Ana Sayfa Manşet Haberi Suriye Alimler Konseyi’nden Platforma Ziyaret

Suriye Alimler Konseyi’nden Platforma Ziyaret

0
Suriye Alimler Konseyi’nden Platforma Ziyaret

Gaziantep Suriye Alimler Konseyi Başkanı Samir Saleh ve konsey üyelerinden oluşan heyet Anadolu Platformu’nu ziyaret ederek eğitim çalışmalarıyla ilgili istişarelerde bulundu.

Gaziantep Suriye Alimler Konseyi Başkanı Samir Saleh, Başkan Yardımcısı Hassan Naqrash, konsey üyelerinden Abdul Majeed Bayanouni, Şeyh Muhammed Hamada ve Abu Al-Nasr Attar’dan oluşan heyet 2 Nisan Cuma günü vakfımızı ziyaret etti. Anadolu Platformu üyesi Bülbülzade Vakfı’nda gerçekleşen ziyarette platform başkanı Turgay Aldemir ile görüşen heyetle Türkiye ve Suriye içinde yapılan çalışmalarla ilgili görüş alışverişinde bulunuldu. Görüşmelerde özellikle Suriyeli öğretmenlere ve gençlere yönelik çalışmalar ile Suriye içinde ve dışında yapılan eğitim çalışmaları ele alındı.

Alimler Konseyi Başkanı Samir Saleh, konseyin davet ve eğitim kurumlarından üyelerin katılımı ile kurulduğunu belirterek; “Konsey olarak özellikle radikal düşünce yapıları ile mücadele ediyoruz. Bu doğrultuda Diyanet Vakfı ve Suriye İslam Konseyi ile birlikte çalışıyoruz. Suriye’de radikal düşünce yapısına karşı sizinle beraber çalışmak istiyoruz. Gaziantep’te binin üzerinde hoca ve öğrenci ile faaliyet gösteriyoruz. 32 camide eğitim veriyoruz. Suriye içinde de radikal düşünceye karşı halkı bilinçlendiren faaliyetler yürütüyoruz. Bunun için hep beraber çalışmamız gerekiyor” dedi.

Anadolu Platformu Başkanı Turgay Aldemir de “Bizler İslam Coğrafyası olarak 100 yıldır devletlerimizi kaybettik. Bin yıllık süreçte hiç bu kadar devletsiz kalmamıştık. Cezayir, Sudan, Afganistan, Fas, İran da içini dolduramadığımız yönetimler kurduk. Bunu batılı istihbarat örgütleri çok iyi çalıştılar. Kurdukları radikal örgütlerle Ortadoğu’da ve Afrika’da gençlerimizi devşirdiler. Suriye’de de binlerce genç emperyalist istihbarat örgütleri tarafından kullanıldı. Savaştan önce Suriye’de radikal düşünce pek yoktu. Savaştan sonra tekfircilik arttı. Tekfirciliğin arkasında İslam düşmanı emperyalist ülkeler vardır. Bu istihbarat örgütleri radikal örgütleri desteklerken diğer taraftan FETÖ gibi ılımlı örgütlere de yönelerek gençlerimizi avladılar. Emperyalistler bu yöntemlerle 100 yıldır bizlere ettikleri zulümlerin hesabının sorulmasını engellemek istiyorlar. Bu yapılarla silahla mücadele edemezsiniz. Bunlarla fikri mücadele vermemiz gerekiyor. Bunun için çağımızın ihtiyaçlarına cevap verecek fikirler üretmeliyiz. Burada alimlerimize büyük görevler düşüyor. Bu konuda platform olarak her türlü çalışmaya teklifsiz açığız” dedi.

Turgay Aldemir, Suriye’de yürütülen Anadolu Kültür Merkezleri, İyilik Kütüphaneleri ve kitap tercümeleriyle ilgili heyete bilgiler verdi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.