Ana Sayfa Kuruluşlar Bülbülzade Eğitim Sağlık ve Dayanışma Vakfı Suriye Başbakanı Ahmet Toma Bülbülzade Vakfı’nı Ziyaret Etti

Suriye Başbakanı Ahmet Toma Bülbülzade Vakfı’nı Ziyaret Etti

0
Suriye Başbakanı Ahmet Toma Bülbülzade Vakfı’nı Ziyaret Etti

Suriye Geçici Hükümetinin Başbakanı Dr. Ahmet Toma ve beraberindeki heyet Bülbülzade Vakfı’nı ziyaret etti.

Suriye Geçici Hükümetinin Başbakanı Dr. Ahmet Toma ve beraberindeki heyet Bülbülzade Vakfı’nı ziyaret etti.

Suriye Geçici Hükümetinin Başbakanı Dr. Ahmet Toma, Başbakan Müsteşarı Hamud Rıdvani ve beraberindeki heyet 15 Ekim Perşembe günü Bülbülzade Vakfı’nı ziyaret etti. Ziyarette Memursen Gaziantep İl Başkanı Ahmet Gök, Mimberşam Derneği Başkanı Cemal Mustafa ve Anadolu Öğrenci Birliği Gaziantep Şube Başkanı Mustafa Kar’da hazır bulundu.

Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay Aldemir tarafından karşılanan Suriye Geçici Hükümeti’nin Başbakanı Dr. Ahmet Toma ile Suriye’deki son durum, Türkiye’de yaşayan Suriyelilerin durumu ve dünya gündeminden öne çıkan konular hakkında görüş alışverişinde bulunuldu.

Konuşmasına Bülbülzade Vakfı’nın Suriyeli misafirlere yaptığı yardımlardan dolayı teşekkür ederek başlayan Toma, “2 yıl önce Türkiye’de idari işler daha iyi gidiyordu. Devletlerin emniyet tedbirleri alması gerektiğini biliyoruz. Ama bugün bu konuda bazı sıkıntılarımız var. 2 yıl önce havaalanlarında işler daha kolay yürüyordu. Bilindiği gibi Suriyelilerin birçoğu pasaport taşımıyor. Mesela ben 7 yıl Suriye’de hapiste yattım. Bütün medeni haklarıma el kondu” dedi.

Türkiye’yi Eskiden Beri Yakından Takip Ediyoruz

28 Şubat sürecinde Türkiye’yi çok yakından takip ettiğini vurgulayan Toma; “28 Şubat’tan önce beni Suriye’de Cevdet Sait ziyaret etti. Cevdet Sait ileriyi gören aydın bir adamdır. Ben ona dedim ki Türkiye’de yeni bir süreç başladı. Cevdet Sait de dedi ki acele etme, bu bir süreçtir. Belki bu süreç 50 yıl sürecek. Konuşmamızdan 4 gün sonra darbe oldu. Suriye’de bizim içimize ateş düştü. Bu darbe sanki Suriye’de olmuş gibi içimiz yandı. 2008 yılındaki parti kapatma davasında ben Suriye’de hapishanedeydim. O zaman Türkiye’deki süreci radyodan yakından takip ediyordum” dedi.

Baas rejiminin Suriyeli çocuklara Türkiye düşmanlığı aşılamak için okul müfredatlarına akıl almaz şeyler yerleştirdiklerini belirten Toma; “Çocukken baas rejiminin öğretmenleri bizi Türkiye’den soğutmak için Türkiye ile ilgili çok iğrenç şeyler anlatırdı. Bunu ortak müfredat çalışmalarıyla çocuklarımızın zihinlerinden kazımamız lazım” dedi.

Rusya’nın Derdi Suriye’deki Direnişi IŞİD gibi Göstermektir

Rusya’nın Suriye’deki saldırılarına da değinen Toma, Rusya’nın Suriye’de sadece Rejim ve IŞİD var intibaı uyandırmaya çalıştığını belirterek; “Rusya’nın saldırılarından sonra direniş daha da zorlaştı. Rusya’nın tek derdi Suriye’deki direnişi IŞİD olarak dünyaya göstermektir. Rusya, Suriye’de rejim ve IŞİD var göstermek için muhalifleri bombalıyor. Rusya muhaliflerin hakim olduğu bölgeleri vuruyor, IŞİD gelip orayı ele geçiriyor. Halep’in doğusu IŞİD’in elinde. Durum gittikçe kötüye gidiyor” dedi.

