Ana Sayfa Kuruluşlar Ab-ı Hayat Vakfı Suriye Halkıyla Dayanışma Gecesi

Suriye Halkıyla Dayanışma Gecesi

0
Suriye Halkıyla Dayanışma Gecesi

Komşumuzda haneleri yakıp yıkan bir yangın var. Fakat bizler bu yangının boyutlarını nasıl kavrayabiliriz ki? Bizim evlerimizin üzerine bombalar yağdırılmadı…

Elazığ Ahmet Aytar Spor Salonu’nda gerçekleştirilen “Suriye Halkıyla Dayanışma Gecesi’nde Suriye Halkı için nakdi yardım da toplandı ve 1 Şubat’a kadar sürecek ayni-nakdi yardım kampanyası için start verildi.

Şiir, sinevizyon gösterimi ve ezgilerin yer aldığı geceye Suriye’den Ahmet Hatib, Zekeriyya Hafız ve Osmanhan Süleyman misafir olarak katıldı.

Açılış konuşmasını yapan Ab-ı Hayat Vakıf’ı Başkanı Ersin Eryılmaz, “Komşumuzda haneleri yakıp yıkan bir yangın var. Fakat bizler bu yangının boyutlarını nasıl kavrayabiliriz ki? Bizim evlerimizin üzerine bombalar yağdırılmadı… Yıkılan evlerimizin enkazından eşimizin, çocuklarımızın cesedini çıkarmadık… Ekmeğe gönderdiğimiz çocuğumuzun parçalanmış bedeni dönmedi evimize… Bir gece yarısı evlerimiz basılıp kadınlarımıza, kızlarımıza kötü muamele yapılmadı… Fakat bütün bunları Suriyeli kardeşlerimiz yaşıyor bugün… Bu programı sorumluluklarımızın ne olduğunu konuşmak için düzenledik” cümlelerini ifade etti.

Anadolu Platformu Suriye Yardım Koordinatörü Mahmut Kaçmazer ise, “Şu ana kadar üstlendiği hiçbir sorumlulukta bu kadar aciz kalmadığını, Suriyeli kardeşlerimizin çok ağır şartlar içerisinde bulunduğunu, gün bugündür bilinciyle hareket etmek zorunda olduğumuzu” belirtti.

Suriye’deki tabloyu aktaran Suriyeli misafirlerden Osmanhan Süleyman, “Biz zalim Esad’a sana kulluk yapmayacağız diyerek, şahadet için yola çıktık… Şu ana kadar yüz on bini geçti şehidlerimizin sayısı… Hapiste olanların sayısı üçyüz kırk bini geçti… Dış ülkelere muhacir olarak sığınanların sayısı yedi yüz bini geçti… İç göçte ise sayı yedi milyonu buldu… Böyle bir zulüm nerede görülmüştür?  Suriyeli kardeşleriniz sizden dua ve destek bekliyor” dedi.

Huzeyfe Akçiçek ve Büşranur Aydemir’in seslendirdiği şiirler ve Grup Nusret’in sunduğu ezgilerden sonra Suriyeli Ahmed Hatib ile Zekeriya Hafız da Suriye’deki mağduriyetleri ve mücadelenin seyrini anlattılar.

Daha sonra gazeteci-Yazar Abdurrahman Dilipak konuşmasını sundu.

Suriyelilerin üzerine düşeni yaptığını belirten Dilipak “Biz ülke olarak Suriye’ye ve bir asırdır sahipsiz bıraktığımız İslam Coğrafyasına karşı borçuyuz” dedi. İslam coğrafyasının sınırlarının bu ülkelerin halkları tarafından çizilmediğini ifade eden Dilipak, Bilad-ı Şam için “komşu” ifadesinin kullanılmasını kabul etmediğini, oranın hepimizin ortak vatanı olduğunu belirtti. Şam’ın Kudüs için açılan kapı olduğunu belirten Dilipak, Kudüs ve Şam kurtulmadan Türkiye kutulamaz! dedi.

Ab-ı Hayat Vakfı tarafından gecede başlatılan ayni ve nakdi yardım kampanyası 01 Şubat’a kadar devam edecek.