Suriye Halkı Yalnız Değildir

0
172

15 Mart Cuma günü Fatih Camii’nde kılınan Cuma Namazı’ndan sonra, Cami’de toplanan insanlar Saraçhane’ye kadar yürüdüler.

Suriye direnişinin 3. yıldönümünde; Türkiye’nin dört bir yanında, Cuma namazı çıkışı Suriye halkına ve mültecilere destek, diktatör Esad’a lanet temalı yürüyüş, gösteri ve basın toplantısı etkinlikleri düzenlendi.

Etkinliklere; Van, Diyarbakır, Gaziantep, Ankara Hacı Bayram, Ankara Kızılay, Afyon, Manisa, Samsun, Çanakkale, Muş, Ağrı, Mardin, Osmaniye, Sapanca, Akhisar, Sakarya Karasu, Sakarya Geyve ve İstanbul’dan yüz binlerce kişi katıldı.

Onlarca ilde ise çeşitli nedenlerden dolayı Cuma günü izni alınamadığı için etkinlikler cumartesi gününden itibaren yapılacaktır.

 

Suriye Halkıyla Dayanışma Platformu’nun düzenlediği Suriye direnişine destek etkinliklerine, genç yaşlı, kadın erkek on binlerce insan katıldı.

İstanbul’da Fatih Camii’nde, Cuma namazı sonrası, camii avlusunu dolduran insanlar ellerinde Suriye ve Türkiye bayraklarıyla, halkına bomba yağdıran eli kanlı katil diktatör Beşşar Esad’a lanet ve direnişi sürdüren Suriye halkına destek vermek amacıyla Fevzipaşa caddesinden Saraçhane’ye kadar yürüdüler.

Fatih Sultan Mehmet parkında toplanan coşkulu kalabalık, ”Suriye Halkı Yalnız Değildir”, ”Katil Esad Hesap Verecek”, ”Uyuma Kardeşine Sahip Çık”, “Suriye’ye Özgürlük”, “Katil Esad Suriye’den Defol”, “Halep’e Humus’a Direnişe Bin Selam”, “Kahrolsun Baas, Kahrolsun İşbirlikçiler” vb. sloganları eşliğinde gösteri yaptı.

Gösteri alanında okunan Kur’an-ı Kerim’den sonra araştırmacı yazar ve Anadolu Platformu Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Ramazan Kayan konuşmasını yaptı.

Ramazan Kayan konuşmasına, Suriye direnişini, destansı Suriye şahlanmasını selamlamak ve sahiplenmek için bir araya geldiklerini söyleyerek başladı.

“Suriye’de yaşanan olayların çözümü; “Birleşmiş Milletler”den değil “Birleşmiş Yürekler”den geçer.”

Kalabalığa hitap eden yazar Ramazan Kayan, Suriye’de yaşanan vahşete dikkat çekti. Suriye halkına bütün Müslümanların yardım etmesi gerektiğini vurgulayan Kayan, hükümeti de yeterince destek vermemekle eleştirdi. Kayan, Suriye halkının ülkede mezhep çatışması çıkartmak isteyenlerin umutlarını da boşa çıkartacağını ifade etti. “Arap-Acem savaşı çıkmasını bekleyenlerin de çabaları boşa çıkacaktır. Suriye’ye olan desteğimiz gıyabi cenaze namazı kılmakla kalmamalıdır. Bizim görevimiz sadece yetimlerin ve dulların karınlarını doyurmak değildir. Suriye üzerinden oynanan oyunları boşa çıkarmamız lazımdır.” ifadelerine yer verdi.

İHH Başkan Yardımcısı Osman Atalay, Suriye Şam Uleması’ndan Vahid İşraki ve Suriye Müslüman Kardeşler Hareketi’nden bir temsilci birer konuşma yaptılar. Suriyeli mülteci ailelerinden iki kız çocuğu da birer şiir okudular. Ardından Grup Yürüyüş’ün Türkçe ve Arapça seslendirdiği marşlar hep bir ağızdan söylendi. Program marşlardan sonra Medeniyet Derneği’nden araştırmacı yazar Beşir Eryarsoy’un yaptığı dua ile son buldu.

Etkinliğe katılan STK’lardan bazıları:

Anadolu Öğrenci Birliği, Anadolu Platformu, İnsan ve Medeniyet Hareketi, İHH, Mazlumder, Özgürder, AKDAV, Fıtratder, Bekader, Mekder, Mektep, Bab-ı Alem, Deniz Feneri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, Filistin Dostluk Derneği, Hak-İş Konfederasyonu, İnsan Hak ve Hürriyetleri, İslam Dünyası Sivil Toplum Kuruluşları Birliği, İsra Uluslararası Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, İyilikder, Memur Sendikaları Konfederasyonu, Sadakataşı, Sancaktar, Uluslararası Doktorlar Birliği, Yeryüzü Doktorları

 

 

Galeri İçin Tıklayınız.