Suriye Başbakanından İkinci Ziyaret

0
Suriye Başbakanından İkinci Ziyaret

İlk ziyaretini 15 Ekim Perşembe günü gerçekleştiren Suriye Geçici Hükümeti Başbakanı Dr. Ahmet Toma ve beraberindeki heyet Bülbülzade Vakfına ikinci kez ziyaret etti.

İlk ziyaretini 15 Ekim Perşembe günü gerçekleştiren Suriye Geçici Hükümeti Başbakanı Dr. Ahmet Toma ve beraberindeki heyet Bülbülzade Vakfına ikinci kez ziyaret etti.

Suriye Geçici Hükümetinin Başbakanı Dr. Ahmet Toma, Başbakan Müsteşarı Hamud Rıdvani, Urfa Mülteci Sorumlusu Muhammed Kasım ve beraberindeki heyet 22 Ekim Perşembe günü vakfımızı ziyaret etti. Ziyarette Anadolu Platformu Başkan Yardımcısı Gazi Kılıçparlar ve Mimberşam Derneği Başkanı Cemal Mustafa’da hazır bulundu.

Anadolu Platformu Başkanı Turgay Aldemir tarafından karşılanan Başbakan Ahmet Toma ile eğitim, siyaset, Şanlıurfa’daki mültecilerin sorunları, Suriye’deki son durum ve dünya gündeminden öne çıkan konular ele alındı.

Burasını Evimiz Olarak Görüyoruz

Konuşmasına Anadolu Platformunun sadece bir yardım kuruluşu olmadığını bildiklerini dile getirerek başlayan Toma, “Fikir planında da yardımlaşalım. Muhammed Kasım Urfa’dan geldi. Mülteciler konusunda bilgilendirme yapacak. Maalesef Suriyeliler en fazla problemi Urfa’da yaşıyor. Daha önceki ziyaretimizden çok istifade ettik. Platformdan özellikle yardım ve eğitim konusunda ciddi destek alıyoruz. Burasını evimiz olarak görüyoruz. Burada sıkıntılarımızı rahatlıkla paylaşabiliyoruz. Şuana kadar Türkiye’deki Suriyeli çocukların ancak %50’si okula başlayabildi. Okullar yeterli sayıda değil ve ulaşımda sıkıntılar var. Okulların Suriyelilerin yaşadığı yerlere yakın olması sağlanırsa sorun bir nebze çözülür. Ortak çalışmalar yapmalıyız. Eğitimciler ile ilgili çalışmalar, komisyonlar oluşturulmalı. Eğitimcilerle ilgili bir eğitim merkezi kurmalıyız. Müfredat kitapları ile ilgili sıkıntıyı en kısa zamanda halledip size ileteceğiz. Her zaman işbirliği içerisinde olmak istiyoruz. Ziyaretimize gelen heyetler Türkiye’deki tecrübeyi örnek almamız gerektiğini söylüyorlar. Bu tecrübe aktarımı için STK’larla irtibat kurmak istiyoruz. Bölgemizde Türkiye’ye büyük sorumluluk düşüyor. Çalışmalarımızın sonuca ulaşması Türkiye’nin desteğine bağlı” dedi.

Aç Kalabiliriz Ama Eğitimsiz Kalamayız

Anadolu Platformu Başkanı Turgay Aldemir ise; “Urfa sınırında Suriye’nin fakir bölgeleri olduğu için Urfa’daki mülteciler daha sıkıntılı. Geçen hafta yaptığımız toplantıyı etraflıca değerlendirdik. Bu problemleri hep beraber çözeceğiz inşallah. Aç kalabiliriz ama eğitimsiz kalamayız. Okullarla ilgili çalışma yaptık. Suriyeli ailelerin yoğun olduğu mahallelerde okul açacağız. Suriyeli çocukların eğitimi ile ilgilenen bir müdürlük oluşturduk, alt komisyonlarını kurduk. Bu problemlere son vereceğiz. Okulların yerlerini ve yöneticilerini birlikte tespit edeceğiz. Suriyeli çocukların 53 bin 700’ü okula gidebiliyor. Kayıtlı verilerimize göre 108 bin okula gitmesi gereken çocuk var. Bu çocukların tamamını okula almayı hedefliyoruz. Bölgede okul varsa okul ile yoksa belediyelerin sosyal tesisleri ile camilerle, STK mekânları ile bütün çocukları okula alacağız. Seçimden sonraki hafta 1091 Suriyeli öğretmenle bir oturum gerçekleştireceğiz. Sonrasında öğretmenleri gruplara ayırarak hizmet içi eğitim programı düzenleyeceğiz. Kilis’te Yeryüzü Doktorları ile iş birliği içerisinde eğitimcilerin rehabilitasyonu için uzman desteği alarak çalışacağız. 5 Türk, 5 Suriyeli akademisyen ile 1. Sınıftan 12. Sınıfa kadar tüm müfredatları gözden geçirdik. Suriye, Türkiye müfredatlarını inceledik, problemli yerleri, ayrıştırıcı kısımları çıkarıp yerine insani, İslami, ümmet olgusu olan değerler koymalıyız. Suriye müfredatlarında Baas Partisini öven kısımlar var. Çin, İran, Rusya devlet sistemlerini öven kısımlar var. Bunları müfredattan çıkardık. Osmanlıyı emperyalist gösteren kısımlar var. Çanakkale, Kut’ül Ammare, Kudüs gibi ortak savaşlarımızı, ortak kaderimizi anlatan yerler yok. Bu toprakların yeniden inşasını sağlayacak metinler oluşturmalıyız. Fen bilimlerine ağırlık verilirken, sosyal bilimciler yetişmesinin önünü açacak müfredat oluşturmaya çalışıyoruz. Dirilişimize önder olan ulemanın hayatının kitaplarda yer almasına çalışıyoruz.

Arapça, Türkçe, Kürtçe Gazete Çıkaracağız

Entegrasyonu sağlamak için gelenek, trafik, bürokrasinin işleyişini anlatan bir sosyal uyum kitabı hazırlıyoruz. İnsanlarımıza bir bilinç aşılayabilirsek burası yeniden bir selam yurdu olur. Bunu birlikte oluşturacağız. Buradaki herkes bu coğrafyanın asli unsurudur. Bir dönem Ortadoğu’dan fikri kitapları tercüme ettik. Şimdi de Türkiye’den sahih din algısı olan kitapları tercüme edip size ulaştıracağız. 9 kitap tercüme ettik. Ortak kültür evi konusunda çalışmalarımız var. Yakında 15 günde bir Arapça, Türkçe, Kürtçe yayınlanacak bir gazete çıkarmaya başlıyoruz” dedi.