Ana Sayfa Kuruluşlar Sultanbeyli'de Rabia Konferansı

Sultanbeyli'de Rabia Konferansı

0
Sultanbeyli'de Rabia Konferansı

Mektep Derneği, “Rabia Neslinin Sorumlulukları” başlıklı bir panel düzenledi.

Mektep Derneği, Kültür Sanat Etkinlikleri çerçevesinde 5 Aralık Perşembe akşamı Sultanbeyli Kültür Merkezi’nde “Rabia Neslinin Sorumlulukları” başlıklı bir panel düzenledi. Programa panelist olarak Abdurrahman Dilipak ve Cihangir İşbilir katıldı.

Anadolu Platformu ve İyilik-der’in tanıtımı yapıldıktan sonra, Rabia Platformu Sözcüsü Abdurrahman Dilipak ve Rabia Platformu Koordinatörü Cihangir İşbilir konuşmalarını yaptılar.

Konuşmalarda öne çıkan konular şunlardı;

Dünya değişiyor; son yüzyılda gerçekleşen dünya savaşları, soğuk savaş ve birçok işgal artık dünyayı çekilmez hale getirmiştir. Mazlumlar, ezilenler, horlananlar, dışlananlar artık seslerini yükseltmeli, zulme sessiz kalmamalı; yeryüzünün imar ve inşası sorumluluğunu üstlenmelidir. Çünkü Rabbimiz zulmü mazlumların elleriyle ortadan kaldırmak ve yeryüzünün iktidarını ezilenlere vermek istiyor. Yeryüzünün iktidarına talip olmalıyız ve mazlumlardan oluşan iktidarların çekirdeğinde Müslümanlar, hak-adalet-özgürlük gibi İslami değerler olmalıdır.

Müslümanlar değişmeli; değişen ve dönüşen dünyada Müslümanların nesne olmaktan çıkıp özne olabilmeleri için kendilerini çağın ruhuna uygun olarak, değerlerinden taviz vermeden geliştirmeleri gerekmektedir. Müslümanlar, Rabbi ile arasındaki sorunları halledip, “Ey iman edenler, iman edin.” ayetinin gereği olarak, her daim yeniden iman edip kendilerini kontrol etmelidirler.

Müslümanlar; kendisine, ailesine, şehrine, ülkesine, dünyaya; insanlara, çevreye, doğaya karşı sorumludurlar ve bu sorumluluğu hakkıyla yerine getirebilmek için Müslümanların imanlarını sağlamlaştırması, çağın sorunlarını çözecek bilgiye-kültüre-teknolojiye ve bunları hayırlı bir şekilde kullanabilecek selim akla ulaşması gerekmektedir.

Geçmişimizi iyi öğrenerek, doğru yorumlayarak ve gerekli dersi çıkararak gelecek ile ilgili planlar yapmalıyız. Günü birlik sorunlardan sıyrılarak, herkesin kurtuluşuna vesile olacak işlerle uğraşmalıyız.

İslam coğrafyasını bir bütün olarak görmeliyiz. Dünyanın neresinde olursa olsun yapılan haksızlığa, zulme sessiz kalmamalı, zulmü yapanlar bizden de olsa karşı çıkmalıyız.