Suriye'de İnsanlığımız Sınanıyor

0
Suriye'de İnsanlığımız Sınanıyor

Turgay Aldemir: Suriye’de kendi insanlığımız sınanıyor. Bu dönemden insanlığımızı kazanarak çıkmamız mümkün.

Suriye’ye İnsani Bakış Konferansında konuşan Anadolu Platformu Koordinasyon Kurulu Başkanı ve Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay ALDEMİR; “Suriye’de kendi insanlığımız sınanıyor. Bu dönemden insanlığımızı kazanarak çıkmamız mümkün.” dedi.

Gaziantep Kanal 5 Televizyonu tarafından organize edilen “Suriye’ye İnsani Bakış” konulu konferans Şahinbey Belediyesi Kültür Merkezi’nde yapıldı. Moderatörlüğünü AK Parti MKYK Üyesi Prof. Dr. Edibe SÖZEN’in yaptığı konferansa Koordinatör Vali Veysel DALMAZ, AK Parti İl Başkanı Ahmet UZER, Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay ALDEMİR, Kilis Belediye Başkanı Abdi BULUT, Nizip Belediye Başkanı Hacı Fevzi AKDOĞAN ve Suriyeli Alim Ahmet FEYYAZ hoca konuşmacı olarak katıldılar.

Konferansta ilk olarak söz alan Vakıf Başkanımız Turgay ALDEMİR konuşmasına Suriye’deki direnişçileri selamlayarak başladı. Özgürlük ateşinin ilk yakıldığı yer olan Tunus’tan daha sabahın ilk saatlerinde ülkemize döndüğünü ve Tunus Başbakanı Raşid Gannuşi ve tüm Tunus halkının selamlarını salondakilere ileten ALDEMİR sözlerini şöyle sürdürdü:

“Hepimiz bir millet ve bir ümmetiz. Yüzyılın başında bizi birbirimizden ayırdılar. Aramıza suni sınırlar, suni telörgüler çektiler. Ama artık bu sınırlar, bu tel örgüler halklarımızın taleplerini engelleyemiyor. Artık İslam toprakları yenilgi telakkisinden çıkıyor. Bu topraklarda ürettiğimiz adalet ve merhamet misakı milli sınırlarına sığmıyor.” dedi.

Suriye sorunu karşısında elimizden geleni ortaya koyamazsak oturup düşünmemiz lazım diyen ALDEMİR, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bakış açımız sınır ötesi olmak zorunda. Suriye’de kendi insanlığımız sınanıyor. Bu dönemden kendi insanlığımızı kazanarak çıkmamız mümkün ve kendi elimizde. Türkiye’den bölgeye gönderilen yardımların koordine edilmesi gerekiyor. Suriye muhalefetinin Gaziantep’te ofis açması sağlanarak sorunlara ivedilikle müdahale edebiliriz.” dedi.

Daha sonra söz alan Nizip Belediye Başkanı Fevzi AKDOĞAN ise Toprak Mahsulleri Ofisi tarafından sağlanan 50 bin ton buğdaydan 37 bin ton un elde edileceğini belirterek, bu unu da Perşembe günü düzenlenecek törenle Suriye’ye göndereceklerini kaydetti.

Suriyelilerin un ve ilaç istediğini anlatan AKDOĞAN, bir ekmek için insanların saatlerce sıra beklediğini vurguladı.

AKDOĞAN, “Nizip’e gelen misafirlerimizi neye mal olursa olsun ağırlayacağız. İlçemizde tuttukları evlerde kalan Suriyelilerin paraları kalmadı. Bazıları eşlerinin küpesini, bazıları da bileziklerini satarak geçinmeye çalışıyor. Bunlara fondan destek vermemiz lazım” dedi.

Kilis Belediye Başkanı Abdi BULUT da 80 bin nüfuslu Kilis’te 35 bin Suriyelinin yaşadığına işaret etti.

Kilis Devlet Hastanesi’ndeki 200 yatağın yüzde 40’ını da Suriyelilerin tedavisine ayırdıklarını dile getiren Bulut, “Drama sessiz kalamayız. Çünkü sözün bittiği yerdeyiz. Kilis halkı bir sınav veriyor. Hemşehrilerim sınavı kazandı. Şehirde 2,5 Kilisliye 1 Suriyeli düşüyor.” diye konuştu.

Suriye Şeri Mahkeme Üst Üyesi Ahmet FEYYAZ hoca da hürriyet için çıktıkları yoldan asla dönmeyeceklerini belirterek, “Bu yolun tadını bilen bir daha dönmez” dedi.

FEYYAZ, “Antep ne, Halep ne- Aramıza konulan sınırlar dinimize yakışmaz. Biz yardımlarınızı bekliyoruz. Aramızda komşuluk, din ve milletlik hakkı var. Bu hakkı istemeye geldik. Bu hakkı Allah verdi. Suriye’deki durum kalıcı değil. Mücahitler özgürlük için savaşıyor. Cihadın içinde bulunan lezzet, başka hiçbir yerde bulunmaz.” diye konuştu.

AK Parti İl Başkanı Ahmet UZER de Suriye’de yaşananlara gelecekte tarih kitaplarının geniş bir yer ayıracağını söyledi. Ülkede yaşananların kendilerine çok şey öğrettiğini belirten UZER, “Devletimiz üzerine düşeni yapıyor. Kamplarımız çok güzel, yardımlar düzenli bir şekilde yapılıyor. Sivil toplum kuruluşlarımız da görevlerini çok iyi bir şekilde sürdürüyor. Hepsinden Allah razı olsun” diye konuştu.

Son olarak söz alan Kordinatör Vali Veysel DALMAZ, Türkiye’nin her tarafından Suriye için yardım geldiğini kayderek, şöyle konuştu:

“Ülkemin insanının bu konuya bakış açısını yürekten kutluyorum. Yanı başımızdaki komşumuz, yoldaşımız, dindaşımız ve aynı zamanda bizim bir parçamız olan insanlara yardımdan geri durmayacaklarına gönülden inanıyorum. Bununla ilgili yapacak çok iş var. Henüz daha tam manasıyla öbür taraftaki (Suriye) yangının farkına varamadık. Öbür tarafta tırmanan şiddetin, baskının ve zulmün doruğa ulaştığının farkına varamadık. Varsaydık bu kadar yalnız bırakmazdık. Varsaydık bu insanların yalın ayak, üstü ıslak yollara düşmesinin önüne geçerdik.”

Dalmaz, Suriyelilerin durumlarını görenlerin yataklarında rahat uyuyamaması gerektiğini bildirerek, bu konuda toplumsal duyarlılığın artması gerektiğine dikkati çekti.

“Suriye’nin nüfusu 25 milyon mudur, ne kadar bilmiyorum ama yüzde 10’u gurbette, yüzde 10’u kamplarda, yüzde 10’u başka yerlerde” diyen Dalmaz, şunları kaydetti:

“Zulümle abat olunmaz. Zulüm edenin sonu malum. Geçmiş diktatörlerin, geçmiş zalimlerin hiçbiri dünyada yok. Zamanın sahipleri de iki gün sonra burada olmayacaklar. Ama yaptıkları zulüm arşa değdi. Bu anlamda bedduaya gelmedik daha ama bu beddua zamanı da yakındır.” dedi.