Suriye Alimler Birliğinden Anadolu Platformuna Ziyaret

0
248

Suriye Alimler Birliği Genel Sekreteri Dr. Muhammed Yasir El Museddi Anadolu Platformu’nu ziyaret etti.

Suriye Alimler Birliği Genel Sekreteri Dr. Muhammed Yasir El Museddi Anadolu Platformunu ziyaret ederek Suriye’ye yapılan yardımlardan dolayı teşekkür etti.

Suriye Alimler Birliği Genel Sekreteri Dr. Muhammed Yasir El Museddi Gaziantep’te Anadolu Platformunu ziyaret ederek Suriye Yardım Koordinatörü Mahmut Kaçmazer ile görüştü. Ziyarette Anadolu Platformunun Suriye’ye gösterdiği ilgiden memnun olduklarını dile getiren El Museddi; yapılan yardımlardan dolayı teşekkür etti.

Türkiye’de nereye gittikse bize sahip çıkıldı, acılarımızı unuttuk.

Anadolu Platformu Yardım Koordinasyon Merkezinde Mahmut Kaçmazer tarafından karşılanan El Museddi; Suriye Alimler Birliğinin 2006 yılında kurulduğunu, 2010 yılında direnişin başlamasıyla yüzlerce alim ve ilim talebesi ile direnişe destek verdiklerini belirterek; “2012 yılında Türkiye ofisimiz açıldı. Birlik olarak davet ve irşat çalışmaları yapıyoruz. Özellikle Türkiye’deki kamplardaki Suriyelilere eğitim veriyoruz. Şu anda 13 kampta 12 bin öğrenciye dini eğitim veriyoruz. Ayrıca Suriye içerisinde de eğitim çalışmalarımız var. Halep, Hama, Humus, İdlip, Rakka gibi kurtarılmış bölgelerde 13 bin öğrenciye eğitim veriyoruz. Bunların yanında kızlar için de 5 tane imam hatip lisemiz var.”dedi.

Suriyeli hukukçular için de eğitim programları düzenlediklerini belirten El Museddi; “Türkiye’de Diyanet İşleri Başkanlığı ile de görüştük, kendileri kamplarda yürütülen eğitim programlarına çok yardımcı oldular. ” dedi.  El Museddi özellikle Suriye’de kırtasiye malzemesi alanında ciddi sıkıntılar çektiklerini dile getirdi.

Bu ümmetin nesilleri gasp edildi.

Anadolu Platformu Suriye Yardım Koordinatörü Mahmut Kaçmazer ise ziyaretinizden dolayı şeref verdiniz diyerek Suriye’de özgürlük mücadelesi verenleri selamladığını dile getirdi. Suriyelilerin bizler üzerinde komşuluk, akrabalık ve kardeşlik haklarının olduğunu belirten Kaçmazer; “Bu çalışmalarınızı duyunca Suriye’nin geleceği için son derece umutlandım ve gururlandım. Ümmetin alimleri ve evlatları çalışıyor ve yeninden kardeşlik ikliminde buluşuyorlar. Batı ülkelerinin kendi aralarında sınırlarını kaldırdı ama bizim 3 km ötemizde tel örgülerin arkasında insanlık katlediliyor. Bu sınırlar kaldırılmalı, İstanbul Şam, Şam İstanbul olmalı. Bu ideali nesillerimize vermek zorundayız. Alimler çok önemli, Alimler Birliğinin daha büyük projelerle toplumun önüne çıkması lazım. “ dedi.

Yaşadığımız süreçte alimlerimize her zamankinden daha çok ihtiyacımız var diyen Kaçmazer; “Bu ümmetin yer altı ve yerüstü zenginlikleri, nesilleri gasp edildi. Bunları tekrar sizin gibi ulemanın gayretleri ile kazanabiliriz. Elimizden gelen tüm imkânlarla çalışmalarınıza destek vermeye hazırız.” Dedi.