Ana Sayfa Kuruluşlar Bülbülzade Eğitim Sağlık ve Dayanışma Vakfı Suriye Vatan Derneği’nden Bülbülzade Vakfı’na Ziyaret

Suriye Vatan Derneği’nden Bülbülzade Vakfı’na Ziyaret

0
Suriye Vatan Derneği’nden Bülbülzade Vakfı’na Ziyaret

Suriye Vatan Derneği Başkanı Muaz Sibai ve beraberindeki heyet Bülbülzade Vakfı’nı ziyaret etti.

Suriye Vatan Derneği Başkanı Muaz Sibai ve Saad Vefai’den oluşan heyet, 6 Nisan Çarşamba günü Bülbülzade Vakfı’nı ziyaret etti. Ziyarette Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay Aldemir ile görüşen Muaz Sibai, derneğin çalışmaları ve ortak yapılacak işler hakkında görüş alışverişinde bulundu.

Görüşmede dernek olarak üç alanda çalışma yürüttüklerini belirten Sibai, bunların; insani yardım, eğitim ve insani gelişmişlik olduğunu vurguladı. Suriye menşeli birçok STK ile Suriye içinde teşkilatlanma çalışmaları yürüttüklerini belirten Sıbai şu şekilde konuştu:  

“2016 yılında yaptığımız toplantıda faaliyet alanı olarak dört ana alan belirledik. Bunlar; eğitim, entegrasyon, uygulama ve ekonomik destek. Bu alanlarda STK’ları desteklemek istiyoruz. Suriye’deki insani yardımlarımız yaklaşık 2 milyon kişiye ulaştı. Son 40 yılda Suriye’de birçok göç yaşandı. Birçok uzman kişi bu göçlerle Suriye’den ayrıldı. STK’ları bunların da işin içine katarak birbirlerini tamamlayıcı çalışmalar yapması lazım.”

Yardımın ötesine geçmeliyiz

Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay Aldemir görüşmede STK olarak benzeştikleri birçok alan olduğunu vurgulayarak şunları dile getirdi:

“Önümüzdeki dönemde insani gelişmişlik, medya ve kültürel alanda ortak çalışmalar yapabiliriz. Suriye’de yetişmiş insan gücünün örgütlenmesi son derece önemli. İnsanların, iaşesini karşılamak için alanının dışında çalışması toplumsal gerilemeye yol açıyor.

Yardımın ötesine geçmeliyiz. Zihniyet değişimine dair çalışma yapmamız lazım. 50 yıldır diktatörlük yönetiminde kalmış insanları rehabilite etmeliyiz. Bu alanda batılılar birçok çalışma yapıyor. Onların bölgeye ve insanlarımıza yaklaşımları belli…

Özellikle sizin gibi bu bölgenin değerlerine yabancı olmayan kuruluşların eğitim ve insani gelişmişliği öncelemesi önemli. Şu anda bir kaos olsa da Suriye’nin geleceğinde Müslümanlar olacaktır. Suriye’nin ve bölgenin geleceğinde söz söyleyecek insanlar yetiştirmeliyiz.”

Görüşmenin ardından Turgay Aldemir, Muaz Sibai’ye Arapçaya çevrilen “Zamanın Ruhu” isimli kitabını imzalayarak hediye etti. Daha sonra Muaz Sibai ve beraberindeki heyet Ortadoğu Medya Akademisi’ni ziyaret etti.