Ana Sayfa Kuruluşlar Bülbülzade Eğitim Sağlık ve Dayanışma Vakfı Suriye Eski Başbakanından Bülbülzade Vakfı’na Ziyaret

Suriye Eski Başbakanından Bülbülzade Vakfı’na Ziyaret

0
Suriye Eski Başbakanından Bülbülzade Vakfı’na Ziyaret

Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) Geçici Suriye Hükümeti eski Başkanı Ahmet Tuma ve yardımcısı Bülbülzade Vakfı’nı ziyaret etti.

Geçtiğimiz Mayıs ayında görev süresi dolan Suriye Geçici Suriye Hükümeti eski Başkanı Ahmet Tuma ve yardımcısı Yasin Halife Bülbülzade Vakfı’nı ziyaret ederek başkan Turgay Aldemir ile görüştü. 12 Temmuz Salı günü gerçekleştirilen ziyarette bölgesel konular ve İslam dünyasının son durumu ele alındı.

Bölgemizdeki ayrışmalar derinleşti

Görüşmede İslam dünyasında ibadet kavramı üzerine 1 milyondan fazla kitap yazıldığını vurgulayan Ahmet Tuma; “bu süreçte yönetimle ilgili sadece 7 kitap yazılmıştır. Bunların da 6’sı güçlüden yana fikir bildirmiştir. Bizim için kardeşlik kavramı çok önemli. Barış Stratejileri Araştırma Merkezi isimli bir araştırma merkezi kurduk. Suriye ve Türkiye arasındaki geçmiş ilişkileri araştırarak yeni döneme ışık tutmaya çalışıyoruz.

Son dönemde bölgemizdeki ayrışmalar derinleşti. Arap kökenli Sünniler ve Kürt kökenli Sünniler diye ayrışmalar bile var. Emperyalistler bu ayrışmaları körükleyerek bir kopuşa dönüştürmeye çalışıyorlar. Bu durumu yeni Suriye’nin inşasında sorun teşkil etmeden kardeşlik temelinde çözmemiz gerekiyor” dedi.

Asıl savaşı emperyalistlerle yaptığımızın farkına varmalıyız

Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay Aldemir ise Kürtler, Türkler ve Arapların bu toprakların kurucu unsuru olduğunu vurgulayarak; “son 100 yılda ulus devlet mantalitesi ile bizleri birbirimizden ayırdılar. Bizler vatandaşlığın da ötesinde kardeşiz. Modern zamanların vatandaşlık gibi kısır kavramları bizim kadim kardeşliğimizi karşılamaz. Emperyalistler İslam dünyasını sömürerek yükselttikleri modern devletleri muhafaza etmek için bütün kazanımlarını harcamakta, ancak bu artık sürdürülemez.

İletişim kanallarımızı geliştirmeliyiz. Birbirimizi batılıların kavramları üzerinden, araştırma merkezlerinin diliyle değil, teşriki mesaide buluşarak tanımalıyız. Bizleri çaresizleştiren, batılılaştıran müktesebattan kurtulmalıyız. Asıl savaşı emperyalistlerle yaptığımızın farkına varmalıyız. İslam’ın özünden kopmayan her farklı görüşü yenilik kabul edip gerçek savaşımızın emperyalistlerle olduğunu fark etmeliyiz. Müslümanlara karşı yapılan cihat bizleri İslam’ın ruhundan koparmaktadır” dedi.