Ana Sayfa Kuruluşlar Körfez Eğitim ve Yardımlaşma Derneği Suriye Mültecileri ile Dayanışma Gecesi

Suriye Mültecileri ile Dayanışma Gecesi

0
Suriye Mültecileri ile Dayanışma Gecesi

Körfez Derneği Payas’ta Suriye Mültecileri ile Dayanışma Gecesi düzenledi. Geceye çokça misafir ve konuşmacı katıldı.

Program Enfal Suresinin 72-75. ayetlerinin okunduğu Ku’ran tilaveti ile başladı.

Körfez Eğitim ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Mustafa Çetin yaptığı açılış konuşmasında şunlara değindi:

 

“Ümmetin barış, birlik ve kardeşliğe ihtiyacı bulunmakta. Kardeşliğimiz çizilen sınırlarla bölünmüş durumdadır. Batıda mezhepsel vb. ayrılıklar gözönüne alınmaksızın birlik oluşturulmuştur. Ancak İslam coğrafyasına bakıldığında aramıza nifak tohumları atıldığını, paramparça bir hale getirildiğimizi görüyoruz. Hama olaylarını kitaplardan okuduğumda bir şehir nasıl kuşatılır, bu şehirde yaşayan insanlar nasıl katledilir ve buna nasıl sessiz kalınır diye hep düşündüm. Ancak bugün görüyoruz ki bir ülke kuşatılıyor ve dünya buna sessiz kalıyor.”

 

Mustafa Çetin bugün bu kuşatmadan dolayı zor durumda kalan kardeşlerimize destek amaçlı burada bulunulduğunu belirterek”Aramızdaki sınırların kalktığını ve ümmetin kucaklaştığını hayal edin” ifadesi ile ümmetin birliği temenni ve duasında bulundu.

 

Mahmut Kaçmazer özetle şunları söyledi:

Enfal suresi ile programımız başladı. Okunan ayetleri gerçekten yaşayabiliyor muyuz? Bugün belki de tekraren sorgulamamız gereken bir zamanı yaşıyoruz. Bulunduğunuz yerden 70 km uzaklıkta haklar çiğneniyor, zulüm altında insanlar inliyor ne kadar farkındayız? Suriye’deki kardeşlerimiz için müslüman diğer ülkelerden herhangi birinde yaşanan zulme karşı gösterilen hassasiyetin %10’unu gösteremiyoruz. Şu an hassasiyet derecesi maalesef belirtilen orandadır. Halbuki 800 km sınırımız olan kardeşlik,komşuluk ve akrabalık hakkı olan kardeşlerimize cevabımız” Buradayız, yanınızdayız” olmalıydı. Hadislerde, ayetlerde müminlerin kardeş olduğunu, komşusu aç iken tok yatamayacağımızı okuduk. Şimdi okuduklarımızı yaşamanın zamanıdır. Rabbim Suriyeden ülkemize misafir olan kardeşlerimizi muhacir kıldı, buradan duamız olsun” Rabbim İnşallah bizleri onlara gerçek manada ensar kılar.”

Ensar olma fırsatının kaçırılmaması gerektiğini belirten Kaçmazer “Unutmayalım ki duyarsız geçirdiğimiz zamanın kazası yoktur.” ifadesi ile konuşmasını sürdürdü. Bu düşünceyle hareket etmeli, çocuklarını doyuramayan, üşüyen ve şu an sayamadığım bir çok ihtiyaçları olan kardeşlerimize destek olalım. Suriyeli kardeşlerimizin bu haklı mücadelelerinde yarın Allah indinde diyecekleri cevabı var. Bizim de misafir olan kardeşlerimize destek olarak bir cevabımız olmalı.

 

Bugün dünya Suriye’ye karşı sessiz kalarak onurunu ve insanlığını kaybetmektedir. Bizlerin ise onların dertleriyle dertlenmemiz, onlarla gönül köprüleri kurmamız lazım, tarih bugün sessiz kalanları ve onların yanında olanları unutmayacaktır. 

 

Suriye Türkmen Gençliği Derneği Başkanı ve Suriye’de mücadelede bulunan bir yetkilinin yapmış olduğu sunumlar ana hatları ile şu şekildedir:

“Suriye’de şu an yaşananlar yeni bir durum değildir, tarihi okuyanlar bu baskıların 1963’ten bu yana farklı şekillerde tezahür ettiğini bilmektedirler. 1982 yılında 28 gün içerisinde yaklaşık 42.000 kişi Hama’da katledildi. Bu olaylarda ayrıca 15.000’e yakın kayıp vakaları yaşandı. Bu dönemde tutuklananlar yaklaşık 15 yıl içeride kaldılar. O günden bugüne yaşanan baskılara bir şekilde dur denmeliydi. Bu baskılara karşı 28.03.2011 tarihinde ayağa kalkıldı. Biz mücadeleye Allah için başladık. Bu mücadelede 8 ay hiçbir şekilde silah kullanılmadı. Silah kullanılması askerlerin silahla müdahale etmesiyle başladı. Ordu silahlarla müdahale ettiğinde çocuklara ve bayanlara varıncaya kadar ayırt etmeksizin ölümlere sebep olmuştur. Şehirler bombalanmış, enkaz altında günlerce cesetler kalmıştır.

Bugün bu mücadelemizde batı yanımızda olmamıştır. Bizim yanımızda olan yalnızca Türkiye’dir. Ümmet içinde yanımızda olmayanlara karşı hakkımız vardır. Yanımızda olmayanlara Allah indinde sualimiz olacaktır.”

Türk halkına desteklerinden dolayı tekraren teşekkürlerin belirtildiği sunumlar dua talebiyle son buldu…