Suriye Müslümanlarının Onurlu Duruşu

0
Suriye Müslümanlarının Onurlu Duruşu

Çınar-Der tarafından Suriye’de yaşanan iç savaşta insanların maruz kaldığı vahşetin ve yaşanan dramdan görüntülerin yer aldığı bir resim sergisi açıldı.

Çınar Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Derneği (Çınar-Der) tarafından Suriye’de yaşanan iç savaşta insanların maruz kaldığı vahşetin ve yaşanan dramdan görüntülerin yer aldığı bir resim sergisi açıldı.

Proma Altınşiş Cafe&Restaurant’ta açılan ve 10 gün açık kalacak sergiye Elbistan İlçe Milli Eğitim Müdürü Ramazan Çelik, Saadet Partisi Elbistan İlçe Başkanı Ali Emnioğlu ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı. Suriye’de Esed rejiminin zulmünden kaçan Suriyeli bayanların da gezdiği serginin amacı hakkında açıklamalarda bulunan Çınar-Der Başkanı Akif Pak, amaçlarının Suriye kadınlarının namusuna sahip çıkma davası olduğunu söyledi.

Suriye’deki insanlık zulmünü ortadan kaldırmanın ve sorumluların yargılanmaları ve cezalandırılmalarının insanlık borcu olduğunu kaydeden Pak, “Tarih 15 Mart 2011 Suriye Dera şehrinde yaşları henüz 12 ile 14 arası bir grup çocuğun okul duvarına Arap devrimlerinin meşhur sloganı olan,”Halkın isteği rejimin düşmesi” yazısının bedelini işkenceye maruz kalan çocuklarına sahip çıkmak azınlığın çoğunluğa hükmünü ortadan kaldırıp özgürlük isteklerinin mücadelesini şu an kanları ve namusları ile ödüyorlar.

Her ne kadar, yarım asra yakın zamandır dualarımız ve yardımlarımızla yanlarında olduğumuz ve sonuna kadar da yanlarında olacağımız Suriyeli kardeşlerimizin bu inanç ve onur dolu direnişlerine desteklerinizi biraz daha artırmak amacı ile düzenlediğimiz Suriye Müslümanlarının onurlu duruşu resim sergisi 10 gün boyunca halka açık olacaktır. Baas rejimi tarafından muhaliflere karşı havadan ve şebbiha çetelerince akıl almaz yöntemlerle katledilen Suriyeli Müslümanların sayısı yaklaşık 64 bin 383. Peki sadece ölümle mi sınırlı bu mücadele? Hayır arkadaşlar. Şuan Suriye Muhalifleri Esed rejimine karşı bir inanç mücadelesi veriyor. Camiler, evler, hastaneler ve halkın yaşam mücadelesi için gıda temini olarak kullandığı fırınlar yerle bir ediliyor. Suriye halkının yaşam damarları bir bir kesiliyor” dedi.

Çınar-Der Başkanı Akif Pak; “Bizim bu uğraşımız sosyal medyada yayınlanan birçok programa konu olan ve Suriye kadınlarının namusuna sahip çıkma davasıdır.70’inde bir anne 4 çocuğunu kaybetmenin acısını unutmuş (innemel mü’m inune ihvetun) hani Allah katında yalnızca Müslümanlar kardeşti hani nerede kadın ve kızlarımızın namuslarına Baas rejimi göz dikmişken; “Sen ey Müslüman nerdesin. Ben senin kardeşin değil miyim? Başın dik karnın tok nasıl geziyorsun? Yarın hakkı ilahide nasıl bakacaksın yüzüne O Resul’ün” diye hıçkırıklar atan annenin halen kulaklarımızda çınlayan nameleridir bizleri duyarsız kılmayan ve bu onurlu mücadeleye ortak koşan.

Yeryüzünde yaşayan her insanın yaşam hakkı canı, malı, onuru, namusu ve dini kadın ve erkek bütün Müslümanlar ve erdemli insanların sorumluluğundadır. Bu sorumluluğu yerine getirebilmek için maddi ve manevi olarak Suriyeli kardeşlerimizin yanında olduğumuzun bilinmesi önemlidir.

Müslüman ve insan hakkı olarak değerlendirdiğimiz bu katliamın karşısında olduğumuzu ve tüm insanlığın ses vermesini istiyoruz” ifadelerini kullandı.