Ana Sayfa Kuruluşlar Bülbülzade Eğitim Sağlık ve Dayanışma Vakfı Suriye Sanayi Bakanı yeni projelerini anlattı

Suriye Sanayi Bakanı yeni projelerini anlattı

0
Suriye Sanayi Bakanı yeni projelerini anlattı

Suriye Geçici Hükümeti Sanayi ve İletişim Bakanı Muhammet Yasin Nejar Bülbülzade Vakfı’nı ziyaret ederek yeni projeleri hakkında görüş alışverişinde bulundu.

Suriye Geçici Hükümeti Sanayi ve İletişim Bakanı Muhammet Yasin Nejar ve beraberindeki heyet 24 Aralık Perşembe günü Bülbülzade Vakfı’nı ziyaret ederek yeni projeleri hakkında görüş alışverişinde bulundu.

Görüşmede, Suriye’nin kuzeyi için yeni bir proje hazırladıklarını belirten Nejar; “Cerablus’tan Azez’e kadar bölgenin analizini yaptık. Eğer bu projeyi hayata geçirebilirsek Halep sanayisi kurtulacak. Bütün bölgenin elektrik ihtiyacını karşılayabilecek elektrik üretim merkezimiz var. Tüm aşamalar detaylı bir şekilde yazıldı. Yerel yönetimler, sağlık, gıda, su, yol, enerji, nüfus kayıtları gibi tüm alanlarda çalışmalar yapıldı. İlk 40 km’lik alanda yapılacak işler öncelik sırasına göre sıralandı. Bu projeyi hayata geçirebilirsek o bölgenin insanları evlerine dönecekler. Bu bölge güvenli bölge ilan edilirse insanları düzenli şekilde yerleştirmek için imar planlarını da hazırladık” dedi.

Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay Aldemir ise; “Bu dönemde yeni Suriye nasıl olacak karşılıklı konuşmalıyız. Karşılıklı konuşmalıyız ki, birbirimizin geleceğine katkı yapalım. Türkiye’nin yeni sürecinde Suriye’nin de ortak olmasını istiyoruz. Geçmişteki tarihimizin farklı olmadığı gibi geleceğimizin de farklı olmayacak. Ortak bir geçmişle ortak bir geleceğe sahibiz. Bugünkü Suriye’nin yaşadığı dönem arızi ve bu parantez kapanacak. Bunu planlamak için bir araya gelmeliyiz. Plansız iş eninde sonunda bir yerde tıkanacaktır. Hayatımızın ve şehadetimizin bir anlam ifade etmesi için işimizi doğru yapmamız lazım” dedi.