Suriye Çalışmalarımıza Büyük İlgi

0
145

Bülbülzade Vakfı’nın Suriyeli sığınmacılara yönelik yaptığı çalışmalar yurt içinden olduğu kadar yurt dışında büyük ilgi görüyor.

Son olarak The New York Review of Books yayın organından kıdemli editör Hugh Eakin vakfımızı ziyaret ederek vakfımızın Suriye’ye dönük çalışmaları ile ilgili Suriye Koordinatörümüz Mahmut Kaçmazer ile röportaj yaptı. Vakfımızın Gaziantep’te yaşayan Suriyeli ailelerle gönüllü ailelerimizi bir araya getirip kaynaştırmak ve böylece Suriyeli ailelerin maddi manevi ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla başlattığı kardeş aile projesi hakkında bilgi veren Kaçmazer, ayrıca haftada 2 ila 5 araçlık insani yardım malzemesi taşıyan konvoyu Suriye içine yardım olarak gönderdiklerini dile getirdi.  Bir sınır ili olarak Gaziantep’te Suriyelilerin acısını çok daha derinden hissettiklerini anlatan Kaçmazer; Suriyeli kardeşlerimizle tecrübe paylaşımında bulunmak amacıyla çeşitli periyotlarla toplantılar düzenlediklerini de belirtti. Bu amaçla Suriyeli avukatlarla, âlimlerle, doktorlarla, iş adamlarıyla, öğrencilerle ve kadınlarla toplantılar düzenleyip ülkemizin sivil toplum tecrübesini Suriye’ye aktarmaya çalıştıklarını dile getiren Kaçmazer önümüzdeki günlerde bu tür çalışmalarımızın artarak devam edeceğini de söyledi.

Bir diğer ziyaretçi gurubumuz ise Fransa’nın Lion şehrinden Sara Grandin, Georgia Orion, Pier Pionye adlı aktivistler oldu. Suriye Koordinatörümüz Mahmut Kaçmazer Fransız aktivistlere Bülbülzade Vakfı olarak Suriyeli sığınmacılara yönelik yaptığımız çalışmalar hakkında bilgi verdi.