Suriye Yazarlar Derneği’nden Bülbülzade Vakfı’na Ziyaret

0
163

Suriye Yazarlar Derneği Başkanı Suphi Dusuki ve beraberindeki heyet, Bülbülzade Vakfı’nı ziyaret ederek vakfın başkanı Turgay Aldemir ile görüştü.

Suriye Yazarlar Derneği Başkanı Suphi Dusuki ve yönetim kurulu üyelerinden oluşan heyet 23 Şubat Perşembe günü Bülbülzade Vakfı’nı ziyaret etti. Ziyarette Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay Aldemir ile görüşen heyetle, derneğin çalışmaları ve kültürel alanda yapılabilecek projeler ele alındı.

Toplantıda kültürel ilişkinin toplumlar arasındaki en önemli ilişki olduğunu belirten Suphi Dusuki; “Suriyeli yazarlar ve edebiyatçılar olarak Türkiye halkını yeniden keşfediyoruz. Dernek olarak İşrak Gazetesine çok önem veriyoruz. Amacımız ortak bir gelecek için Türkiyeli yazarlarla irtibata geçerek geleceğe yürümektir. Bülbülzade Vakfı’nın Suriyelilere eğitim ve kültürel alanda yaptığı yardımlarından dolayı teşekkür ediyoruz. Kültürel alanda ortak projeler yürütmek istiyoruz ve Türk ve Arap toplumları arasındaki kardeşlik ilişkisini gelecek nesillere aktarmak istiyoruz.” dedi. Dusuki, derneğin 150 yazar üyesi olduğunu ve 11 ofisinin bulunduğunu belirterek, bunlardan 7 tanesinin Türkiye’de 4 tanesinin de Suriye’de olduğunu, ileriki dönemlerde  ofislerin sayısının artırılacağını söyledi.

Suriye Yazarlar Derneği Azez Ofisi Başkanı Muhammed Salih Dilberi de, 25 yıldır yazarlık yaptığını ve Azez’de kültür merkezi yönettiğini söyledi. Kültür merkezinde 18 bin kitap olan bir kütüphanenin bulunduğunu söyleyen Dilberi, savaş dolayısıyla kültür merkezinin faaliyetlerini durdurduğunu ve Türkiye’nin desteği ile yeniden faaliyete geçmek istediklerini dile getirdi.

Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay Aldemir ise, “Vakıf olarak düşüncelerinizi destekliyoruz. Tüm kültürel faaliyetinizde sizinle beraberiz. Hep beraber gayret gösterip bu sıkıntılı süreci aşmamız lazım. Çünkü yaşam sadece bedeni değil, kültürü ve düşünceleri yaşatmaktır. Bu kültürü gelecek nesillere aktarmazsak yeni Suriye bizim değerlerimizden çok uzak olacaktır. Biz bunu Pakistan ve Afganistan’da yaşadık. Bu sürçte güçlerimizi birleştirip Suriyeli kardeşlerimizin daha fazla örgütlenmelerini sağlamalıyız. Savaş toplumların hafızasını kaybettirir. Bizim görevimiz bu hafızayı kaybolmadan doğru olarak gelecek nesillere aktarmaktır.” dedi.

.

.