışı için bölgeye hareket ettiler.

Qabasin’de onarımı tamamlanan okulda düzenlenen törene katılan İyilikder heyeti burada çocukların sevgi seliyle karşılaştı. Burada düzenlenen törenin ardından öğrencilere çanta dağıtıldı. İyilikder gönüllüleri burada çocuklara özel ilgi göstererek hatıra fotoğrafı çektirdi.

Qabasin’deki törenin ardından heyet Gaziantep’e hareket etti.