Ana Sayfa Kuruluşlar Bülbülzade Eğitim Sağlık ve Dayanışma Vakfı Suriye Kültür Bakanından Vakfımıza Ziyaret

Suriye Kültür Bakanından Vakfımıza Ziyaret

0
Suriye Kültür Bakanından Vakfımıza Ziyaret

Suriye Ulusal Koalisyonu Geçici Hükümeti Kültür Bakanı Samah Hadaye ve beraberindeki heyet vakfımızı ziyaret etti.

Suriye Ulusal Koalisyonu Geçici Hükümeti Kültür Bakanı Samah Hadaye ve beraberindeki heyet 13 Şubat Cuma günü vakfımızı ziyaret etti. Görüşmeye Anadolu Platformu Suriye Koordinatörü Mahmut Kaçmazer, Bülbülzade Vakfı Yetim Komisyonu üyesi Perihan Kaya ve Bülbülzade Vakfı Yardım Komisyonu üyesi Hanife Demir katıldı. Görüşmede kültürel alanda yapılacak çalışmalar ile kadınlara yönelik çalışmalar ele alındı.

Konuşmasına "gördüğümüz ve görmediğimiz tüm destekleriniz için teşekkür ederim" diyerek başlayan Kültür Bakanı Samah Hadaye, Suriye ile Türkiye halkları arasında tarihten gelen güçlü bir bağ olduğunu belirterek; "Bağlarımız çok güçlü. Eskiden beri süregelen iç içe yaşama kültürümüzü korumaya yönelik yeni projelerimiz var. Kültür Bakanlığı olarak hedeflerimizden birisi de tüm halkımıza hitap edecek güçte mesajlar üretmek. Komşumuz olan Türkiye şartsız olarak bize desteğini sundu. Bölgesel olarak ortak yanlarımız çok fazla. Yakınımızda böyle bir ülke varken zaten uzaklara gidemezdik. Kadın haklarına yönelik çalışmalarımız da olacak. Birlikte projeler yapabiliriz. Mesela dil eğitimi yapılabilir; bizim Türkçeye sizinde Arapçaya ihtiyacınız var. Bazı etkinliklerde, özel günlerde ortak bazı çalışmalar yapabiliriz. Yazarları, şairleri toplayabiliriz. Bu iki toplumun kaynaşması için iyi bir yol olabilir. Özellikle kadınlara ve yetimlere yönelik çalışmalar yapacağız. Bu konuda sizin tecrübelerinizden faydalanmak istiyoruz" dedi.

Suriye'deki Yıkımlar Hafızaların Silinmesine Sebep Oluyor

Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay Aldemir ise savaştan önce Suriye'nin bozulmamış bir kültürel hafızası olduğunu vurgulayarak; "Şam ve Halep dünyada ender şehirlerden biridir; çok dinli, dilli. Bin yılı aşkın bir geçmişi olan, insanını eski dünyadan yeni dünyaya taşıyan bir medeniyet şehri. Çatışmalarda bu kadim kültür bir taraftan yok etse de bunların önlemini almalıyız. Bu yıkımlar hafızaların silinmesine sebep oluyor. Buradaki kültürel dokuyu korumak için çalışmalar yapmak gerekiyor. Modernizmin, Batı'nın kendi kültürel egemenliğini üretemediği az sayıdaki merkezlerden biridir Halep ve Şam. Savaş sürecinin bu kadar uzatılmasının bir sebebi de; tarihi arka planı yok edilmiş, köksüz, yersiz yurtsuz bir toplum oluşturulmaya çalışılıyor. Böyle bir durum Moğol istilasında yaşanmıştı, Bosna'da da yaşandı.  Kitaplar, eserler yok edildi. Bu birikimi korumak için acele harekete geçilmeli. Dünyadaki tüm kültürlerin genetik hafızası o topraklarda, bir ucu da Atina'da. Ancak orası şimdi eğlence merkezine dönüştürüldü. Biz Şam'daki bu birlikte yaşama kültürünü korumalıyız. Suriyelilerin kendi folklorik özelliklerini öğrenerek büyümeleri gerekiyor. Suriyeli sanatçı, akademisyen ve aktivistleri harekete geçirip bu damarların kanını tazelemeliyiz. Mesela Suriye ekmeğinin hikayesini anlatmalıyız, kaydetmeliyiz, çekmeliyiz. Suriye ekmeği ile Türkiye'ye bir kültür armağan etmiş oldular. İslam coğrafyasının o çoğulcu yapısı yeniden getirilmeli, sözde özgürlükçü yaklaşımlardan kaçınmalıyız. Yüzyılın başında Antep Halep' e bağlıydı. Burası bizim olduğu kadar sizindir. İki toplumun arasına gerilen tel örgüler bazı ayrılıklar oluşturmuş olsa da yazarlar, şairler sanatçılar bu sınırları yok edebilir" dedi.

Suriye Kadınlar Birliği adına da Nisa Rabiya ve Sibel Hakim vakfımızı ziyaret ederek başkanımız Turgay Aldemir ile görüş alışverişinde bulundu. Görüşmede kadınlara yönelik çalışmalar ele alındı. Görüşme sonunda Turgay Aldemir'in ‘Tarihin Nöbet Değişiminde Zamanın Ruhu’ isimli kitabının Arapça baskısı heyettekilere hediye edildi.

RESİMLERİ GÖRMEK İÇİN TIKLAYINIZ