Suriye'de Türkmen Lider Şehit Edildi

0
352

Özgür Suriye Ordusu Komutanlarından Türkmen Cephesi lideri Muhammed Süleyman, Halep’teki çatışmada şehit oldu.

Suriye’de çatışmaların yoğunlaştığı Halep’te, muhalifler önemli bir ismini kaybetti. Geçtiğimiz haftalarda Halep’te Anadolu Platformu heyetiyle görüşen Sultan Abdulhamit Grubunun Türkmen lideri Muhammed Süleyman, çatışmada hayatını kaybetti.

Suriye´de, çatışmalar, ülkenin en büyük kenti Halep’te yoğunluk kazanıyor. Çatışmalarla ilgili medyaya yeni görüntüler yansırken kentteki son saldırılarda Türkmenlerden oluşan Sultan Abdülhamit grubunun komutanı Muhammed Süleyman keskin nişancı ateşinde şehit oldu.

Edinilen bilgiye göre, Özgür Suriye Ordusu, Halep’teki Sakhur Süleyman bölgesinde Esed rejimine ait bir karakola operasyon düzenledi.

Türkmen Tugayları’nın da destek verdiği operasyonda, karakol ele geçirildi, ancak muhalif lider Muhammed Süleyman, bir keskin nişancıya yönelik girişimde bulunurken bir başka keskin nişancı tarafından açılan ateşle şehit oldu.

Fabrika sahibi işadamıydı

Muhammed Süleyman Halep’teki ilk sivil direnişi iki yıl önce sadece 17 kişiyi örgütleyerek başlatan isim. Direniş lideri olarak ortaya çıkmadan önce Muhammed Süleyman zahter ve türevi baharatlardan kahvaltılık gıda üreten bir fabrika sahibi işadamıydı. Bir buçuk yıldır tüm varlığını Beşar Esad karşıtı hareket için akıtan Muhammed Süleyman, kısa sürede Suriye’nin kuzeyinden Halep’e kadar tüm bölgeyi örgütlemeyi başardı. Özgür Suriye Ordusu’nun 600 kişilik Sultan Abdülhamit ve Fatih Sultan Mehmet birliklerine Muhammed Süleyman komutanlık ediyordu.

Çatışmalara ön saflarda üniversite öğrencisi kardeşi Velid’le birlikte giren 37 yaşındaki komutanın ortanca kardeşi Ahmet bir ay önce polisler tarafından evinden alınmış, daha sonra bir daha izine rastlanamamıştı. Türkmen köyü Real’de yaşayan Muhammed Süleyman “Suriye’nin Ömer Muhtarı” olarak nam salan Arap dili ve edebiyatı öğretmeni Muhammed Feyyad’ın oğluydu

Kardeşini arıyordu

Efsane komutan, Özgür Suriye Ordusu’ndaki sorunların çözümünde görüşüne ilk başvurulan liderlerden biriydi. Süleyman 3 gün önce de kardeşi Ahmet’i de bulabileceğini düşünerek Erkup’taki bir hapishaneyi ele geçirmiş ve 350 direnişçiyi kurtarmış ancak kardeşinin izine rastlayamamıştı. Şimdiye kadar 12 keskin nişancıyı öldürdüğü söylenen komutanın ölümü de yine bir keskin nişancı tarafından oldu. Muhammed Süleyman dün memleketinde, Real Köyü’de toprağa verildi.

Kaçış Sürüyor

Öte yandan Suriye’deki şiddet ortamından kaçanlar, Türkiye sınırına gelmeye devam ediyor.  Aralarında bir çocuğun da bulunduğu 3 yaralı, akrabaları tarafından Öncüpınar Sınır Kapısına getirildi.

Durumu ağır olan çocuk, Kilis Devlet Hastanesinde hayatını kaybetti. Türkiye’de misafir edilen Suriyeli sayısı, 80 bin 104 kişi oldu.

Yurt ve okullara geçici olarak yerleştirilen 22 bin Suriyeli de bölge illerinde kurulan yeni çadır kentlere taşındı.