Ana Sayfa Kuruluşlar Bülbülzade Eğitim Sağlık ve Dayanışma Vakfı Suriye Yardım Koordine Biriminden Bülbülzade Vakfı’na Ziyaret

Suriye Yardım Koordine Biriminden Bülbülzade Vakfı’na Ziyaret

0
Suriye Yardım Koordine Biriminden Bülbülzade Vakfı’na Ziyaret

Suriye Yardım Koordine Birimi (ACU) Genel Müdürü Mohammad Hassano, Bülbülzade Vakfı’nı ziyaret etti.

Suriye Ulusal Koalisyonuna bağlı olarak çalışan Suriye Yardım Koordine Birimi Genel Müdürü Mohammad Hassano Bülbülzade Vakfı’nı ziyaret etti. 18 Ocak Çarşamba günü gerçekleştirilen ziyarette Suriye Yardım Koordine Birimi’nin çalışmaları hakkında bilgi veren Hassano, birimin Suriye içerisinde bir çok faaliyet yürüttüğünü belirterek; “3 tane projemiz var. Birincisi projemiz aşı projesi. Şehirlerde salgın hastalıkların gözlenerek çocukların rutin aşılarının yapılmasıyla alakalı. Özellikle Suriye içinde görülen çocuk felci hastalığına karşı aşılamalarımız devam ediyor. Bir diğer projemiz ise temiz su kanallarının açılması projesi. Bu proje ile içme sularının arıtılarak beldelere kadar halka temiz su dağıtımının yapılması ve bunun devamlılığının sağlanmasını amaçlıyoruz. Üçüncü projemiz ise gıda güvenliğinin sağlanması üzerine. Bu proje ile tohum dağıtımı ve ekim alanlarının ıslahı üzerine çalışıyoruz.

Son olarak Suriye ile ilgili veritabanı çalışmamız var. Bu veritabanı sayesinde Suriye ile ilgili eğitim, sağlık gibi herhangi bir konu hakkında en sağlıklı bilgilere ulaşmayı amaçlıyoruz.” dedi.

Eğitim Bataklığı Kurutur

Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay Aldemir ise Suriye Yardım Koordine Birimi çalışmalarını bildiklerini gelecekte birlikte projeler yürütme arzusunda olduğunu belirterek; “Gördüğüm kadarıyla çalışma alanlarınızın arasında eğitim ve kültür çok yok. Bu alanlarla ilgili de çalışmalar yapmanızı bekliyoruz. Bizler Türkiye’de, Suriye’de ve dünyanın değişik yerlerinde eğitim, kültür, gençlik alanında çalışmalar yürütüyoruz. Temel insani yardımları zaten yapıyoruz. Bunların konuşulmasını da etik bulmuyoruz. Önemli olan insanın sosyal, kültürel, zihni ihtiyaçlarını karşılamak. İnsanın bedenini temel insani yardımlarla yaşatabilirsiniz. Önemli olan onun kültürüyle, diliyle, inancıyla var olabilmesini sağlamaktır. Batı gerek İslam dünyasında gerek Afrika’da sömürdüğü insanların bedeninin var olmasını destekliyor ancak kültürel, fikri olarak var olmasını desteklemiyor. İnsanlık kültürünün binlerce yıllık çeşitliliği tarihin bu dönemindeki kadar daralmamıştı, tehdit altında olmamıştı. Onun için el birlik edip her coğrafyanın, her ülkenin, her şehrin, her beldenin, her ailenin kendi kültürüyle yaşamasını desteklemek öncelikli hedefimiz olmalıdır. Bizim kültürümüzde ‘İnsanı yaşat ki, devlet yaşasın’ geleneği vardır. Ulus devletlerin sınırları bizim insanlık, adalet, merhamet anlayışımıza sınır çizemez.” dedi.

Ziyarette Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay Aldemir, Suriye Yardım Koordine Birimi Genel Müdürü Mohammad Hassano’ya Evde Karakter Eğitiminin Arapça’ya tercüme edilen müfredat kitaplarıyla, fikir kitapları ve İşrak Gazetesi’nin son sayısını hediye etti.

Görüşmenin ardından Mohammad Hassano Bülbülzade Vakfı Eğitim ve Hizmet Merkezi’ni de gezdi.

.

.