Suriye İçin Bir Ekmek Bir Battaniye

0
163

Suriyelilere ”bir ekmek” ”bir battaniye” göndermek için seferber olan STK’lara, AFAD, Türk Kızılayı ve TDV’nin de katılımıyla yürütülen kampanyanın tanıtım toplantısı Haliç Kongre Merkezi’nde yapıldı.

Anadolu Platformu, Anadolu Esnaf Sanayici ve İş Adamları Derneği (ANESİAD), Anadolu Öğrenci Birliği ve AKDAV’ın da destek verdiği Suriye İçin Bir Ekmek Bir Battaniye kampanyasının tanıtım toplantısı yapıldı. Suriyelilere ”bir ekmek” ”bir battaniye” göndermek için seferber olan STK’lara, AFAD, Türk Kızılayı ve TDV’nin de katılımıyla yürütülen kampanyanın tanıtım toplantısı Haliç Kongre Merkezi’nde yapıldı. Tanıtım toplantısına Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez ve kampanyaya destek veren birçok STK temsilcisi katıldı. 300’den fazla STK’nın ve birçok ulusal ve yerel gazete, televizyon ve radyonun destek verdiği kampanya Türkiye’de aynı zamanda bir ilk olma özelliği taşıyor.

Toplantı Suriye’deki dramı anlatan kampanya filmlerinin gösterimiyle başladı. Kampanyaya destek veren sivil toplum kuruluşları adına konuşan TGTV Başkanı Hamza Akbulut, Türkiye’nin yanı başında, Suriye’de, insanlık adına utanç veren bir dram yaşandığını, iç savaşın, en acımasız haliyle özellikle sivilleri vurduğunu belirtti.

”Suriye halkının, siyasi tartışmalarınızı bekleyecek lüksü yok” diyen Akbulut, ”Birleşmiş Milletler, Avrupa Birliği, Arap Birliği, NATO ve benzeri kuruluşların bu büyük dramın bitmesi için gösterdikleri çaresizliği de gördüklerini söyledi.

Kızılay Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar, kampanyaya destek veren yardım kuruluşları ve sivil toplum örgütlerine teşekkür etti. Akar, “Suriye’de can tehlikesi, açlık tehlikesi çeken insanlara sınırın sıfır noktasında yardımcı olmak için gerekli desteği vermeye çalışıyoruz. Bugün, devletimiz ve sivil toplum örgütlerimiz bu kampanyayı başlattı. Türk Kızılayı olarak bu kampanyanın hizmetindeyiz. Bu kampanya ile toplanacak ekmeklerin, battaniyelerin Suriye’deki mağdur insanlara ulaştırma görevi bizim için büyük bir zevk olacaktır.diye konuştu

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, ”Kış geldi… Suriye için bir ekmek, bir battaniye” kampanyasının tanıtım toplantısında yaptığı konuşmasında, ”İnsanlığımız rehin alındı. Yardım seferberliği ile sadece dost, kardeş, komşu, akraba Suriye halkına yardım etmeyeceğiz, millet olarak insanlığı rehin olmaktan kurtaracağız” dedi.

Görmez, milletin ortak vicdanının kamu kurumlarından erken davrandığını ve kurumlara baskı uyguladığını vurgulayarak, hiçbir kampanyanın, bugünkü kampanya gibi kendisine acı ve hüzün vermediğini söyledi.

Sevabı Zemzem Tower’larda arayanlara sesleniyorum

Görmez, şöyle konuştu: ”Sünnisi ve Şiisi ile bütün İslam dünyasına, sadece bizim milletimize değil, bir kardeşiniz olarak, Diyanet İşleri Başkanı olarak sesleniyorum: Zemzem Tower’lardan Kabetullah’ı seyretmekten medet uman ve sevabı orada arayan bütün kardeşlerimizi, Suriye’de katledilen insanlığa dikkat kesilmeye davet ediyorum. Her gün Kerbela için gözyaşı döken bütün Şii kardeşlerimizi bu kampanyaya destek vermeye davet ediyorum. Yezitlerin zulmü altında inleyen Hüseyinler’e bir tas su esirgeme konumuna düşmeyelim diyorum.

