Ana Sayfa Kuruluşlar Bülbülzade Eğitim Sağlık ve Dayanışma Vakfı Suriye STK’lar Birliği Gaziantep’te Toplandı

Suriye STK’lar Birliği Gaziantep’te Toplandı

0
Suriye STK’lar Birliği Gaziantep’te Toplandı

Suriye STK’lar Birliği Suriyeli STK’ları tek çatı altında toplamak için toplantı düzenledi

Suriye Sivil Toplum Kuruluşları Birliği Suriyeli STK’ları tek çatı altında toplamak için Gaziantep’te toplantı düzenledi.

Merkezi İstanbul’da bulunan Suriye Sivil Toplum Kuruluşları Birliği Gaziantep’te 30 Derneğin katılımıyla Suriyeli STK’ları tek çatı altında toplamak için toplantı düzenledi. 13 Şubat Perşembe Günü Bülbülzade Vakfı Mütercim Asım Konferans Salonunda başlayan ve üç gün süren toplantıya Suriye’den 30 dernek temsilcisi katıldı. Toplantıda dernekler kurumsal olarak kimliklerini ve faaliyet alanlarını tanıtarak Suriye Sivil Toplum Kuruluşları Birliği çatısı altında birleşip faaliyet alanlarını genişletmeyi tartıştılar.

Suriye halkını sivil toplumla tanıştırmak amacıyla kurslar düzenliyoruz.

Kendisi de Türk asıllı olan Suriye Sivil Toplum Kuruluşları Birliği Genel Sekreteri Rebab Sumbulli birliğin 2012 yılında kurulduğunu söyledi. Birliğin merkezinin İstanbul’da olduğunu belirten Sumbulli, ilk yılda 30 dernekle başladıkları çalışmalara 2013 yılının sonunda 150 derneğe ulaştıklarını söyleyerek sözlerini şöyle sürdürdü; “Önce dernekler kendi başlarına çalışıyorlardı. STK’lar arasında birlik kurulmadığından dolayı büyük projelere imza atamıyorduk. Suriye Sivil Toplum Kuruluşları Birliği bu ihtiyaca cevap verebilmek için kuruldu. Üye derneklerimizin çoğu Suriye içerisinde faaliyet gösteren dernekler. Farklı alanlarda faaliyet gösteren derneklerimiz de var. Tıp alanında faaliyet yapan derneklerden tutun da yetim çalışması yapan derneklere kadar çok çeşitli yelpazede üye kuruluşlarımız var. Özellikle kadınlar konusunda faaliyet gösteren derneklerimiz var. Esad döneminde halka uygulanan baskılardan dolayı kadınlar konusunda çalışma yapamıyorduk. Ancak direniş başladıktan sonra kadınlar da kendilerine ait dernekler kurdular. Merkezimiz İstanbul’da, Halep’te bir şubemiz var. Bir şube de Gaziantep’te açtık. Faaliyetlerimizde önceliği sivil toplum alanında düzenlediğimiz kurslara veriyoruz. Suriye halkını sivil toplumla tanıştırmak amacıyla kurslar düzenliyoruz. Dernek nasıl açılır, derneklerde ne gibi faaliyetler düzenlenir, birlikte nasıl çalışmalar düzenlenir, nasıl proje yapılır gibi konulara eğitimler düzenliyoruz. Biz bu konuyu önemsiyoruz. En önemli faaliyetlimiz Suriye’de dernek kurulması amacıyla teşvik yapmamız. Bu konuda özellikle Türkiye ve Mısır’dan ciddi destekler aldık. Tabi bu Mısırdaki darbeden önceydi. Mursi zamanında bize ciddi destekler geldi. Türkiye’nin sivil toplum tecrübesinden faydalanmak için sivil toplum kuruluşları bize ciddi destekler verdi. Bunların başında da Anadolu Platformu gelmektedir. Suriyelilere verdiğiniz desteklerden dolayı şükranlarımızı sunuyoruz.” dedi.