Kaderimiz Birbirine Bağlı

Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay Aldemir ise Türkiye’de 90 yıldır İslam dünyası ile irtibatını kesmesi için devlet politikası uygulandığını belirterek; “Türkiye’nin Suriye ile Mısır ile bölge ülkeleri ile bağ kurmasını engellemek isteyenler var. Bu bölge birbirine bağlı. Türkiye’deki olaylar Mısır’ı, Suriye’yi ve bölge ülkelerini etkiliyor. Kaderimiz birbirimize bağlı” dedi.

Türkiye’deki İslami çalışmaların Hasan el Benna, Seyyit Kutup, Sait Havva gibi İhvan ekolünden etkilenerek ivme kazandığını vurgulayan Aldemir; “Bu zamanda yapılan çalışmalar hep bu kitaplara dayanıyor. Bu kitaplar bize bir fikir verdi. Bizler onun ötesini getirmemiz lazım. Buraların selam yurdu olması için sanatı ile edebiyatı ile bu fikriyatı geliştirmemiz lazım. Türkçe ve Arapça bir gazete çıkaralım. Bu konuda iş birliği yapalım. Türkiye’de çadır kentlere ve Arap ülkelerine gönderelim. Burada bizim radyomuz var. Lübnan sınırına kadar yayınları gidiyor. Suriye’de yaşanılan olaylar, yaşanılan acılar kaybolup gidiyor. Burada sizinle ortak yayın yapalım. Yakında TRT Arapça’da Suriye konulu program yapacağız. Suriye’de yaşananları dünyaya taşımak istiyoruz. Yine Suriye içinde okullar açmak istiyoruz. Sizin müfredatla bizimkileri inceliyoruz. Müfredatları baas anlayışından kurtarıp yeniden yazacağız. Bu konuda desteklerinizi bekliyoruz” dedi.

Gelecekte Kim Kapsayıcı Olursa Dünyayı O Yönetir

Vakıf olarak aile merkezli çalışma yürüttüklerinin altını çizen Aldemir; “Tüm çalışmalarımızı aile merkezli yapıyoruz. Kadınların olmadığı iş eksik kalır. Kadınlarımızın ortak çalışmalar yapması lazım. Özgür Suriyeli yazarları bir araya getirmemiz lazım. Yeni bir göç ve Suriye sempozyumu yapmak istiyoruz. Bu konuda desteklerinizi bekliyoruz. Suriyeli azınlıkların da haklarını gözetmemiz lazım ki batılılar bunları bize karşı kullanmasın. Hristiyanları, Marunîleri, Dürziler, Alevileri gözetmemiz lazım. Gelecekte en önemli kavram kapsayıcılık olacak. Kim kapsayıcı olursa gelecekte dünyayı o yönetecek. Batılıların çoğunluk anlayışı da problemlidir. % 99 çoğunluk, % 1 azınlık olsa dahi o % 1’in haklarını gözetmemiz lazım. Onun için özgürlüğümüz örgütlülüğümüzdendir. Onun için ciddi bir zihniyet değişimine ihtiyaç var” dedi.

Görüşmenin ardından Bülbülzade Vakfı’nda onuruna verilen öğle yemeğine katılan Dr. Ahmet Toma ve heyet üyeleri daha sonra Ortadoğu Medya Akademisi ve Fecr Radyoyu ziyaret etti. Fecr Radyoda kısa bir söyleşiye katılan başbakan Ahmet Toma’ya, Turgay Aldemir Arapça yayınlanan kitaplarını hediye etti.

Ziyaret Bülbülzade Vakfı önünde çekilen hatıra fotoğrafının ardından sona erdi.

Tüm Galeriyi Görüntülemek için Tıklayınız…