Ana Sayfa Kuruluşlar Sultanbeyli'den Özgür Suriye'ye

Sultanbeyli'den Özgür Suriye'ye

0
Sultanbeyli'den Özgür Suriye'ye

Sultanbeyli’de içerisinde Mektep Eğitim Derneği’nin de bulunduğu Suriye Acil Yardım Platformu topladığı yardımları dualarla uğurladı.

Mektep Eğitim Derneği, İHH Sultanbeyli gönüllüleri, Eğitim Bir-Sen, Anadolu Gençlik, Hayrat Vakfı Sultanbeyli gönüllüleri vs. gibi sivil toplum örgütlerinin oluşturdukları ortak komisyonla ilçede büyük bir yardım kampanyasına imza attıldı.

Savaş, açlık, soğuk ve pek çok sorunla boğuşan Suriye halkı için ‘Suriye için bir ekmek, bir battaniye’ kampanyası kapsamında Suriye halkına ulaştırılmak üzere toplanan 3 TIR dolusu yardım yola çıktı. 100 ton un, 50 ton kuru gıda ve kışlık kıyafetleri taşıyan 3 TIR, AYTOP Sanayi Sitesi’nde yapılan dua ve basın açıklaması sonrası Suriye’ye gitmesi için uğurlandı. Programa Derneğimiz başta olmak üzere Sultanbeyli Belediye Başkan Yardımcısı Abdullah Uçan, İHH Vakfı Temsilcisi Ömer Kesmen ve diğer sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı. Suriyeli mağdurlara verilecek olan un, kuru gıda ve kışlık kıyafetleri taşıyan TIR’ların, birkaç gün içinde Türkiye-Suriye sınırında olması planlanıyor. Sınıra ulaşan yardımlar Halep, Hama, Humus, Şam kırsalı, Lazkiye gibi bölgelerde yaşayan Suriye halkına dağıtılacak.

Konvoyun yola çıkmasından önce düzenlenen basın toplantısında konuşan bir gönüllü, “Bugün Suriye’de yaşam mücadelesi veren Müslüman kardeşlerimize Sultanbeyli halkının hem yardımlarını hem de dualarını ulaştırıyoruz. Sultanbeyli’de 7’den 70’e herkes bu kampanyaya destek verdi. Öğrenciler kumbaralarından paralarını, genç kız kardeşlerimiz çeyiz sandığından yazmalarını ve çoğu insanımız evine aldığı kumanyanın bir kısmını bizlerle paylaştı. İnsanlarımızın bize teslim ettiği emaneti huzurlarınızda dualar eşliğinde yola çıkarıyor ve Suriye’de Esed’in yapmış olduğu zulmün biran önce bitmesini temenni ediyorum.” dedi.

Derneğimiz adına da İstişare Kurulu Üyemiz, Suriye’de zulmün ötesinde kırıma ve katliama dönüşen bu trajediyi, kendi iç dünyasında sürekli dile getiren, Mevlüt Çalışkan abimiz tırlarla beraber yola çıktı. Bu ızdırapla yoğrulan abimiz, yardımların salimen yerine ulaşması ve dağıtımında bizzat görev alma isteğini Rabbimize arz etmişti ve yaradan da nasip etti. Güle güle Mevlüt ağabey yolun açık olsun, Şam diyarı İslam’ın adaleti ve sevgisiyle hürleşsin. Hoda hafız biraderanı mücahidan! (Allah’a emanet olun mücahit kardeşlerim)”

Mektep Eğitim Derneği