Ana Sayfa Kuruluşlar Bülbülzade Eğitim Sağlık ve Dayanışma Vakfı Suriye Ulaştırma Bakanından Bülbülzade Vakfına Ziyaret

Suriye Ulaştırma Bakanından Bülbülzade Vakfına Ziyaret

0
Suriye Ulaştırma Bakanından  Bülbülzade Vakfına Ziyaret

Suriye Ulusal Koalisyonu Geçici Hükümeti Ulaştırma Bakanı Muhammad Yasin Neccar ve beraberindeki heyet Bülbülzade vakfını ziyaret etti.

Suriye Ulusal Koalisyonu Geçici Hükümeti Sanayi, İletişim ve Ulaştırma Bakanı Muhammed Yasir Neccar ve beraberindeki heyet, Bülbülzade vakfını ziyaret etti. 20 Nisan Pazartesi günü gerçekleştirilen ziyarete Suriye Ulusal Koalisyonu Geçici Hükümeti Başbakanlık Genel Sekreteri Feyiz Dahir ile Ulaştırma Sanayi, İletişim ve Ulaştırma Bakanı İdari İşler Sorumlusu Mahmut Hüsso, Telekomünikasyon Müdürü Abo Hüsso  ve Bilgi Teknolojileri Müdürü Maruf Labebidi katıldı.

Andolu Platformu Başkanı Turgay Aldemir görüşmede yaptığı konuşmada yeniden bu toprakları özgürlüğün ve adaletin merkezi yapmak için birlikte hareket etmek gerektiğini belirterek; "Osmanlı insanlık tarihi açısından büyük bir tecrübedir. Osmanlının, Selçuklunun tecrübeleri bizlere yol göstermesi gerekir. Peygamberimizin ve Kuran'daki peygamber kıssalarının bizlere rehber olması gerekir. Yeniden Suriye'de, Lübnan'da, Ortadoğu'da bu değerlerin ikamesi için çalışacağız. Bu coğrafyada birliği sağlamanın yolu zihni birliktelikten geçiyor. Bu savaş ortamında bunun mücadelesini vermeliyiz. Bir kısmınız sefere giderken bir kısmınız ilmen derinleşsin buyruluyor. Savaş sonrası nasıl bir Suriye düşlüyorsak onun için çalışmamız lazım. Bugün Türkiye'nin çadır kentlerde harcadığı para 6.5 milyar dolar civarında.  Çadır kentlerde 255 bin kişi var. Gaziantep'te de 500 bin Suriyeli var. Biz bu meseleye ekonomik yönden bakmıyoruz. Suriye'nin alt yapısı talan ediliyor. Daha fazla birlik beraberlik ve fikir müzakereleri yapılması lazım. Bunu yapmazsak Esed gidecek yerine Sünni bir diktatör gelecek. IŞİD zaten buna aday. Ya da pozitivist, laik bir yönetim gelecek" dedi.

Suriye Ulusal Koalisyonu Geçici Hükümeti Sanayi, İletişim ve Ulaştırma Bakanı Muhammed Yasir Neccar da Türkiye ve Suriye halkları arasındaki kaynaşmanın gelecek nesillerle de devam edeceğini vurgulayarak; "Hükümet olarak sivil toplum kuruluşlarının faaliyetlerini tek elden koordine etmek için bir birlik kuruldu. Suriye'de ve Türkiye'de faaliyet gösteren STK'lar bu vesile ile bir toplantıya davet edilecek. Temennimiz bu tür organizasyonlara bir STK olarak sizin de desteğinizi vererek bizimle tecrübe paylaşımında bulunmanız" dedi.

Ziyaret sonunda Turgay Aldemir tarafından heyet üyelerine Zamanın Ruhu ve Bilgi ve Bilinç kitabının Arapça baskıları hediye edildi.