Ana Sayfa Kuruluşlar Bülbülzade Eğitim Sağlık ve Dayanışma Vakfı Suriye Halk Partisi Heyeti Vakfımızı Ziyaret Etti

Suriye Halk Partisi Heyeti Vakfımızı Ziyaret Etti

0
Suriye Halk Partisi Heyeti Vakfımızı Ziyaret Etti

Suriye Halk Partisi başkan yardımcısı Fuad İliya ve beraberindeki heyet vakfımızı ziyaret etti.

Suriye Halk Partisi başkan yardımcısı Fuad İliya, Gaziantep temsilcisi Mahmut Neccar ve parti üyesi Muhammed Dahir’den oluşan heyet vakfımızı ziyaret etti. 17 Eylül Perşembe günü gerçekleştirilen ziyarette Bülbülzade Vakfı başkanı Turgay Aldemir ile görüşen heyet ile Suriye’deki son durum ele alındı.

Rusların Suriye’ye Girişi Bizi Endişelendiriyor

Ziyarette bir konuşma yapan Fuad İliya Bülbülzade Vakfı’nın Suriyeliler ile ilgili çalışmalarını çokça duyduklarını ve gördüklerini dile getirerek başkan Turgay Aldemir’e teşekkür etti. Suriye’nin içinde bulunduğu durumun hiç de iç açıcı olmadığını vurgulayan İliya; “Suriye’de yaşam şartları çok kötü. Su, elektrik ve temel ihtiyaç malzemeleri zor karşılanıyor. Suriye’de yeni senaryoların devreye sokulmasından endişeliyiz. Rusların Suriye’ye girişi bizi endişelendiriyor. İran’ın mezhepçi duruşu da bizi endişelendiriyor. Bunca olumsuzluğa rağmen Türkiye’ye halk olarak, hükümet olarak da teşekkür ediyorum. Türkiye’de Suriyelilerin yaşam şartları diğer ülkelere göre çok iyi. Ben iki yıldır Türkiye’de yaşıyorum. Nerede yaşamak istersiniz diye sorsalar yine Türkiye derim. Türkiye’deki seçimleri ve siyasi istikrarın yeniden oluşmasını sizin kadar biz de istiyoruz. Türkiye Suriye’deki tüm kesimlerle görüşmeli. Ayrıca Deaş’ın kontrolündeki bölgelere insani yardım ulaştırılabilmesi için sınır kapıları açılmalı. Bizim Türkiye’deki halk partisinden farkımız onlar ideolojik bir yapının etkisine girdiler. Ayrıca diktatörlüğü savunuyorlar. Bizimle onlar arasındaki fark budur” dedi.

Suriye Davasını Muhalif Partilere de Anlatın

Bülbülzade Vakfı başkanı Turgay Aldemir de; “Hafta içinde İstanbul’da düzenlenen C20 zirvesinde sivil toplum kuruluşlarıyla bir araya geldik. 55 ülkeden sivil toplum temsilcileri toplantıya katıldı. Orada bu konuları dile getirip uluslararası delegasyonun sonuç bildirgesine yazdırdık. Devletlerin sınırları olabilir. Ama insanlık mücadelesi veren sivil toplum kuruluşlarının sınırı olmaz. Avrupa’daki STK’ları Suriye konusunda duyarlı olmaya davet ettik.

Türkiye’de 2.5 milyon Suriyeli var. Diğer milletlerden de 1 milyon sığınmacı var. Suriyelilerin 250 bini çadır kentlerde yaşıyor. Geriye kalanlar ise şehirlerde bizimle yaşıyor. Avrupa Birliği müktesebatına göre mülteciler çadır kentlerde yaşar ve oradan çıkamazlar. Türkiye ise Suriyelileri misafir statüsünde ağırlanıyor. Böylece bu tür olumsuzlukların önüne geçilmiş oluyor. Mülteci bir ülkeye sığınan insanlardır. Sizler ise bizim misafirlerimizsiniz. Bizim kültürümüzde evin en güzel odası misafirlere ayrılır.

Suriye konusunda Türkiye maalesef bütünlük içinde hareket edemiyor. Bazı çevreler Eset ile birlikte hareket ediyor. Suriye’deki siyasi aktörler de istikrarlı değil. El birliği ile güçlü bir muhalefet oluşturulmalıdır. Bunun için de Kürdü, Arabı, Türkmeni, Süryani’yi, Sünni’yi, Alevi’yi kuşatan bir anlayışı inşa etmemiz lazım. Yeniden çok dilli, çok dinli olarak bin yıldır bir arada yaşayan bu insanların dostluğunu kazanmamız lazım. Kimsenin dininden, dilinden, mezhebinden dolayı baskı görmediği yeni Suriye’yi böyle görmek istiyoruz. Türkiye’deki Suriye muhalefetine karşı duran partilerle görüşerek onları ikna etmelisiniz” dedi.

Görüşmenin sonunda Turgay Aldemir, parti heyetine Arapça yayınlanan Bilgi ve Bilinç kitabını hediye etti.

Tüm Galeriyi Görüntülemek için Tıklayınız…