Dolayısıyla mezhebi, meşrebi, düşüncesi, inanışı ne olursa olsun, bütün İslam dünyası… Bu sadece bir Müslümanlık meselesi değil, aslında bir insanlık meselesi olduğu için yeryüzündeki bütün insanlığı, yaratıcının yüreklerine yerleştirdiği şefkati, rahmeti, vicdanı dikkate alarak, insanlığı kurtarmak adına Suriye’deki kardeşlerimize, iki ateş arasında kalmış sivil topluma, aç ve açık kalan ilaçsız ve dermansız kalan çocuklara, kadınlara, yaşlılara yardım elini uzatmaya davet ediyorum.”

Maaşımı vereceğim

Görmez, hocaların ”almakla bilinen ve vermemekle itham edilen” insanlar olarak bilindiğini dile getirerek, ”Onun için kampanyayı önce Türkiye’de mihrap hizmeti gören, mihrapta milletimize manevi rehberlik yapan diyanet mensupları arasında başlatıyorum. Kendim de 2013 yılının ilk ayında alacağım bütün maaşı vererek, sadece kendi meslektaşlarıma öncülük yapmak için bunu buradan ilan etmek ihtiyacı hissediyorum” dedi.

Suriye’ye yardım cuması

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, yarınki cuma namazının ”Suriye’ye yardım cuması” olacağını belirterek, ”Onun için cuma namazına gelen her kardeşimizi hazırlıklı gelmeye davet ediyorum. Bir de camilere gelenlerin yüzde 99’u maalesef erkekler. Ben bütün hanımefendilere de yapacakları yardımları, eşlerine ve çocuklarına vererek, camilere göndermelerini tavsiye ediyorum” dedi.

ATALAY: BİZ DE GEREĞİNİ YAPIYORUZ

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, kampanyanın tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, hükümetin, STK’ların Suriyeli sığınmacılar için başlattığı kampanyaya her türlü desteği vereceğini ve kolaylaştırıcı olacağını söyledi. Atalay, şöyle konuştu:

”Kampanyayı devlet, millet ve STK ve medyanın buluştuğu çok önemli bir platform olarak görüyoruz. İnşallah başka platformlarla da bunu gerçekleştiririz. Türkiye için müthiş görüntü oluşturduğunun farkındayız. Hükümet olarak bu çalışmaları insani görev olarak görüyoruz. Suriye’de insanlık dramı için milletimiz tüm adımları atmamızı bekliyor. Biz de gereğini yapıyoruz…Bugün ilan ettiğimiz bu kampanya, daha önce yapılan insani yardımları daha ileriye götürme adımıdır. Sivil toplumumuz burada öncülük yapıyor.”

Beşir Atalay, Türkiye’deki kamplarda kalan Suriyeli sayısının 147 binin üzerinde olduğunu belirtti.

Nasıl yardım edilecek?

Sivil toplum kuruluşlarının Suriyeli halkın kış günlerinde yaşadığı ”dramı” durdurmak için başlattığı kampanyada kullanılacak afiş ve filmler, isteyen herkes tarafından ”www.suriyeicinbirekmek.com” ve ”www.breadforsyria.com” adlı internet sitelerindeki ”kampanya materyalleri” bölümünden indirilerek kullanılabilecek. Kampanyaya katılmak isteyenler, sitede iletişim bilgileri bulunan katılımcı yardım kuruluşlardan diledikleri birini seçerek yardımlarını ulaştırabilecek.

Sitede ayrıca, bağışta bulunmak veya destek sağlamak isteyenlerin arayarak bilgi alabileceği çağrı merkezlerinin telefon numaralarına da yer alıyor. Kampanya, sosyal paylaşım siteleri ”Twitter” ve ”Facebook” üzerinden de desteklenecek.

Türkiye dışından sivil toplum kuruluşlarının da aktif desteğinin hedeflendiği kampanyanın uluslararası ayağı ise Ocak ayında başlatılacak.