Ana Sayfa Kuruluşlar Bülbülzade Eğitim Sağlık ve Dayanışma Vakfı Suriye Ekonomik Formu Heyeti Bülbülzade Vakfı’nı ziyaret etti

Suriye Ekonomik Formu Heyeti Bülbülzade Vakfı’nı ziyaret etti

0
Suriye Ekonomik Formu Heyeti Bülbülzade Vakfı’nı ziyaret etti

Suriye Ekonomik Formu Başkanı Rami Sharrack ve Genel Sekreteri Hüseyin Wali’den oluşan heyet Bülbülzade Vakfı’nı ziyaret etti.

Suriyeli İşadamlarının eğitimi ve Türk işadamları ile işbirliğini geliştirmek için kurulan Suriye Ekonomik Formu Başkanı Rami Sharrack ve Genel Sekreteri Hüseyin Wali’den oluşan heyet Bülbülzade Vakfı’nı ziyaret etti.

23 Aralık Çarşamba günü gerçekleştirilen ziyarette bir konuşma yapan Rami Sharrack Suriyeli işadamlarına birçok alanda destek verdiklerini belirterek şu açıklamalarda bulundu;

“Suriyeli işadamlarına Suriye içinde ve Türkiye’de eğitim programları düzenliyoruz. Türkiye’de iş yapacak çok alan var. Suriyeli işadamlarını buraya çekerek, yeni iş sahaları açarak onlara yarımcı olmayı hedefliyoruz. Suriye Ekonomik Formu olarak 2 yıldır Türkiye’de faaliyette bulunuyoruz. Eğer Suriyeli işadamlarını Türkiye’ye çekebilirsek en az 10 bin kişiye iş imkânı sağlayabiliriz.

Gaziantep Serbest Bölgede faaliyet gösteriyoruz. Suriye’de savaş elbet bir gün bitecek. Bugün Türk firmaları ile iyi ilişkiler geliştirebilirsek gelecekte Suriye’de de ortak faaliyetler yürütebiliriz. Türkiye sınırında ortak bir sanayi bölgesi kurmak istiyoruz. Ancak AB müktesebatı buna engel çıkartıyor. Çok sayıda projemiz var. Bugünlerde çok konuşulan DEAŞ’in Suriye rejimine petrolü nasıl sattığı ve nasıl işbirliği içerisinde olduklarına dair yaptığımız bir çalışma var. Bunları delilleriyle yazdık.”

Bülbülzade Vakfı başkanı Turgay Aldemir de görüşmede şunları dile getirdi; “Bu tür çalışmalar çok önemli. Suriye’nin imarı açısından, alt yapısı açısından, iktisadi alt yapısı açısından çok önemli. Suriyeli ve Türk iş adamlarını bir araya getirip işbirliğini arttırabiliriz. İngilizlerin, ABD’nin, Almanların, Rusya’nın bölgede bir geçmişi yok. Bizim binlerce yıllık geçmişimiz var, bir hikâyemiz var. Birbirimize yaslanıp tekrar ayağa kalkmalıyız. 100 yıldır bizi ulus devletlere bölüp yönettiler. Buna karşı, gelecekte birlikte yaşama dair stratejiler geliştirip hayata geçirmeliyiz. Bizim ortak kadim bir tarihimiz var. Ona yaslanıp işbirliğimizi arttırabiliriz.”

Aldemir, görüşmenin ardından Tire Kitap tarafından Arapça’ya kazandırılan “Tarihin Nöbet Değişimde Zamanın Ruhu” ve Aliya İzzetbegoviç’in “Doğu Batı Arasında İslam” adlı kitapları konuklarına hediye etti.