Suriye Eğitim Bakanından Anadolu Platformuna Ziyaret

0
188

Suriye Ulusal Koalisyonu Geçici Hükümeti Eğitim Bakanı İmad Barak, Bakan Yardımcısı Fawaz el-Avad, Milli Eğitim Müdürü Azzam Hanci’dan oluşan heyet Turgay Aldemir’i ziyaret etti.

23 Aralık Salı günü gerçekleştirilen ziyarette Bakan Barak Anadolu Platformu Başkanı Turgay Aldemir'e Suriyelilere yaptıkları yardımlardan dolayı teşekkür etti. Türkiye ile Suriye arasındaki sınırın anlamsızlaştığına dikkat çeken bakan İmad Barak; "Sınırsız bir toplum olmalı. Sizin çocuklarınız bizim çocuklarınız, bizim çocuklarımız sizin çocuklarınız. Cumhurbaşkanı Erdoğan bizler ensar, sizler muhacirsiniz demişti. Ensar, Muhacir birliğini oluşturmak için hep beraber çalışacağız. Okullarımızda eski rejimden kalan kalıntıları atarak yeni müfredat kullanmaya başladık. Yeni hazırladığımız kitaplar basıldı. Gençlerimizin umudu Türkiye. Bu gençlerimize hep beraber sahip çıkmalıyız. Başarılı öğrencilerimizi batılı ülkeler burs bahanesiyle alıyorlar. Onların kaybolmasına birlikte engel olalım." dedi.

Birbirimizin Eksiğini Tamamlayarak Nesillerimizi Daha İyiye Ulaştırabiliriz

Anadolu Platformu Başkanı Turgay Aldemir ise; "Aramızdaki hudut iki kardeşin tarlasının arasındaki hudut gibidir. Çözmemiz gereken sorunların başında eğitim geliyor. Felsefesi olmayan, amacı olmayan eğitim, eğitim olamaz. Ortak tarihimizden istifade etmeliyiz. İslam dünyasında eğitimin düzelmemesi için her türlü tuzağı kurmuşlar. Önce nasıl bir eğitim vereceğimizi konuşmamız lazım. Bunun için beraber sempozyumlar, çalıştaylar yapalım. Eğitim ama nasıl bir eğitim? Birbirimizin eksiğini tamamlayarak nesillerimizi daha iyiye ulaştırabiliriz. Ortak bir komisyon kurup adımları birlikte atabiliriz. Bu konuda her türlü yardımlaşmaya hazırız." dedi.