Ana Sayfa Kuruluşlar Bülbülzade Eğitim Sağlık ve Dayanışma Vakfı Suriye Araştırmaları Merkezi’nden Bülbülzade Vakfı’na Ziyaret

Suriye Araştırmaları Merkezi’nden Bülbülzade Vakfı’na Ziyaret

0
Suriye Araştırmaları Merkezi’nden Bülbülzade Vakfı’na Ziyaret

Suriye Araştırmaları Merkezi Başkanı Ahmet Toma ve beraberindeki heyet Bülbülzade Vakfı’nı ziyaret etti.

Suriye Araştırmaları Merkezi Başkanı Ahmet Toma, Hamud Rıdvani, Fedi Faal ve beraberindeki heyet 1 Kasım Salı günü Bülbülzade Vakfı’nı ziyaret etti. Ziyarette Suriye Araştırma Merkezi’nin faaliyetleri ve Suriyeli misafirlerin sorunları ele alındı.

Suriye Geçici Hükümeti Eski Başbakanı da olan Ahmet Toma görüşmede şunları dile getirdi:

“Şu an üç alanda çalışma yapıyoruz. Bunlardan birincisi, fikri alandır. İslam medeniyetinin önüne çıkan sorunlarla ilgili fikri araştırmalar yürütüyoruz. İslam toplumu olarak bazı İslami kavramlar üzerinde yeni açılımlar sağlayacak araştırmalar yapmıyoruz. Bu alandaki boşluğu doldurmaya çalışıyoruz.

İkincisi olarak, Suriye’nin geleceği ile ilgili siyasi bir çalışma yapıyoruz. Suriye’nin kuruluşundan beri bizleri hep askerler idare etti. Bu da insanlarımızı siyasi organizasyonlardan uzaklaştırdı. O yüzden, önemli siyasi şahsiyetler çıkaramadık. Maalesef muhalefet de siyasi bir lider ortaya koyamadı. Kendi toplumumuza bir proje sunamadık. O yüzden muhalefetle ilgili çalışma yapacağız. Güçlü yönlerimizi ve zayıf yönlerimizi ortaya koyacağız.

Suriye’nin tüm kesimleri ile fikri alanda çalışmalar yapacağız. Eminiz ki sonunda bu rejim gidecek. Ama o gittikten sonra biz kendi aramızda sorunları nasıl çözeceğiz? Mesela bizlerle Kürt ve Alevi kardeşlerimiz arasındaki sorunları nasıl çözeceğiz? Diğer farklı din mensuplarıyla, diğer azınlıklarla nasıl anlaşacağız, bunun üzerine çalışmalar yapacağız.

Üçüncü olarak, biraz pratik alana yönelik çalışmalar yapıyoruz. Özellikle Türkiye’deki Suriyelilerin durumlarıyla ilgili çalışmalar… Biz, bazı Suriyeli ailelerle görüşüyoruz. Bir kişi, 5 yıl çalışmadan kalırsa ondan sonra çalışmaya yanaşmaz. Ondan sonra olumsuz alanlara yönelir. Bir kişi en fazla 5 yıl sabreder, ondan sonra değişik alanlara yönelir. 5 yıl sonra kadınların %12’si kötü alanlara yönelir. Erkeklerde ise bu oran daha fazla… Erkekler de hırsızlığa yönelir. Bu alanda yaşanan sıkıntılarla ilgili pratik çözümler üretmek için çalışmalar yapacağız.”

Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay Aldemir ise emperyalistlerin Suriye savaşını daha fazla uzatmayı planladığını belirterek; “Suriyeli misafirler konusunda neler yapabileceğimiz konusunda çalışmalar yapıyoruz. Suriye’nin siyasi geleceğine katkı sağlayacak bu düşünce kuruluşu çok önemli. Suriye’deki düşünce adamları, siyasiler, toplumsal gruplar birlik içinde olursa geleceğimizi birlikte inşa ederiz. Emperyalistler için; düşünen, akleden Müslümandan daha tehlikeli bir ordu yoktur. Biz düşünmeye başladık, sorunlarımızı konuşmaya başladık. Bunu devam ettirmeliyiz. Artık onların kurduğu oyunları bozuyoruz. Ama onların kurduğu oyunun üstünde bir sistem kurmayı hâlâ başaramıyoruz. Bunun için daha fazla fikir, daha fazla müzakere, daha fazla diyalog kurmamız lazım. Bir de bu fikirleri hayatın içinde örgütleyecek, yayacak teşkilatlar kurmamız lazım” şeklinde konuştu.