Suriye İçin El Ele

0
Suriye İçin El Ele

Gaziantep’te faaliyet gösteren 13 Sivil Toplum Kuruluşu, Suriye’de yaşanan olaylar nedeniyle Beşşar Esed yönetimini protesto etti.

Bülbülzade Vakfı Mütercim Asım Konferans Salonunda düzenlenen “Suriye İçin El Ele” konulu toplantıda bir araya gelen Sivil Toplum Kuruluşu yetkilileri, kamuoyunu bu konuya daha duyarlı olmaya çağırdı.

Sivil Toplum Kuruluşlarının hazırladığı ortak basın metnini okuyan Yener DOĞRUER, Suriye’de yaşanan olaylara yabancı olmadıklarını belirterek, “Hama Katliamı olarak tarihe geçen, on binlerce insanı katleden ve şehri harabeye çeviren Hafız Esed`in mirasçıları ne yazık ki bugünlerde yeniden sahneye çıktılar” dedi.

Suriye’de bir yılı aşkın süredir katliam boyutuna ulaşan öldürme hadiselerine şahit olduklarını ifade eden DOĞRUER, Beşşar Esed’in yönetime geldiği yıl, halkın hak ve taleplerini yerine getireceğine dair sözler verdiğini hatırlatarak, şöyle devam etti:

“Aradan geçen yıllara rağmen verilen sözler tutulmadı ve halk buna tepki olarak sokaklara çıktı. Bu masum gösterileri, Beşşar Esed yönetimi kanlı bir şekilde bastırmaya çalışıyor. Devletler, uluslararası kuruluşlar, insan hakları örgütleri, dünya kamuoyu ve Müslüman halkların tepkilerine kulak kapatan Suriye yönetimi, sömürü ve işgal için fırsat kollayan Batılı sömürgecilerin ekmeğine yağ sürüyor.

Gaziantep’te faaliyet gösteren Sivil Toplum Kuruluşları olarak, Suriye yönetimini bu baskıcı ve zalimane yaklaşımı nedeniyle şiddetle protesto ediyoruz. Suriyeli masum kardeşlerimizin yanında olduğumuzu ilan ediyor ve kamuoyunu daha duyarlı olmaya davet ediyoruz.”

“Aradaki sınırları kaldırıp, özgürce buluşacağımız günün özlemi içindeyiz”

Bülbülzade Vakfı ve Anadolu Platformu Koordinasyon Kurulu Başkanı Turgay ALDEMİR’de Suriye ile aradaki sınırı yok sayıp, sınırları kaldırarak, özgürce buluşacakları günün özlemi içinde olduklarını ifade etti.

ALDEMİR, “Bedenen ayrı olabiliriz ama ruhlarımız bir, gönül dünyamızda birlik ve beraberliğimiz devam ediyor. Hangi dine mensup olursa olsun zalimin karşısında, mazlumun yanındayız. Onun için bir aradayız ve duyarlılığımızı gösteriyoruz. Türkiye’ye gelen Suriyeli kardeşlerimiz bizlerin misafiri, onlar mülteci değil, sığınmacı asla değil. Bu insanlara evlerimizi ve gönlümüzü açmalıyız. Bu konuda daha duyarlı olmalıyız. Aradaki sınırları kaldırıp, özgürce buluşacağımız günün özlemi içindeyiz” diye konuştu.

Anadolu Tevhid Vakfı Başkanı Mehmet BİLGİN’de Suriye’de yaşanan olayları protesto ettiklerini bildirdi. Bilgin, “Zulmü alkışlamayan, zalimin karşısında, mazlumun yanında yerini alan bir kültürün mirasçılarıyız. Geçmişimiz bunun güzel örnekleriyle doludur. Suriye’de yaşanan olaylara ses vermemiz icap ediyordu, bunun için diğer sivil toplum kuruluşlarımızla bir araya geldik. Temennimiz zulmün sona ermesidir.” dedi.

Köprü-Der Yönetim Kurulu üyesi Abdülkadir MENEK’de Suriye`de 40 yıldan beri devam eden baba ve oğul Esed`in baskıcı yönetiminin sona ereceğini ifade ederek, mazlumların çığlıklarına ses vermek için bir araya geldiklerini kaydetti.