Suriye İçin Elele

0
179

“Suriye için bir ekmek, bir battaniye” kampanyası çerçevesinde 24 araçlık insani yardım konvoyu Kilis Öncüpınar Gümrük kapısından törenle uğurlandı.

Kilis’in Öncüpınar Gümrük Sahası’nda düzenlenen törene Anadolu Platformu Başkanı Turgay Aldemir’in yanısıra Kilis Valisi Süleyman Tapsız, Koordinatör Vali Veysel Dalmaz, Kilis Belediye Başkanı Mehmet Abdi Bulut, İslam Dünyası Sivil Toplum Kuruluşları Birliği (İDSB) Genel Sekreteri Ali Kurt, AFAD Başkan Yardımcısı Sinan Yıldız, Kızılay Başkan Yardımcısı Hasan Karahan, Anadolu Platformu ve Bülbülzade Vakfı Suriye Koordinatörü Mahmut Kaçmazer, kampanyaya destek veren Sivil Toplum Kuruluşlarının yöneticileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Anadolu Platformu’nun 4 araçlık insani yardım malzemesi ile katıldığı törende İnsanı Yardım Platformu (İDSB) adına Genel Sekreteri Ali Kurt bir konuşma yaptı. Konuşmasına 27 Aralık 2012 tarihinde İstanbul’da başlatılan “Kış Geldi, Suriye İçin Bir Ekmek, Bir Battaniye Kampanyası”nın 30 Mart 2013 tarihinde sona ereceğini belirterek başlayan Ali Kurt sözlerine şöyle devam etti; “Kampanya çerçevesinde bugüne kadar Suriyeli kardeşlerimize yoğun ve sürekli yardımlar gerçekleştirildi. Ve halen de bu yardımlar aynı yoğunlukta devam ediyor. Suriyeli kardeşlerimize yönelik bu insanı kampanyamıza katılan, destek veren bütün resmi ve sivil kuruluşlarımıza, yardımlarıyla Suriyeli kardeşlerimize dost elini uzatan dünyanın dört bir tarafındaki merhamet ve vicdan sahibi insanlara teşekkür ediyorum. Kampanyamız sayesinde 24 aydır zor günler geçiren ve tarihin en acımasız zulümlerinden birine maruz kalan Suriyeli kardeşlerimiz henüz huzur ve refaha, barış ve güvenliğe kavuşamadılar. Hala her gün yüzlerce kardeşimiz hayatını kaybediyor. Binlerce kardeşimiz şehri, mahallesi, evi, malları yerle bir ediliyor. Yurdundan, vatanından göç etmeye mecbur bırakılıyor.“ dedi.

Ali Kurt: Suriye’de Her Dört Kişiden Biri Muhacir

Bugüne kadar 70 bin Suriyelinin öldürüldüğünü hatırlatan İDSB Genel Sekreteri Ali Kurt sözlerini şöyle sürdürdü: “Bir milyona yakın insan çevre ülkelere sığınmak zorunda kaldı. 5 milyon kişi ülke içerisinde ya muhacir yahut mağdur ve muhtaç durumda. 400 binden fazla tutuklu, 100 binden fazla kişi kayıp. 21. yüzyılda insanlığın gözleri önünde tarihin en büyük insanlık trajedilerinden birisini tüm şiddetiyle yaşanıyor. Kış kampanyamız 30 Mart 2013 tarihine kadar devem edecek. 30 Mart’tan sonra kampanyamızı yenilenerek ve büyüterek devem edeceğiz.” dedi.

AFAD Başkan Yardımcısı Sinan Yıldız da 2 yıldan beri Suriye’deki iç kargaşadan kaçarak gelenlerin ihtiyaçlarını karşıladıklarını belirterek, “8 ilimizde toplam 17 barınma merkezinde 184 bin Suriyeli vatandaş kalmaktadır. Sivil toplum örgütlerinin yaptığı çalışmalar önemli, 2011 yılından itibaren buradaki yaraya merhem olmak için gayret gösteriyorlar. Bizde bugün burada onların emeğine destek vermek için buradayız. Bu kampanyanın büyüyerek devam etmesini belirtmek istiyorum. Kampanyaya katılan tüm sivil toplum kuruluşlarına teşekkür ediyorum.” dedi.

Koordinatör Vali Veysel Dalmaz, yaptığı konuşmada, yardımların öncelikle baskı ve şiddet altında kendi ihtiyacını gidermekte zorlanan Suriye halkına hayırlı olmasını dilediğini belirtti. Bugün Suriye’de kapının hemen ötesinde bir dramın yaşandığını ifade eden Dalmaz, şöyle konuştu: “Bu drama geçmişinde büyük yardımlara sahne olmuş bir medeniyetin çocukları olarak sessiz kalamazdık. Bugün bir fırsattır ve bu fırsatı en iyi şekilde değerlendirmemiz gerekiyor. Bugün bu yaşanan dramda Türkiye’nin sessiz kalması hiçbir zaman düşünülemez. Öbür tarafta baskıdan şiddetten insanlarımız ekmek su ve yiyecek bir şey bulamazken yanı başımızda bizim yan gelip yatmamız düşünülemez ve kayıtsız kalmamız hiçbir zaman düşünülemez.’ dedi.

Komşu Suriye halkının her kesimine insani yardım götürmeye çalıştıklarını dile getiren Dalmaz; “Suriye’deki baskı ve şiddetten Türkmen, Kürt, Arap halkı kaçtığı gibi Hıristiyanlar da kaçıyor, Süryanisi de kaçıyor. Bugün Türkiye’nin değişik yerlerine farklı kesimden gelen bir sürü insanımız var. Çerkezi var, Süryanisi var. Her etnik gruptan insanlar var. Eğer orada baskı ve şiddet olmasaydı bu insanlar niye kendi memleketini terk etsin? Niye başka yere gelsin? Ama ne güzel bir durum ki ülkemizi sığınılacak bir kapı olarak görüyorlar. Bütün sivil toplum kuruluşlarını bu insani yardım konusunda seferberliğinden dolayı yürekten kutluyor, bunun artarak devamını ve bizim gündemimizden yardımın eksik olmamasını özellikle temenni ediyorum. Gerek ülkemizde gerekse de uluslararası kamuoyunda Suriye konusundaki duyarlılığın orada kan akarken orada halen baskı ve şiddet varken biraz daha arttırılması gerektiğini ifade etmek istiyorum. İnanımızın bölgemizde dünyada barış ve huzura ermesi konusunda gayretlerin daha da çoğaltılması temennisiyle…” dedi.

Kilis Vali Süleyman Tapsız ise yeryüzünde Suriyelilerin başına gelen musibetlerin bize iyilik, cömertlik ve sorumluluk yüklediğini dile getirerek; ”Musibetler bize şefkat ve merhamet görevimizi hatırlatır. Biz cimriliği ve bencilliği çirkin bilen vurdumduymazlığı kendine yakıştırmayan bir medeniyetin en son temsilcileriyiz.” diye konuştu.

Kampanyaya Destek Veren Sivil Toplum Kuruluşları:

İslam Dünyası STK’lar Birliği, Türkiye Gönüllü Teşekküller Vakfı, Anadolu Platformu, AKDAV, Bülbülzade Vakfı, Beşir Derneği, Ülfet Derneği, Deniz Feneri Derneği, Türkiye Diyanet Vakfı, Dosteli Derneği, İHH, Türk Kızılayı, Kimse Yokmu Derneği,  İsra Derneği, Sadakataşı Derneği, Verenel Derneği, Yardımeli Derneği ve Yeryüzü Doktorları.