Suriye Halkı Yalnız Değildir

0
182

Fatih Camii’nde kılınan Cuma namazı sonrasında Banyas ve Reyhanlı katliamlarını protesto eden Müslümanlar Kusayr direnişini selamladı!

Birçok İslami kuruluşun dâhil olduğu Suriye Halkıyla Dayanışma Platformu’nun çağrısıyla bugün Fatih Camii’nde toplanan Müslümanlar Banyas’ta Esed’e bağlı çeteler tarafından kadın-çocuk demeden gerçekleştirilen katliamı ve yine Hatay’a bağlı Reyhanlı ilçesinde meydana gelen bombalı saldırıları protesto ettiler. Kusayr direnişinin selamlandığı eylemde Esed, Baas lobisi, Rusya, İran ve Hizbullah aleyhinde sloganlar atıldı.

“Yazıklar Olsun Sana Ey Nasrallah!”

Murat Ayar’ın sunumunu yaptığı eylemde “Katil Esed ve İşbirlikçileri; Banyas’tan, Reyhanlı’ya Döktüğünüz Kanların Hesabını Vereceksiniz!”, “Baas Rejimi ve İşbirlikçisi HizbulEsed’e Karşı, Kusayr’da Direnen Mücahitlerin Yanındayız!”, “Baasın Safında Duranlar, Ümmetle Aynı Safta Olamazlar!”, “Yaşasın Suriye Direnişimiz!” yazılı pankartlar açılırken “Yazıklar Olsun Sana Ey Nasrallah, İsrail Karşısında İftiharımızdın, Suriyeli Mazlumlara Karşı Utancımız Oldun!”, “Baas Zulmüne ve HizbulEsed İhanetine Karşı, Kusayr’da Direnen Mücahitlere Bin Selam!”, “Suriye İslami Direnişle Özgürleşecek!”, “Sessiz Kalmak Baas’ın Suçuna Ortak Olmaktır!”, “Baas Çöplüğe Esed Sehpaya!”, “Esed Canavarını Durdurun!” yazılı dövizler taşındı.

“Yaşananlar Müslümanlar İçin Utanç Kaynağıdır!”

Platform adına Muhammed Fesih Kaya’nın okuduğu basın açıklamasında Suriye’de iki yılı aşkın bir süredir izzetli bir şekilde mücadele eden Müslümanlara karşı İran ve Hizbullah’ın hazin bir şekilde katliamlar yürüttüğü vurgulandı. Yaşananların İslami camia için hüzün ve utanç kaynağı olduğu ifade edilen basın açıklamasında dün İsrail karşısında iftihar ettiğimiz Hizbullah’ın şimdiki durumunun ihanet olarak görüldüğü kaydedildi. Basın açıklamasının sonunda, birçok bedeli ödemeyi göze alan Suriyeli kardeşlerimize desteğin her şart altında devam edeceği belirtildi.

“Allah’ın Yolunda Savaşanlar Galip Gelecekler!”

Okunan basın açıklamasının ardından Suriye’de mücadele eden Livau’l İslam Tugayı komutanlarından Zahran el-Loş bir konuşma yaptı. Konuşmasında Şam’dan yeni geldiğini ve orada direnen izzetli bir gençlik bulunduğunu belirten el-Loş, Suriye muhalefetinin tüm katillere karşı dik durduğunu ifade etti. Suriye’de rejimin yanında Rusya, İran, Irak ve Lübnan gibi ülkelere karşı da mücadele verildiğini belirten el-Loş, maalesef Hizbullah’ın bu grup içerisinde yer aldığını sözlerine ekledi. Rejim ve Hizbullah güçlerinin Kusayr’a girdiğini fakat başarılı olamadıklarını belirten el-Loş, Allah yolunda savaşanların Allah’a karşı duranlara galip geleceğini vurguladı. El-Loş, sözlerinin sonunda Suriye halkının her türlü yardım malzemesine ve Müslümanların duasına ihtiyaç duyduğunu hatırlattı.

“Rabbim Direnenlere Zafer Nasip Etsin!”

Programın sonunda Ramazan Kayan, Suriye ile birlikte zulmün yaşandığı tüm coğrafyalar için dua etti. Duasında Rabbimizin diktatörlere karşı direnen kardeşlerimize zafer nasip etmesini isteyen Kayan, Ortadoğu’da yaşanan intifadalara karşı duran zalimlere ve işbirlikçilerine de lanet okudu. Suriye’den Bangladeş’e, Mali’den Filistin’e işgal ve zulüm altında olan tüm bölgelerin bir an önce özgürleşmesi için temennide bulundu.

Sık sık tekbir getirilen eylemde “Yaşasın Suriye Cihadımız!”, “Yaşasın Kusayr Direnişimiz!”, “Halep’e Humus’a Direnişe Bin Selam!”, “Baas Lobisi Hesap Verecek!”, “Suriye Halkı Yalnız Değildir!”, “Kahrolsun Baas, Kahrolsun İşbirlikçiler!”, “Yaşasın Halkın Özgür Ordusu!”, “Lebbeyk Lebbeyk Lebbeyk Ya Allah”, “Yaşasın Suriye İntifadası!”, “İşbirlikçi Katiller Hesap Verecek!”, Reyhanlı’nın Katili Mültecinin Düşmanı!”, “Reyhanlı Halkı Yalnız Değildir!” sloganları atıldı.

Fotoğraflar: Haydar Şahin