Suriye Direnişi Selamlanacak

0
169

Banyas, Kusayr, Reyhanlı katliamlarını telin ve Suriye Direnişi’ni desteklemek için 24 Mayıs 2013 Günü Cuma Namazı sonrası Fatih Camii’ndeyiz.

Suriye Halkıyla Dayanışma Platformu, Cuma günü Banyas, Kusayr ve Reyhanlı katliamlarını protesto edecek, Suriye direnişini selamlayacak!

Sivil İslami kuruluşlar Banyas’ta Esed’e bağlı çeteler tarafından kadın-çocuk demeden gerçekleşen katliamı ve yine Hatay’a bağlı Reyhanlı ilçesinde meydana gelen bombalı saldırıları protesto etmek için 24 Mayıs Cuma günü Fatih Camii’nde toplanma çağrısında bulundular.

Suriye’nin denize açılan kapısı Banyas’ta yüzlerce bebek, çocuk ve kadını barbarca katleden Esed’in şebbihaları Reyhanlı’da düzenledikleri saldırılarda da onlarca kişiyi haince katlettiler. Ardından Esed’in taşeronluğunu yapanların kışkırtmalarıyla Reyhanlı’da bulunan Suriyeli mültecileri linç görüntüleri ortaya çıktı ve muhacir kardeşlerimize yönelik ulusalcı, solcu, Kemalist çevrelerin kara propaganda çalışmaları hız kazandı.

Öte yandan Suriye’nin Lübnan sınırında bulunan semti Kusayr’da Hizbullah milislerinin Baas ordusuyla birlikte düzenlediği saldırılar tüm şiddetiyle devam ederken gelen haberler mücahidlerin Esed güçlerine ve işbirlikçilerine karşı günlerdir direniş sergilediklerini ortaya koyuyor. Humus’a bağlı Kusayr, geçiş güzergâhı olması hasebiyle stratejik bir öneme haiz. Özgür Suriye Ordusuyla birlikte Suriyeli mücahid gruplar bir yandan Esed güçlerinin havadan-karadan bombardımanına rağmen Kusayr’ı korumaya çalışırken bir yandan da Hizbullah milislerinin yoğun bir şekilde süren saldırılarına karşı koyuyorlar.

Bütün bu yaşananlara ilişkin kayıtsız kalmama çağrısında ulunan ve Suriye Halkıyla Dayanışma Platformu adıyla bir araya gelen Sivil İslami kuruluşlar Banyas ve Reyhanlı’da yaşanan katliamları protesto etmek ve Kusayr’da ortaya konan direnişi desteklemek için 24 Mayıs Cuma günü Fatih Camii’nde kılınacak Cuma namazının ardından kitlesel bir basın açıklaması yapacaklar.

Bu eyleme Esed’in ve işbirlikçilerinin katliamlarına karşı olduğunu söyleyen; Suriyeli muhacirleri kardeş bilen duyarlı tüm insanlar davetlidir.