Ana Sayfa Kuruluşlar Bülbülzade Eğitim Sağlık ve Dayanışma Vakfı Suriye Rahmet Derneği Vakfımızı Ziyaret Etti

Suriye Rahmet Derneği Vakfımızı Ziyaret Etti

0
Suriye Rahmet Derneği Vakfımızı Ziyaret Etti

Suriye Rahmet Derneği Başkanı Dr. Mustafa Abdi ve beraberindeki heyet vakfımızı ziyaret etti.

Suriye Rahmet Derneği Başkanı Dr. Mustafa Abdi ve beraberindeki heyet vakfımızı ziyaret etti.

Suriye Rahmet Derneği Başkanı Dr. Mustafa Abdi ve beraberindeki heyet 29 Ekim Perşembe günü vakfımızı ziyaret etti. Ziyarette Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay Aldemir ile görüşen Mustafa Abdi, Suriye’de içinde yaptıkları faaliyetler hakkında bilgi verdi.

IŞİD Faaliyetlerimize İzin Vermedi

Abdi konuşmasında Rahmet Derneğinin 3 yıl önce Haseke’de kurulduğunu belirterek; “IŞİD bölgeye gelince faaliyetlerimize izin vermedi ve her şeyimizi elimizden aldı. Haseke’de bir hastanemiz vardı ve Afrin’e kadar olan bölgede faaliyetlerimizi yürütüyorduk. Haseke’den ayrıldıktan sonra İdlib’e yerleştik. Burada da insani yardımlar yapıyoruz. Halen sürdürdüğümüz ve sürdürmeyi planladığımız projelerimiz var. 75 kişinin eğitim gördüğü bir dershanemiz var. Burada hadis ve kuran dersleri veriyoruz. Bir tıbbi eğitim merkezimiz var. Burada hemşire yetiştiriyoruz. Gezici ekiplerimiz var bunlar kırsal kesimlerde köylere giderek din öğretimi yapıyor. Türkiye’de de okullarımız var. Burada 400 civarında öğrencimiz eğitim görüyor. Gençlere ve kadınlara dönük projeleri birlikte yapmak istiyoruz” dedi.

Fikir Olmadan Özgürlüğü Yaşatamayız

Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay Aldemir ise “Hayallerimiz büyük olmalı. Bizim mekânlarımız sizindir, buraları kullanabilirsiniz. Bir ekmeğimiz varsa yarısı sizindir. Suriye’nin, Irak’ın, İran’ın Kürtleri 100 yıldır sürgün hayatı yaşıyor. İslam dünyasının kurucu unsurları Kürtler, Türkler, Araplardır. Gün kardeşlik günüdür. Suriye içinde sizlerle ortak projeler yapmak istiyoruz. Yılbaşından sonra Kürtçe yayın yapan bir radyo açacağız. Aynı şekilde Türkçe, Arapça ve Kürtçe yayın yapan bir gazete çıkaracağız. Orada fikirlerinizi paylaşabilirsiniz. Ümmet tasavvurunu öne çıkaran kitapları Kürtçeye tercüme edeceğiz. Bu konuda yardımlarınızı bekliyoruz. Fikir olmadan özgürlüğü yaşatamayız. Eğitim, fikir ve düşünce olmazsa ülke özgürleşse dahi orayı başkaları yönetir. Gençlere ve kadınlara dönük ortak çalışmalar yapalım. Gelecek tasavvuru olan ve kardeşliğimizi pekiştirecek ortak projeler yapalım” dedi.

Görüşmenin ardından Turgay Aldemir konuklarına Arapça yayınlanan kitaplarını hediye etti.

Tüm Galeriyi Görüntülemek için Tıklayınız…