Ana Sayfa Kuruluşlar Bülbülzade Eğitim Sağlık ve Dayanışma Vakfı Sürdürülebilir Bir Büyüme için Projeli Çalışma Şart

Sürdürülebilir Bir Büyüme için Projeli Çalışma Şart

0
Sürdürülebilir Bir Büyüme için Projeli Çalışma Şart

Bülbülzade Vakfı Proje Komisyonu Başkanı Cavit Karakaş ile proje komisyonunun çalışmaları hakkında konuştuk.

Proje Komisyonundan bahseder misiniz?

Bülbülzade Vakfı Proje Komisyonu 2007 yılında kuruldu. Komisyonumuzda dört öğretmen, bir sosyolog, bir muhasebeci, bir müdür ve bir de grafik tasarımcı arkadaşımız görev yapmaktadır. Komisyonumuz faaliyetlerine 8 yıldır devam etmektedir.

Proje Komisyonunun amaçlarından bahseder misiniz?

Türkiye geneline baktığımızda sivil toplum kuruluşları genellikle yaptıkları çalışmaları yazılı metinlere dayandırmamaktadır. Bu durumun birçok sakıncalı tarafı bulunmaktadır. Öncelikle yazılı kültürün çalışmalarda benimsenmemiş olması bilgi ve tecrübe birikiminin sonraki nesillere sağlıklı olarak aktarılmamasına neden olmaktadır. Yazılı metinlere dayanmayan çalışmalarda olası risk ve varsayımları önceden tahmin edilememekte ve çalışmalar doğaçlama / spontane yöntemlerle yapılmaktadır. Nasıl ki bilgi bir disiplin işidir;  toplumunda değişim ve dönüşümünü sağlamakta disiplinli bir çalışmanın sonucunda gerçekleşebilecektir. Bu anlamda projeli çalışma hem yazılı kültüre geçmeyi, tecrübe ve bilgi paylaşımını, çalışmalarda disiplini, ölçme ve değerlendirmenin yapılarak sürekli bir iyileşme ve kalitenin artmasına neden olmaktadır.

Bu anlamda biz projeli çalışmayı çok önemsiyoruz. Komisyon olarak amacımız; yukarda saydığımız nedenlerden dolayı STK’ların yaptığı çalışmaları belli bir disiplin içerisinde yapabilmeleri sağlamaktadır. Proje komisyonu olarak vakfımızın yapmış olduğu çalışmaları projelendirerek hibe veren kurum ve kuruluşlara sunmak, çalışmalarımıza finansman desteği sağlamak ve daha fazla insana ulaştırmak olmakla beraber, komisyonlarımızın yapmış olduğu çalışmaların proje disiplini içerisinde yapmalarını sağlamak temel amacımızdır.   

Komisyonunuzun proje çalışmalarından bahseder misiniz?

Vakfımızın ilk projesi istihdama dönük bir proje olan ve gençlerimize meslek edindirmeyi amaçlayan Avrupa Birliği destekli “İnteraktif CD ve Web Tasarım” eğitimi projesidir.  İkinci olarak Güneydoğu Teknik Elemanlar Derneği (GÜNTED) bünyesinde yaptığımız “Operatör Yetiştirme Projesi”ni başarıyla uyguladık. Komisyon olarak 2010 yılında Bülbülzade Vakfı Kurtuluş Ormanı için Gaziantep Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü ile iş birliği yaparak ormanda çalışmak üzere İŞKUR’dan eleman desteği sağladık. Daha sonra yetim çocuklar yararına hazırladığımız “Yetim Projesi” SODES’ten geçmiş ve komisyonumuzun başarıyla uyguladığımız 4. proje olmuştur. Komisyonumuz daha sonra SODES, İçişleri Bakanlığı ve Gençlik Spor Bakanlığına çeşitli alanlarda projeler sunmuştur. Bu projelerden;

Eğitimimi Alıyorum İşimi Kuruyorum

Eğlenerek Öğreniyorum

Kardeşlik için Bende Varım

Merhamet Eli

projeleri geçmiştir. Bu projelerden bir kısmı uygulamış, bir kısmı da hala uygulamaya devam etmektedir. Halen değerlendirme aşamasında bulunan projelerimiz de mevcuttur.

Bu projelerin içeriğinden kısaca bahseder misiniz?

Kurtuluş Ormanı Projesi;

Bu proje ile kurtuluş ormanı ağaçlandırma sahasında bulunan ağaçların bakımı ve çevre düzenlemesi için İŞKUR’dan eleman desteği sağladık. İŞKUR il müdürlüğü yıllar itibari ile değişik sayılarda eleman desteğinde bulunmuş ve bu elemanların ücretlerini İŞKUR İl Müdürlüğü ödemiştir.

Yetim Çocuklar Projesi;

Bu proje kapsamında tespit edilen yetim aileler ziyaret edilerek maddi, manevi, sosyal ve kültürel ihtiyaçları tespit edilerek sorunlarının çözümüne yönelik faaliyetler gerçekleştirilmiştir. Ailelerle evlerinde ziyaret edilmiş, gezi ve piknik programları düzenlenmiş, öğrencilere yönelik uzmanlar tarafından rehberlik ve akademik destek eğitimi verilmiştir.

Eğitimimi Alıyorum İşimi Kuruyorum Projesi;

Bu proje kapsamında herhangi bir mesleği olmayan 25 gencimize meslek edindirmek amacıyla “Grafik Tasarım” kursu düzenledik. Daha sonra bu arkadaşlara “Girişimcilik Eğitimi” vererek hem meslek sahibi olmalarını hem de kendi işlerini kurabilmeleri için girişimcilik eğitimi alarak sertifika sahibi olmalarını sağladık.

Eğlenerek Öğreniyorum Projesi;

Bu proje kapsamında gençlerimize yönelik sosyal, kültürel aktiviteler düzenlendik. Gençlerimize bağlama, gitar, keman kursları ile ebru ve mozaik kursları düzenlendik. Gençlerimize rehberlik ederek; gezi ve piknik organizasyonları ile gençlerin sosyal uyumu ve eğlenerek becerilerini ortaya çıkarmaları sağlandık.

Kardeşlik için Bende Varım Projesi;

Bu proje ile Suriyeli göçmenlerden 1000 aile ile sosyolog eşliğinde görüşmeler yapılıp Suriyeli ailelerin ülkemizde yaşadıkları uyum sorunlarını tespit ve analiz ederek bir rapor hazırlıyoruz. Ayrıca bu proje kapsamında 200 Suriyeli göçmen vatandaşımıza Türkçe eğitimi vererek Türkçe öğrenmelerini sağladık. Ayrıca 20 Suriyeli gence Grafik Tasarım mesleğinde meslek edindirme kursu vermekteyiz. Projemizin uygulaması hala devam etmekte olup 2015 Aralık sonu sona erecektir.

Merhamet Eli Projesi;

Bu proje ile 16-29 yaş arası gençlerimizle Gaziantep il sınırları içerisinde yaşayan yoksul ve dar gelirli ailelerin tespitini yaparak bundan sonraki yapılacak olan yardım çalışmalarına veri tabanı oluşturduk. Projeye Gaziantep Üniversitesi TDP birimi destek verdi. Projemize (tarama faaliyetlerine) toplam 296 genç arkadaşımız katıldı. Tarama sonucu 2500 civarında yoksul aile tespiti yapıldı. Taramaya katılan kardeşlerimizden 64 kişi proje kapsamında Niğde Nevşehir bölgesine 3 gün süren bir geziye götürüldü.