Ana Sayfa Kuruluşlar Suriye Reyhanlı Kampı

Suriye Reyhanlı Kampı

0
Suriye Reyhanlı Kampı

Malatya Meşale Derneği üyeleri Suriye’nin Reyhanlı Kampı’nı gezerek ilaç ve nakit yardımında bulundu.

23 bin kişinin zor şarlar altında yaşam mücadelesi verdiği Atme Mülteci Kampına ziyarette bulunan Anadolu Platformu ve Bülbülzade Vakfı Suriye Koordinatörü Mahmut Kaçmazer, Komisyon üyesi Mustafa Kar, Malatya Meşale Derneği üyeleri İrfan İncik, Mehmet Yel, Münir Altunkaya, Reyhanlı Ufukder Başkanı Mustafa Demir, Suriye Gençliği Yardımlaşma ve Dayanışma Derneğinden Osman Süleyman, Abou El Husso, Cemal Mustafa’dan oluşan heyet, kampı gezerek ihtiyaçları yerinde tespit edip ilaç ve insani yardım malzemeleri dağıttılar.

Gezi sırasında kamp sorumlusu ile de görüşen heyet, kamp hakkında bilgi aldılar. Kampın çok acil ihtiyaçları olduğunu belirten kamp sorumlusu, “bu kampta 23 bin kişi yaşamaktadır ve burada yaşayanlar ihtiyaçlarının tamamı dışarıdan gelen yardımlarla karşılanıyor.” ifadelerini kullandı.

GAZETECİ ÖLDÜRENE 150 000 DOLAR

Dışarıdan Suriye’ye gelen gazetecileri yakalayan herkese 10 milyon Suriye Lirası (yaklaşık 141.700 $) ödülün teklif bir zamanda, Türkiye gazetelerinin göndermek için muhabir bulamadığı Suriye’ye giderek görüntü ve fotoğraf alan, geçen hafta Halep’e giderek varil bombalarının düştüğü anı görüntülemeyi başaran Meşale Derneği üyeleri bu hafta da 23 000 kişinin yaşadığı Reyhanlı Kampı’nı gezdi.

YÜKÜMÜZ İLAÇ

İlaç ve nakit yardımı götürdükleri Suriye’nin Reyhanlı Ehl-i Sünnet Vel Cemaat cephe komutanı ve yardımcısı ile Anadolu Platformu Suriye Koordinatörü Mahmut Kaçmazer, Suriye Gençlik Yardımlaşma Derneği başkanı Osmanhan Süleyman ve Suriye Türkmenlerinden Cemal Mustafa ile birlikte gezen Meşale Derneği üyeleri İrfan İncik, Mehmet Yel ve Münir Altunkaya gezerek ihtiyaçları tespit ettiler.

Burada açıklama yapan kamp sorumlusu, kampın acil ihtiyaçları olduğunu belirterek, “Bu kampta 23 000 kişi yaşamaktadır. İhtiyaçlarının tamamı dışarıdan gelen yardımlarla karşılanıyor.” ifadelerini kullandı.

AHLAKİ ÇÖKÜNTÜDEN KORKUYORUZ

Çadır aralarında yürüyerek mescid, manav ve mini bakkalların bulunduğu kampı gezen kafileye bilgi veren aslen Türkmen olan Suriye vatandaşı öğretmen Osmanhan Süleyman, kampın içler acısı durumunu şu ifadelerle özetledi: “Bu kamp Suriyelilerin çektiği çilenin resmidir. 23 000 kişinin kaldığı bu kampta ne elektrik var, ne su var, görüldüğü gibi; yollarında ne de asfalt var. Yokluk ve yoksulluk içerisinde bir hayat sürüyorlar. Bu kamp ilk kurulan kamptır. Türkiye ile sıfır noktasında bulunan bu kampa her gün yeni aileler gelmeye devam ediyor. Kampın nüfusu her geçen gün artıyor. Ne acıdır ki, kamp sorumlularının bu ailelere verebilecek bir şeyleri yoktur.” şeklinde konuşan Süleyman, kampta kalan aileler için yardım çağrısında bulundu. Kamptaki çocukların durumuna da değinen Süleyman, “Kampı ziyarete gelenlere yanaşan çocuklar onlardan kendilerine bakkaldan bir şeyler almalarını istiyorlar. Bu durumdan rahatsız oluyoruz. Bu insanların geleceğinden endişeleniyoruz. Savaş uzarsa ahlaki bir çöküntüden korkuyoruz.” ifadeleriyle savaşın bir an önce bitmesi temennisinde bulundu.

Çadır kentte bir okulu ziyaret eden kafile burada da incelemelerde bulundu. Okulda öğrencileri denetleyen Ehl-i Sünnet Vel Cemaat cephe komutanı ve beraberindekiler çocukları dinlediler. Kendisi de bir eğitimci olan cephe komutanı yer yer sorularına cevap veren öğrencilere açıklamalarda bulundu.

Kafile daha sonra Hatay’da barınan mültecileri de ziyaret ederek Hatay Körfez Eğitim ve Yardımlaşma Derneği’nde düzenlenen Suriye konulu programa geçtiler.